Konspekt do zajęć logopedycznych

Prowadzący: Patrycja Kardyś

Temat: Utrwalenie wymowy głoski „ż”

Cel główny: Utrwalanie wymowy głoski „ż”

Cele szczegółowe:

Czas zajęć: 90 minut

Forma zajęć: Indywidualna

Klasa: 4 podstawowa

Pomoce:

Etapy pracy

Przebieg zajęć

Pomoce dydaktyczne

Powitanie

Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy

Ćwiczenia oddechowe

- wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami, - wykonanie wdechu i zdmuchnięcie świeczki (raz powoli, raz szybko) na wydechu,

-dmuchanie baniek mydlanych przez słomkę

Lustro

Świeczka

Bańki mydlane

Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny

-dmuchanie przez wargi w kształcie „dzióbka”,

-przesadna artykulacja głosek: a-i-e-o-u-y,

Lustro

Ćwiczenia fonacyjne

-powtarzanie sylab ża, żo, żu, że, ży, aża, ożo, użu, eże, yży, ażo, aże, ażu, aży, oża, oże, ożu, oży, uża, uże, użo, uży, eża, eżu, eżo, eży, iża, iżo, iżu, iże, iży,

Lustro

Ćwiczenia języka

-wysuwanie języka od kącika do kącika warg,

-wysuwanie języka daleko na brodę,

-wypychanie językiem policzków

-naśladowanie wargami rybki pijącej wodę

Lustro

Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne

artykulacja głosek „ż” w wyrazach rzuca, żółty, żartuje, żaba, żółtko, życie, rzęsa, rzeka, żyrafa, żurek, Rzym,

-ćwiczenia opozycyjnych głosek: szal - żal,

nosze - noże, szycie - życie, wiesza - wieża, rusza - róża,

-podpisywanie obrazków,

-uczeń usprawnia poprawną pisownie głoski „ż” poprzez podpisywanie obrazków,

-rozwiązywanie krzyżówki,

-tworzenie zdrobnień z głoską „ż”

-zabawa w domino logopedyczne

Obrazki

Krzyżówka z obrazkami

Zabawa w tworzenie zdrobnień

Domino logopedyczne Ćwiczenia z zeszytów logopedycznych

Zakończenie zajęć