PRZYKŁAD SPRAWOZDANIA PROJEKTU EDUKACYJNEGO
1. Szkoła
Nazwa: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Szczecinie
Adres: ul. Diamentowa 2, 90-897 Szczecin, tel. 17/99 66 789
2. Tytuł projektu
Mniejszości narodowe w Europie - stosunek władz i społeczeństw do nich.
Uczniowie z II klas liceum ogólnokształcącego, 14 osób
3. Nauczyciel prowadzący projekt
Imię i nazwisko: Bożena Nowak
Przedmiot: historia i wiedza o kulturze
Kontakt (telefon, e-mail): boznow@interia.pl
4. Uczestnicy projektu
Liczba uczniów: 14
Klasa: II klasy LO
5. Rodzaj projektu (zaznacz odpowiednie pole)
TYP
badawczy X edukacyjny medialny społeczny
ZASIĘG
szkoła region/gmina kraj X Europa
ZAGADNIENIE historia i społeczeństwo kultura i sztuka X wielokulturowość ekologia
6. Krótki opis projektu (najlepiej w punktach, maksymalnie 2000 znaków)
• Cele (przy projekcie badawczym, także hipoteza)
a) ustalenie, jakie mniejszości narodowe żyją w państwach UE
b) poznanie problemów mniejszości narodowych żyjących w wybranych państwach europejskich
• Źródła informacji
internet (strony www.tolerancja.pl; www.coe.int; www.wikipedia.pl itp.), encyklopedia, czasopisma, strony organizacji poza-
rządowych, itp. odjęte działania
a) zebranie oraz opracowanie materiałów pomocniczych i pomocy dydaktycznych
b) konsultacje z nauczycielem
c) wybór metod pracy
• Rezultaty
a) scenariusz zajęć o mniejszościach narodowych w Europie
b) opracowane materiały pomocnicze
c) przeprowadzenie zajęć wg scenariusza
• Przebieg pracy (Jak wybrano temat? Jak podzielono zadania? Jak wyglądała współpraca między uczniami?)
Temat wybraliśmy po „burzy mózgów”. Po ustaleniu, którymi mniejszościami narodowymi będziemy się zajmować, podzieliliśmy się na odpowiednią liczbę grup. Zadaniem każdej było zebranie jak największej ilości informacji o danej mniejszości.
Ustaliliśmy także, czego konkretnie szukamy, na jakie wiadomości zwracamy uwagę (chodziło nam przede wszystkim o to, aby
poznać, jaki jest stosunek władz państwowych i społeczeństw do mniejszości). Każda grupa pracowała wg planu.
Przykłady projektów i wzory sprawozdań 23
Orange dla Ziemi
7. Refl eksja grupy realizującej projekt
• Czy projekt zakończył się sukcesem? Dlaczego tak uważacie?
Uważamy, że nasze działania zakończyły się pełnym sukcesem. Przygotowaliśmy dobry scenariusz i dobre materiały dla uzniów.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem, uczniowie przychodzili do nas z gratulacjami. Także nauczyciele byli zadowoleni z warsztatów.
• Jakie problemy pojawiły się podczas realizacji projektu? Jak je rozwiązaliście?
Właściwie większych trudności nie mieliśmy. Jedyne wiązały się z naszą niewiedzą na temat metod pracy na lekcji, ale z tym
poradziliśmy sobie dzięki pomocy opiekunki projektu.
• Jakie korzyści przyniosła wam realizacja projektu?
Nauczyciel: grupa uczniów bardzo poważnie zaangażowała się w projekt. Ich udział w projekcie pozwolił im lepiej poznać ich umie-
jętności, potencjał, zobaczyć ich możliwości. Okazało się, że mają świetny kontakt z rówieśnikami, potrafi ą do nich dotrzeć, ciekawie
opowiedzieć o czymś ważnym. Doceniłam ich.
8. Załączniki (zdjęcia, fi lmy, nagrania wywiadów, prace uczniów, itp.)
scenariusz zajęć, wybrane materiały pomocnicze i pomoce dydaktyczne, wypowiedzi uczniów po zajęciach.
9. Polecane materiały (tu możesz zamieścić maksymalnie 3 materiały, które inni nauczyciele mogą wykorzystać podczas realizacji
własnych projektów, np. materiały, które przygotowałeś dla uczniów)