SCENARIUSZ LEKCJI Klasa IV - Czytamy plan Sosnowca
Cele;
a) ogólne
- zapoznanie uczniów z nazwami miast graniczących z Sosnowcem oraz z dzielnicami miasta,
- zainteresowanie młodzieży przyrodą własnego miasta,
- wdrożenie uczniów do aktywnego udziału w lekcji,
- doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się planem miasta,
- doskonalenie umiejętności przeliczania różnego rodzaju skali oraz obliczania odległości na planie i w terenie.
b) szczegółowe (operacyjne)
- uczeń wie, co to jest plan, skala planu, legenda,
- uczeń rozumie pojęcia: miasto, dzielnica miasta, granica miasta,
- umie wyznaczać kierunki na planie,
- umie obliczyć na podstawie planu, długość drogi
- umie wykorzystać wiedzę poznaną na lekcji w codziennym życiu.
Metody pracy: Praca z planem miasta Sosnowca, pogadanka
Termin realizacji: Październik / listopad
Czas realizacji: 2 godziny lekcyjne
Środki dydaktyczne: - Plan miasta Sosnowca( jeden egzemplarz na 2 uczniów), - herb miasta Sosnowca mapa hipsometryczna Polski nitki do mierzenia odległości na planie, - linijka .
Przebieg lekcji
Nauczyciel - jego czynności i wypowiedzi |
Uczniowie - ich czynności i wypowiedzi |
Część wstępna lekcji |
|
1. Na dwóch kolejnych lekcjach będziemy „spacerować” po naszym mieście za pomocą planu Sosnowca. |
- Uczniowie zapisują temat lekcji „Czytamy plan Sosnowca”. |
2. Przypomnienie wiadomości poznanych na środowisku w kl. III lub na lekcji historii w kl. IV. - wykorzystując mapę Polski odpowiedz: w której części Polski leży Sosnowiec? Podaj nazwę krainy geograficznej oraz nazwę rzeki, która przepływa przez Sosnowiec (jest to dopływ, której rzeki)? |
Uczniowie na podstawie mapy hipsometrycznej Polski określają, że: - Sosnowiec położony jest w południowej Polsce, leży na Wyżynie Śląskiej, przez miasto przepływa Przemsza lewostronny dopływ Wisły. |
3. Nauczyciel pyta o genezę miasta o datę otrzymania praw miejskich - Omawia przyczyny, które zadecydowały o powstaniu miasta. |
Uczniowie zapisują do zeszytów: - Sosnowiec otrzymał prawa miejskie 10. 06. 1902 r.. Do powstania miasta przyczyniło się: wybudowanie linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz występowanie węgla kamiennego. |
4. Nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi herb Sosnowca (biało-czarny). Uczniowie lub nauczyciel tłumaczą jego symbolikę. |
- Uczniowie wklejają do zeszytów herb i kolorują go (mogą to zrobić w domu). |
Praca z planem miasta |
|
Nauczyciel rozdaje plany miasta (na każdej ławce musi być jeden plan). |
- Uczniowie uczą się poprawnie rozkładać i składać plan. |
|
- Jeden z uczniów czyta z planu nazwy miast, podając, w jakim kierunku od Sosnowca położone jest podane przez niego miasto, inny uczeń rysuje na tablicy schemat:
Wszyscy uczniowie rysują schemat do zeszytu. |
6. Czy twój plan jest zorientowany? |
- Tak, ponieważ kierunki na planie pokrywają się z kierunkami w terenie. |
7. Zapisz na kartce papieru dzielnice miasta (zacznij od dzielnic zachodnich, a skończ na dzielnicach wschodnich). - Nauczyciel przypomina, że nazwy miast, dzielnic miast, rzek, ulic pisze się zawsze wielką literą! |
- Uczniowie samodzielnie zapisują dzielnice miast, - Jeden uczeń głośno czyta nazwy dzielnic wszyscy sprawdzają. Piszą do zeszytów: Milowice, Stary Sosnowiec, Pogoń, Śródmieście, Środula, Sielec, Zagórze, Klimontów, Kazimierz, Porąbka, Maczki, Modrzejów, Ostrowy Górnicze, Jęzor. |
8. Odszukaj na planie miasta ulicę Gwiezdną (przy tej ulicy jest SP - 46). Na podstawie planu podaj nazwę dzielnicy, w której mieszkasz? |
- Wielkie zdziwienie wśród dzieci wywołuje wiadomość, że szkoła nr 46 jest w Klimontowie (część dzieci i ich rodziców sądzi, że to osiedle jest częścią Zagórza). |
(Metoda pracy podobna jak w punkcie 5). |
Notatka do zeszytów
|
10. Zmierz za pomocą nitki długość ulicy Gwiezdnej. Nauczyciel na tablicy pokazuje metodę. - Odszukaj ul. Gwiezdną, dokładnie zaznacz jej przebieg za pomocą nitki, zaznacz na nitce długość ulicy, rozciągniętą nitkę przyłóż do linijki, odczytaj długość ulicy. |
Uczniowie mierzą długość ulicy, podają długość. (Jeżeli są różne wyniki, nauczyciel tłumaczy, przyczyny niedokładnego pomiaru, wybrany jest wynik, który jest najczęściej podawany ~ 5,5 cm). |
- Jaki to rodzaj skali? - Zamień podaną skalę liczbową na mianowaną i liniową. |
1: 17000 - skala liczbowa 1 cm - 17000 cm 1 cm - 170 m Skala mianowana 1mm - 17 m
170 0 170 340 510 670 850 [m]
podziałka liniowa |
12. Oblicz długość ul. Gwiezdnej w terenie |
Długość ulicy = 170 m x 5 cm + 17 m x 5 m = 850 m + 85 m = 935 m Odp.: Długość ulicy Gwiezdnej na planie w skali 1:17000 wynosi 5,5 cm, a w rzeczywistości 935 m. |
13. Wymień z legendy planu po 3 przykłady znaków topograficznych: a) punktowych b) liniowych c) powierzchniowych |
Np.: a) punktowe: kościół, szkoła, stacja benzynowa, b) ulica, rzeka, linia kolejowa, c) osiedle, cmentarz, park, |
14. Przeczytaj z planu miasta, gdzie z Klimontowa można dojechać: a) autobusem PKM (uwaga! na odwrocie planu, są podane trasy linii autobusowej)
b) Tramwajem
c) Odszukaj, gdzie najbliżej Klimontowa są stacje kolejowe. |
a) -z ul. Rydza Śmigłego: nr 299 S-c zajezdnia PKM - 3 Maja - Będzin nr 690 S-c Naftowa - 3 Maja - Dąbrowa Górnicza nr 723 S-c zajezdnia PKM - 3 Maja - Czeladź nr 27 Będzin ( zajezdnia ) - 3 Maja - Szenwalda Sosnowiec Najbliższe stacje kolejowe to: Sosnowiec - Dańdówka, Sosnowiec - Porąbka, Sosnowiec - Kazimierz. |
15. Znajdź na planie miasta a) dworzec główny b) teatr c) kino |
|
Podsumowanie lekcji |
|
- Czy umiejętność czytania planu miast przydaje się w codziennym życiu |
- Tak, ponieważ można zaplanować sobie wycieczkę po mieście - Nawet będąc samemu w nieznanym mieście, mając plan i umiejąc z niego korzystać nie jesteśmy bezradni - Można się z niego dużo dowiedzieć o mieście i interesujących nas obiektach np. sportowych, kulturalnych itp.. |
- Ocena aktywności uczniów.
- Praca domowa:
Wybierz dowolne miejsce w Sosnowcu, które chciałbyś nam pokazać (krótko umotywuj swój wybór). Na podstawie planu Sosnowca opracuj trasę SP - 46 - „Twoje miejsce” - SP 46. Oblicz długość trasy (czy będzie to wycieczka piesza?, Czy musimy skorzystać z komunikacji miejskiej, jeżeli tak, to, czym tam dojedziemy?).
Klasa IV Mapa w nauczaniu przyrody
Temat:Sosnowiec na mapach w atlasie geograficznym dla kl. IV
Cele:
Ogólne - Zapoznanie uczniów z mapami, które są w atlasie dla kl. IV,
- wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy i aktywnego udziału w lekcji,
- doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się różnymi mapami
Szczegółowe:- Uczeń rozumie pojęcia: mapa poziomicowa, topograficzna, hipsometryczna, wyżyna, dopływ, rzeka główna, rzeźba, skały powierzchniowe, użytkowanie ziemi,
- umie pokazać na mapie miasto, w którym mieszka i czytając legendy różnych map, na ich podstawie powiedzieć coś o swojej „małej ojczyźnie”
Metody pracy: Praca z mapą, pogadanka, Termin: Listopad ( przed omawianiem krajobrazów Polski) Czas: 1 godzina lekcyjna
Środki dydaktyczne: - Mapy ścienne Polski, Atlas dla kl. IV - PPWK - Wrocław, 1988 redaktor atlasu Antoni Szymanek, mapa konturowa Polski
Przebieg lekcji:
Nauczyciel - jego czynności i wypowiedzi |
Uczniowie - ich czynności i wypowiedzi |
Powtórzenie: |
|
1. Odszukaj na mapie hipsometrycznej Sosnowiec - W której części Polski leży twoje miasto, przeczytaj nazwę krainy geograficznej. - Przypomnij nam definicję wyżyny
- Jakim kolorem wyżyna jest zaznaczona na mapie hipsometrycznej?
- Podaj definicję rzeki głównej i dopływu.
- Podaj nazwę rzeki, która przepływa przez Sosnowiec. Czy jest to rzeka główna, czy dopływ? - Przypomnij trzy czynności, które należy wykonać, aby dobrze czytać mapę. |
- Sosnowiec leży w południowej Polsce na Wyżynie Śląskiej. - Wyżyna to obszar leżący wyżej niż nizina od 300 m n.p.m. ( w Polsce od 200 m n.p.m.) o małych wysokościach względnych do 300 m. - Najczęściej są to różne odcienie koloru żółtego, ale może też być zaznaczona kolorem pomarańczowym, czerwonym ,jeżeli jest wysoko położona nad poziomem morza np. Wyżyna Tybet w Azji. - Rzeka główna to rzeka, która uchodzi do morza, a dopływ to rzeka, która kończy swój bieg w innej rzece. - Przez Sosnowiec przepływa rzeka Przemsza, lewostronny dopływ Wisły. -Należy zorientować mapę, -odczytać skalę mapy, - przeczytać legendę mapy. |
2. Na dzisiejszej lekcji dowiemy się jak wiele informacji otrzymamy o Sosnowcu czytając mapy w naszym atlasie geograficznym. |
- Uczniowie zapisują temat: Sosnowiec na mapach Polski zamieszczony w atlasie dla kl. V. |
3. Co to jest atlas geograficzny?. |
Atlas to zbiór map. |
4. Na okładce atlasu masz 6 map poziomicowych - Przypomnij zasady powstawania tego rodzaju mapy. Co to jest poziomica?. |
Poziomica to linia, która łączy punkty o tej samej wysokości bezwzględnej za pomocą poziomic można przedstawić rzeźbę terenu na mapach tj. formy wypukłe i wklęsłe, stoki strome i łagodne, zbocza strome i łagodne, linie grzbietowe i ściekowe. |
5. Na str3 twojego atlasu masz zdjęcie lotnicze, plan, mapę topograficzną i hipsometryczną. Powiedz, czy one różnią się od siebie |
Plan jest najbardziej dokładny (przypomina nawet zdjęcie lotnicze), ponieważ plan ma dużą skalę 1:10000. Na mapie topograficznej są poziomice, ale mapa ta nie jest tak dokładna jak plan, ponieważ skala mapy topograficznej jest 1:250 000 mapa hipsometryczna zawiera o wiele mniej szczegółów niż plan, mapa topograficzna. Skala mapy hipsometrycznej 1:2500 000. Na mapie hipsometrycznej nie ma poziomic, tylko na ich podstawie narysowane są warstwice. |
6. Chcąc zebrać najwięcej informacji o Sosnowcu, należy korzystać z: |
Najwięcej dowiemy się z planu miasta, później z mapy topograficznej, najmniej z mapy hipsometrycznej. |
7. Plan Sosnowca czytaliśmy na wcześniejszych lekcjach. Teraz dowiemy się, co możemy przeczytać np. mapy na str. 12-13. - Jaki to rodzaj mapy?. |
Jest to mapa topograficzna 1:250 000 |
|
|
9. Na Wyżynie Śląskiej jest bardzo dużo miast, czy granice między tymi miastami są wyraźne?. - Przeczytaj nazwę kilku miast. - W której części obszaru zabudowanego leży Sosnowiec? |
Na Wyżynie Śląskiej leżą takie miasta jak m. in. Zabrze, Gliwice, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Bytom, Świętochłowice, Chorzów, Siemianowice, Katowice, Będzin, Czeladź, Sosnowiec, Mysłowice, Dąbrowa Górnicza. - Miasta te są bardzo blisko siebie położone, dlatego, granice między nimi są niewyraźne. Miasta te są połączone gęstą siecią komunikacyjną. - Sosnowiec leży we wschodniej części tego skupiska miast. |
11. Przeczytaj nazwy rzek, które przepływają przez twoje miasto. - Odczytaj z mapy miejscowości, przez które płynie Przemsza, zanim dopłynie do Wisły. |
- Przez miasto przepływa Czarna Przemsza, do której wpada Brynica oraz Biała Przemsza i jej dopływ Bobrek, w południowej części miasta Czarna Przemsza łączy się z Białą Przemszą i tworzą rzekę Przemszę, która płynie przez Mysłowice dzielnice Jaworzna - Jeleń, Chełmek koło zbiornika Dziećkowice w okolicy miejscowości Gorzów Przemsza wpada do Wisły. |
12. Odczytaj wartości poziomic zaznaczonych na mapie topograficznej w okolicach Sosnowca. |
- 240 m. n.p.m., 260 m. n.p.m., 280 m. n.p.m. |
13. Przeczytaj nazwy dzielnic Sosnowca. |
- Na mapie topograficznej podpisane są tylko dzielnice wschodnie tj. Zagórze, Klimontów, Kazimierz Górniczy, Maczki. |
14. W której części Sosnowca jest najwięcej lasów i łąk?. |
- Najwięcej lasów i łąk jest we wschodniej części Sosnowca. |
15. Otwórz atlas na str.. 20-21. - Przeczytaj nazwę tej mapy. - Odczytaj, jakie tereny dominują w Sosnowcu. - Na podstawie legendy mapy, odpowiedz, jakie skały powierzchniowe są w naszym mieście. |
- Polska - mapa typów rzeźby i skał powierzchniowych - Tereny faliste, tylko w części płd.-wsch. tereny równinne. - W części zachodniej miasta są to piaskowce i łupki, nad Białą Przemszą: piaski, żwiry, iły, w części płn.: wapienie. |
16. Otwórz atlas na str.. 22-23. - Przeczytaj nazwę tej mapy. - Czego dowiesz się o Sosnowcu z tej mapy?. |
- Polska - mapa użytkowa ziemi. - W Sosnowcu występuje dużo nieużytków, tylko w części wschodniej miasta są lasy i łąki. |
17. Na str.. 24 w twoim atlasie jest podział administracyjny Polski. - Zobacz, do jakiego województwa należy Sosnowiec. |
- Sosnowiec to miasto położone w województwie śląskim.. |
Podsumowanie |
|
Czy umiejętność czytania różnego rodzaju map jest przydatna w życiu? |
Tak, ponieważ można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy o dowolnym miejscu na ziemi nawet nie mając książki. - Wniosek: Uczniowie zapisują go do zeszytu. Mapa jest bardzo ważnym źródłem informacji geograficznych, dlatego należy umieć ją czytać!. |
Ocena aktywności uczniów.
Praca domowa:
Narysuj mapę konturową Polski i zaznacz na niej Sosnowiec.
Opracowała: mgr Barbara Wybraniec
SOSNOWIEC
CZELADŹ
BĘDZIN
DĄBROWA
GÓRNICZA
SŁAWKÓW
JAWORZNO
MYSŁOWICE
KATOWICE
KLIMONTÓW
KOLONIA
MEC
ZAGÓRZE
RABKA
PORĄBKA
JULIUSZ
SIELEC
PEKIN
DAŃDÓWKA
WYŻYNA ŚLĄSKA
NIZINA
ŚLĄSKA
WYŻYNA
KRAKOWSKO-
CZĘSTOCHOWSKA
KOTLINA OŚWIĘCIMSKA
NIZINA
ŚlĄSKA
KOTLINA
RACIBORSKA