SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO
DLA DZIECI SZEŚCIOLETNICH
Prowadząca: mgr Monika Czarnecka - Zreda
Data: 2000.10.20.
Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 100
Temat kompleksowy: Porozmawiajmy o jesieni
Temat zajęcia: Jesienne liście
Rodzaj zajęcia: plastyczne
Cele ogólne:
rozwijanie wrażliwości plastycznej
rozwijanie inwencji twórczej
Cele operacyjne (dziecko...)
wie jakie są barwy jesiennych liści (określa je)
rozróżnia kształty różnych liści
umie pomalować pędzlem liście
miesza farby w celu uzyskania odpowiedniej barwy
„drukuje” liście na kartonie
wypowiada się na temat swojej pracy
Procedury
praca z całą grupą
praca indywidualna
wiersz G. Koby pt.: „Liście”
liście z różnych drzew
farby, pędzle, kubeczki na wodę, kartony
Przebieg zajęcia
Słuchanie wiersza Grażyny Koby pt.: „Liście”.
Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu: „O czym mówiły liście?”, „Jakie liście zostały przedstawione w wierszu?”
„Jesienne liście” - zabawa dydaktyczna .
Manipulacja różnego rodzaju liśćmi, utrwalenie kształtów i nazw liści. Zwrócenie uwagi na budowę liści i ich barwy.
Prezentacja pracy plastycznej wykonanej przez nauczycielkę z liści, techniką „drukowania”. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, w jaki sposób będą mogły stworzyć własne kompozycje.
Praca indywidualna dzieci.
Dzieci siadają przy stolikach, na których leżą przygotowane liście, farby, pędzle, kartony, kubeczki z wodą. Dzieci wybierają sobie liście, mieszają farby w celu uzyskania właściwej barwy i malują wewnętrzną stronę liścia. Po zamalowaniu całej powierzchni odbijają liść na kartonie. Nauczycielka zachęca dzieci do tworzenia różnych kompozycji.
Po skończonej pracy dzieci myją ręce i oglądają wszystkie prace. Nauczycielka zachęca dzieci do wypowiedzi na temat swojej pracy i prac kolegów.
Dzieci uczestniczą w porządkowaniu sali po zajęciu plastycznym. Prace zostaną wywieszone na wystawce dla rodziców.