Scenariusz imprezy z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia pod hasłem „Mój przyjaciel miś”
Cele:
kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych i artystycznych;
zapoznanie uczniów z tekstami wartościowymi literacko;
wzbogacanie słownictwa uczniów;
rozwijanie umiejętności manualnych uczniów;
kształtowanie u uczniów poczucia konieczności poszanowania zabawek i książek oraz cudzej pracy;
rozwijanie aktywnej postawy w czasie zajęć;
kształtowanie umiejętności pracy w grupie;
zapoznanie uczniów z podstawowymi informacjami związanymi z życiem niedźwiedzi;
nauka wiersza J. Brzechwy pt. „Niedźwiedź”;
nauka zabawy „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
Odbiorcy: dzieci przedszkolne w wieku 3-6 lat
Czas trwania: 60 - 90 minut (z 15 minutową przerwą)
Pomoce:
Zestaw książek tematycznie związanych z wystawą,
Pluszowe misie przyniesione i zebrane wcześniej przez dzieci,
Prace plastyczne związane tematycznie z wystawą,
Sztalugi, papier do rysowania, kredki i pisaki,
Elementy zdobnicze tematycznie związane z wystawą,
Płyta CD z nagraniami piosenek dla dzieci (tematycznie związane z wystawą)
Teksty wybranych wierszy oraz piosenek,
Tekst poświęcony ciekawostkom z życia niedźwiedzi,
Tekst opowiadania o pierwszym pluszowym misiu,
Teksty z informacjami o sławnych misiach.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie przedszkolaków i ich wychowawców.
2. Wysłuchanie głosu zza ściany (nauczyciel ma przygotowane nagranie Misia Pysia, który nie mógł przybyć na misiakową imprezkę, bo przeziębił się na jesiennym spacerku.
Hej! Hej!
Witam Was - Przedszkolaczki Misiaczki. Jestem Misio - Pysio. Miałem dzisiaj razem z Wami świętować nasz wielki DZIEŃ i prowadzić tę wspaniałą zabawę, ale...aaaapsik.!!! No właśnie, troszkę przeziębiłem się na jesiennym spacerku i nie chcę Was pozarażać, aaapsik!!! Bardzo, ale to bardzo żałuję , bo wiem, że czeka na Was atrakcji i fajnych zabaw. Życzę Wam wesoło spędzonego czasu, uśmiechu, a jak skończycie zabawę napiszcie albo narysujcie, jak było, dobrze? Aaaapsik...!!!
Aha! Zapomniałem dodać, że zastąpi mnie dziś ukochany miś mojej przyjaciółki Martusi - Różowy Pysio!!! Powodzenia...
3. Nauczyciel w przebraniu misia lub z maskotą misia pluszowego zaprasza do wspólnej zabawy piosenką ( uczniowie tworzą dwa koła - w środku dziewczynki, na zewnątrz chłopcy i śpiewają wykonując odpowiednie ruchy):
Podaj rękę lewą, podaj rękę prawą,
zaczniemy zajęcia wesołą zabawą (2 x)
4. Przedstawienie się z imienia przyniesionych przez dzieci misiów.
5. Zaprezentowanie krótko historii pluszowych misiów.
Pluszowe misie - miękkie, miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, powieści i wiersze.
Ta jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopada.
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku. Pewnego dnia prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt wybrał się na polowanie. Myśliwi zobaczyli małego niedźwiadka i chcieli go zabić. Ale prezydent sprzeciwił się temu ratując tym samym życie maleństwu. Świadkiem tego wydarzenia był pewien pan - Clifford Berryman. On to właśnie uwiecznił całe zdarzenie na rysunku. Rysunek opublikowała gazeta. Pewnego dnia zapewne przy porannej kawie przeczytał tą historię Morris Michton - właściciel sklep[u z zabawkami. Nie zwlekając ani chwili wykonał kilka zabawek - pluszowych misiów. Misie sprzedawały się znakomicie. Za zgodą prezydenta pierwszy pluszowy miś dostał swoje imię - Teddy (od imienia prezydenta: Theodore'a), Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
6. Informacja o sławnych misiach (zdjęcia Misia Paddingtona, Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Coralgola) oraz o tym, ze Misie spotykamy wszędzie np. w bajkach (nauczyciel wskazuje kącik książek pt. „Misiowe lekturki”i czyta niektóre tytuły) czy w wierszach (nauczyciel wskazuje kącik poezji pt. „Wiersze z misiowej szuflady”, czytanie wybranego przez dzieci wiersza).
7. Zabawa ruchowa ( w rytmie piosenki „Jadą, jada misie...” dzieci przekazują sobie z rąk do rąk pluszaka. Dziecko, u którego znajdzie się pluszak po zatrzymaniu piosenki prezentuje ruchem wylosowane zwierzątko, np. lwa, pieska, kota, żyrafę, itp. - przyjaciela misia).
„ Jadą, jadą misie „
Jadą, jadą misie tra la, la la la
Śmieją im się pysie cha, cha cha cha cha
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
Jadą , jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
A misiowa jak może prędko szuka w komorze,
Plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi.
Jadą, jadą misie tra la la la la
Śmieją im się pysie cha cha cha cha cha
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść
Zjadły misie plastrów sześć i wołają jeszcze jeść.
Jadą, jadą misie tra la, la la la
Śmieją im się pysie cha, cha cha cha cha
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
8. Rysowanie misia z zasłoniętymi oczami (koledzy podają flamastry, trochę instruują kolegów, gdzie maja rysować).
9. Zawody papierowych misiów (wybrani uczniowie muszą tak wachlować gazetą, aby wprawić wyciętego z papieru misia w ruch. Wygrywa ten miś, który pierwszy dotrze na metę).
10. Nauka wyliczanki Kubusia Puchatka:
„Policzymy to co mamy”
Mam dwie dłonie, łokcie dwa.
Dwa kolana , nogi dwie.
Wszystko pięknie zgadza się.
Dwoje uszu, oczka dwa.
No i buzię też się ma.
A że buzia przecież je.
Chciałbym buzie też mieć dwie.
11. Plebiscyt na największego i najmniejszego misia.
12. Tworzenie rodzinek misiowych według wybranej cechy (np. kolor, materiał, wielkość, itp. ).
13. Rozmowa o zwyczajach niedźwiedzi
Niedźwiedzie brunatne zapadają w sen zimowy, do którego przygotowują się już pod koniec lata. Bardzo dużo jedzą i szykują sobie legowisko - gawrę. Może to być jama w ziemi wyścielona liśćmi, gałązkami i mchem lub jaskinia, spróchniałe pnie drzew. Nie opuszczają jej aż do wiosny. Kiedy się budzą są lżejsze prawie o 200 kg i baaardzo głodne!
Małe misie rodzą się w zimie- ważą około 1 kilograma i mierzą 25 cm. Przez pierwsze miesiące życia są bezradne i pozostają pod czujnym okiem mamy, nie opuszczają legowiska. W wieku 4 miesięcy, pod opieką mamy - niedźwiedzicy, wybierają się na pierwszy spacer po okolicy.
Niedźwiedź brunatny jest wszystkożercą- lubi prawie wszystko : owoce, korzenie roślin, grzyby, żołędzie oraz ryby, jaja ptaków i mięso.
Mają doskonały węch, mocne pazury do wspinania i grzebania w ziemi, świetnie umięśnione łapy. Oczy mają małe i słabo widzą, ale świetnie słyszą.
14. Nauka wiersza J. Brzechwy pt. „Niedźwiedź”
NIEDŹWIEDŹ
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.
15. Zabawa z piosenką „Stary niedźwiedź mocno śpi”
16. Prośby misiów pluszowych do dzieci ((nauczyciel czyta wierszyk - Cz. Janczarskego ”Naprawiamy misia”- rozmowa z dziećmi o poszanowaniu zabawek).
Kto misiowi urwał ucho?
No, kto? - pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś
nie przyznaje.
Może jechał
miś tramwajem?
Może upadł,
biegnąc z górki?
Może go
dziobały kurki?
Może Azor
go tarmosił, urwał ucho,
Nie przeprosił?
Igła, nitka,
rączek para.
Naprawimy
szkodę zaraz!
O już sterczą uszka oba.
Teraz nam się miś podoba!
17. Mini konkurs przyrodniczy ze znajomości zwyczajów niedźwiedzi.
Co robią brunatne niedźwiedzie zimą ?
lepią bałwany
śpią
jeżdżą na sankach
budują domki w śniegu
Co niedźwiadki lubią jeść ?
lody z kremem
najchętniej jadają mięso, mięso i jeszcze raz mięso
są wszystkożerne-jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby i mięso
w karcie dań misiów są tylko marchewka i szpinak
Jak duże są misie po urodzeniu ?
tak duże jak myszka
wielkością dorównują młodemu lwu
spokojnie mogą zmierzyć się z byczkiem
mają około 25 cm i ważą 1 kg
W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy ?
Zapamiętale uprawiają gimnastykę, aby nabrać sił
Jeżdżą na rowerze
Dużo jedzą i szykują sobie legowisko
Jak nazywa się legowisko niedźwiedzi ?
Gawra c) hotel
Karmnik d) buda
6. Zastanów się, czy niedźwiedzie :
Mają długie ogony
Dobrze prowadzą samochód
Mają „ dobrego nosa”
Dobrze słyszą i mają doskonały węch
18. Podziękowanie za wspólną zabawę, pożegnanie gości.
Imprezę przygotowała : Ewa Lesińska nauczyciel bibliotekarz