Scenariusz do zajęcia zintegrowanego ,,POLSKA MOJA OJCZYZNA''
Wykorzystanie literatury dziecięcej w procesie kształtowania postaw patriotycznych dzieci.
Cele ogólne :
- zapoznanie z utworem ,,Bór i Gaik,, J. M. Czarnecki ( fragment ),
- utrwalenie wiadomości o Polsce ,
- kształcenie przynależności do swojej ojczyzny ,
- nabywanie umiejętności współpracy w zespole ,
Cele operacyjne :
- dokona analizy i syntezy słuchowo- wzrokowej ,
- uważnie słucha tekstu ,
- wypowie się nt. opowiadania ,
- rozwija umiejętność dialogu ,
- zna podstawowe pojęcia na mapie ,
- ma świadomość przynależności narodowej ,
- rozumie pojęcia : godło, flaga, granica, Wisła, Bałtyk, Tatry, stolica ,
-wymieni dawne stolice Polski ,
- współpracuje w zespole ,
- rozwija ekspresję twórczą.
Forma pracy :
- z całą grupą ,
- zespołowa ,
Pomoce :
Opowiadanie ,, Bór i Gaik '' , teatrzyk, sylwety, krzyżówka, flaga Polski, ( i małe flagi dla każdego dziecka ), mapa Polski, godło, wiersz ,, Barwy ojczyste"- Cz. Janczarski, ,,Katechizm młodego Polaka "- St. Bełzy -wersja muzyczna, piosenka p.t. ,, Piękny jest nasz kraj " , 4 elementy mapy Polski do pracy zespołowej.
PRZEBIEG :
1. Rozwiązywanie krzyżówki = hasło : Polska.
2. Teatrzyk sylwet na podst. opow. ,, Bór i Gaik" z udziałem dzieci.
3. Rozmowy nt. opowiadania.
4. Zabawa ruchowa ,, Zwiedzamy Polskę" do piosenki pt. ,,Piękny jest nasz kraj".
5.Wspólna recytacja wiersza p.t. ,, Barwy ojczyste".
6. Praca z mapą Polski - utrwalenie wiadomości.
7. ,,Katechizm młodego Polaka " - wspólny śpiew z flagą Polski.
8. Praca plastyczna ,, Nasza Polska "- w 5 zespołach.
9. Indywidualne zabawy w teatr z pacynkami Bora i Gaika.