Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
Temat : „Jak budzimy wiosnę ze snu”
Cele:
- wzbogacanie wiadomości dotyczących zmian zachodzących w
przyrodzie w okresie wczesnej wiosny
rozwijanie i bogacenie czynnego słownika dziecka
doskonalenie umiejętności w zakresie nauki czytania ( 6 latki)
rozwijanie umiejętności współdziałania z dorosłymi w trakcie wspólnego wykonywania zadań , współtworzenie radosnej atmosfery będącej warunkiem twórczych zachowań dzieci
wytwarzanie więzi uczuciowej z rodzicami
Metody : słowna, czynna, pokazu
Formy pracy: zbiorowa , grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
ilustracje WIOSNY i ZIMY , zwiastunów wiosny , litery , podpisy, zagadki słowne , materiały plastyczne potrzebne do wykonania postaci WIOSNY i ZIMY
Przebieg zajęć:
Powitanie .
Losowanie karteczek w dwóch kolorach - niebieskim i zielonym.
Wprowadzenie :
nawiązanie do nazwy miesiąca
przypomnienie znaczenia przysłowia „W marcu jak w garncu”
rozmowa na temat przemijania i kolejności następowanie pór roku
Część właściwa:
rozmowa na temat ilustracji ZIMY i WIOSNY
określenie kolorystyki w/w ilustracji i ich cech charakterystycznych
rozwiązywanie zagadek i przyporządkowanie ich do konkretnej ilustracji lub odnajdowanie ich na ilustracjach
podpisywanie wybranych elementów ilustracji (6 l.) - podpisy - krokus , narty, bałwan, motyl)
Zabawa ruchowa - „Żaby i bocian”
Wyjaśnienie symboliki zwyczaju wykonywania kukły „Marzanny” , pokaz różnych kukieł- ilustracje
Zielono czy niebiesko?
Wyjaśnienie znaczenia kolorów przypiętych do ubrań dzieci
jaki kolor ma dziecko , taki sam kolor ma rodzic
podział na zespół zielony i niebieski
wyjaśnienie pracy przy stolikach i przydział zadań
wspólna praca
7. Po zakończeniu pracy ,wspólne oglądanie postaci WIOSNY i
ZIMY wykonanej z rodzicami .
Wyjaśnienie do czego wykorzystamy powstałe kukły.
Zaśpiewanie piosenek na pożegnanie zimy „Żegnaj zimo” i na
powitanie wiosny „Zima się skończyła”
Opracowała: mgr Agnieszka Grychtoł
Nauczyciel Miejskiego Przedszkola Nr 43 w Katowicach