KONSPEKT Marta Pęzioł-Borcuch
1. Przyroda Kl. 6c
2. Dział programu- Życie na lądzie, Krajobraz Ziemi.
3. Temat lekcji- Rośliny i zwierzęta stepu.
4. Cele:
a) Ogólny- poznanie roślinności oraz zwierząt w Strefie Stepów .
b) Cele operacyjne
Wiedza - uczeń potrafi wskazać na mapie strefę stepów,
-uczeń potrafi scharakteryzować step,
- uczeń potrafi wymienić roślinność charakteryzującą stepy,
- uczeń potrafi wymienić zwierzęta zamieszkującą strefę stepu.
Umiejętności - uczeń potrafi rozróżnić pory roku i je scharakteryzować w strefie stępów,
- uczeń potrafi analizować przeczytany tekst,
- uczeń potrafi określić ilość procentową strefy na świecie,
- uczeń potrafi porównać strefy strefę stepów na różnych kontynentów ,
- uczeń potrafi opisać sposoby pozyskiwania przez zwierzęta stepu pokarmu,
-uczeń potrafi charakteryzować cykl wegetacyjny roślin stepu.
Postawy -uczeń dostrzega potrzebę ochrony stepów,.
5. Metody nauczania- dyskusja ,wykład , pogadanka , ćwiczeniowa, , metoda problemowa( burza mózgów, kilu śnieżnej).
6. Formy pracy uczniów - zbiorowa, indywidualna.
7. Środki dydaktyczne- podręcznik , zeszyt ćwiczeń , mapy , tablice.
8. Przebieg lekcji
|
Czynności nauczyciela |
Czas trwania |
Czynności ucznia |
Uwagi do realizacji |
Część wstępna |
-Przywitanie Klasy. -Sprawdzenie listy obecności. -sprawdzenie pracy domowej. |
6 min |
-Zajęcie swoich miejsc przez uczniów -Uczniowie odpowiadają na pytania Nauczyciela |
|
Część zasadnicza |
-Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji. -Podanie tematu lekcji „Rośliny i zwierzęta stepu”(temat lekcji zapisuje dyżurny na tablicy). -Nauczyciel opisuje rośliny i zwierzęta stepów ich przystosowania i warunki bytowania. -Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu w podręczniku i na podstawie tekstu opisanie przystosowanie zwierząt stepów do zdobywania pokarmu
|
30 min |
- Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciel. -Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach. - Uczniowie aktywnie uczestniczą w lekcji. |
|
Część końcowa/ podsumowanie |
-Nauczyciel prosi uczniów o rozwiązanie ćwiczeń do tematu -Nauczyciel podsumowuje temat pytając uczniów z tematu lekcji. |
9 min |
-Uczniowie wykonują polecenia Nauczyciela. -Uczniowie opowiadają na pytania. |
|