SCENARIUSZ WIECZORU ANDRZEJKOWEGO
CELE:
- integracja zespołu uczniowskiego,
- współpraca z rodzicami.
FORMA: wieczór wróżb, konkursy.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: czasopisma z biblioteki szkolnej, wycinki z gazet gromadzone przez wychowawcę klasy.
PLANOWANIE WIECZORU ANDRZEJKOWEGO
1. zebranie propozycji wróżb i konkursów. Dwa tygodnie przed spotkaniem wyznaczeni uczniowie zbierają pomysły dotyczące przeprowadzenia wróżb andrzejkowych i konkursów od kolegów w klasie.
Po tygodniu przeglądają propozycje i wybierają najbardziej oryginalne i możliwe do zorganizowania.
2. Zaplanowanie przebiegu wieczoru. Na godzinie wychowawczej uczniowie spisują na plakacie zadania dla poszczególnych grup. Ustalają kolejne punkty imprezy.
Rodzice uczestniczą w przygotowaniu imprezy (planują zakup nagród dla zwycięzców konkursów, zobowiązują się przeprowadzić wróżbę, np. lanie wosku, i czuwają nad bezpieczeństwem uczniów).
PRZEBIEG WIECZORU
Ustawienie stołów przed spotkaniem. Wyznaczeni uczniowie przychodzą pół godziny wcześniej i ustawiają stoły tak, żeby wszyscy mieli miejsce, a środek sali był wolny.
Nakrycie stołów. Rodzice przygotowują obrusy i naczynia w sali, w której odbywać się będzie impreza. Uczennice pomagają mamom w nakryciu stołów.
Sprzęt grający, płyty CD, kasety. Uczniowie przynoszą i czuwają nad sprzętem w czasie spotkania, dobierają rodzaj muzyki.
Wróżby i konkursy. Wyznaczeni wcześniej uczniowie przeprowadzają zaplanowane zabawy.
Wróżba z obrączką. Przygotowują potrzebne materiały: obrączkę, nitkę. Wróżą przy stoliku chętnym uczniom.
Konkurs „Taniec z balonem”. Rozdają parom uczniów nadmuchane balony, obserwują, która para najdłużej utrzyma balon między twarzami podczas tańca.
Wróżba „Kto pierwszy wyjdzie za mąż, ożeni się?”. Ustawiają jeden za drugim buty wszystkich uczestników przy ścianie, w stronę wyjścia.
Wróżba „Jak będzie się nazywał przyszły mąż, żona”. Przeprowadzają wśród rówieśników losowanie serduszek z imionami dziewcząt i chłopców.
Konkurs „Obieranie jabłka”. Przygotowują jabłka, noże, miskę na obierki, zapraszają do udziału w konkursie, wybierają najdłuższą skórkę, mamy wręczają nagrodę.
Wróżba „Co mnie czeka?” - lanie wosku. Rodzice dbają o bezpieczeństwo podczas lania wosku. Wspólnie z dziecmi oglądają woskowe figurki i mówią, co one mogą znaczyć.
Wróżba „Jaki jesteś, co cię czeka?”. Wróżą na podstawie opisu znaczenia rekwizytu wybranego przez zainteresowana osobę.
Wróżba „Co oznacza twoje imię?”. Odczytują znaczenie imion koleżanek i kolegów, którzy nich podchodzą.
Wróżba „Magia liczb”. Odczytują znaczenie wybranych liczb zainteresowanym koleżankom i kolegom.
PODSUMOWANIE
Wieczór andrzejkowy został zorganizowany pod koniec listopada. Wzięli w nim udział uczniowie klasy IV i rodzice, którzy zgłosili się do pomocy.
W trakcie zabawy uczniowie korzystali z plakatu, na którym znajdowały się ich propozycje, kolejność poszczególnych wróżb i konkursów.
Wychowawczyni i rodzice pamiętali, by nagrodzić dzieci, które brały udział w konkursach.
Wszyscy dbali o dobrą atmosferę i nastrój wieczoru.
REFLEKSJA WYCHOWAWCY
Impreza spełniła najważniejszy cel - pomogła w integracji zespołu klasowego.
Dzieci bardzo przeżywały planowanie wieczoru andrzejkowego.
Samorząd klasowy czuł się odpowiedzialny za przydział zadań i przebieg spotkania.
Mamy uczestniczące w klasowych andrzejkach miały wspaniały kontakt z uczniami, dbały o ich bezpieczeństwo, pomagały w realizacji konkursów, rozdzielały nagrody.
Niektóre dzieci nie przeprowadziły zaplanowanych konkursów samodzielnie, gdyż pochłonęły je różne wróżby.
Impreza pozwoliła zaobserwować wychowawcy relacje między uczniami.
Dzieci postanowiły w podobny sposób zorganizować zabawę karnawałową.
ANDRZEJKI
Natalia Usenko
Przy zapalonej świecy,
za zamkniętymi drzwiami
odgadnąć próbujemy,
co ukrył los przed nami.
Wróżymy z butów, jabłek,
lejemy wosk na wodę.
Co nam przyniesie przyszłość?
Kłopoty?
Czy przygodę?
Kto pierwszy znajdzie miłość?
Kto skarby Templariuszy?
Kto znajdzie Atlantydę
i cały świat poruszy?
Kto z nas piłkarzem będzie?
Modelką? Piosenkarzem?
Czekają nas podróże
i tyle innych zdarzeń.
W płomykach tańczą cienie.
Schylamy wszyscy głowy
przed naszym przeznaczeniem
w ten wieczór andrzejkowy.