Konspekty lekcji: Dzień Ziemi

Cele szczegółowe:

uczeń:

rozumie czytany przez n-la tekst;

samodzielnie odpowiada na pytania;

układa historyjkę obrazkową w odpowiedniej kolejności;

nadaje tytuły poszczególnym wydarzeniom;

układa i zapisuje hasła;

wie jakie zagrożenia niesie ze sobą degradacja środowiska;

rozumie pojęcie "ekologia";

wie jak dbać o środowisko;

zna datę obchodów Dnia Ziemi;

zna pisownię wyrazu Ziemia;

redaguje i zapisuje postanowienia - obietnice zwiazane z ochroną Ziemi;

wykonuje obliczenia matematyczne;

wykonuje plakat ;

Metody pracy: słowna,ogladowa ,ćwiczenia praktyczne ,

Formy pracy: zbiorowa ,indywidualna

Środki dydaktyczne: podręcznik ,obrazki (historyjka ), plansze z hasłami, przybory plastyczne,karta pracy z matematyki.

Przebieg zajęć:

Wykonanie obliczeń matematycznych i ułożenie wyników rosnąco , odczytanie hasła: "Dzień Ziemi".

Krótkie wprowadzenie do tematu zajęć:

Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?

Podanie daty pierwszych obchodów Dnia Ziemi w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce i na świecie.W jakim celu ustanowiono ten dzień?

Słuchanie tekstu czytanego przez n-la "Jak krecik i jego przyjaciele znaleźli się w mieście?"

Rozmowa nt.tekstu.

Gdzie mieszkał krecik i jego przyjaciele?

Jak wyglądał ich dom?

Co stało się z ich domem?

Kto pomógł zwierzętom?

Ustalenie kolejności wydarzeń i nadawanie tytułów poszczególnym wydarzeniom.

Nauczyciel zawiesza na tablicy obrazki ilustrujące treść tekstu,uczniowie układają je w odpowiedniej kolejności i nadają im tytuły.

Zapisanie tytułów do zeszytów.

Przerwa śródlekcyjna: zaśpiewanie piosenki "Świat woła o pomoc."

Wyróżnienie dwóch znaczeń wyrazu ziemia - kiedy zapisujemy wielką a kiedy małą literą.Wykonanie ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń.

Ocena zachowania ludzi - szanse i zagrożenia dla naszej planety wynikające z zachowania ludzi.

Nauczyciel zawiesza na tablicy ilustrację planety Ziemia oraz hasła mówiące o tym co szkodzi, a co jest bezpieczne dla Ziemi.Uczniowie przypinają hasła i wspólnie je omawiają.

Hasła:"Zanieczyszczanie powietrza","Budowa oczyszczalni ścieków", "Segregacja śmieci", "Wyrzucanie śmieci do lasu", 'Zanieczyszczanie rzek",

Oddawanie zużytych baterii'," "Wycinanie lasów" , "Zbiórka makulatury", "Wypalanie traw", "Zakladanie filtrów na kominy","Ekologiczne ogrzewanie."

Uczniowie na paskach papieru zapisują hasła - obietnice zwiazane z ochroną Ziemi. Zapisane hasła wieszają na tablicy. Przykładowe hasła: "Nie będę płoszył zwierząt!", "Nie będę wypalał traw!", "Będę segregował śmieci!" .

Podział uczniów na grupy , wykonanie plakatu "Ziemia moich marzeń".

Ocena prac i podsumowanie zajęć.