KONSPEKT DO LEKCJI TECHNIKI

I. Metryczka konspektu.

1.Imię i nazwisko prowadzącego:

2.Data : 17.09.2004 r.

3.Typ szkoły: Szkoła Podstawowa.

4.Klasa: 5a.

5.Miejsce realizacji lekcji: Pracownia Techniczna.

6.Czas trwania lekcji: 1x45 min.

II. Umiejscowienie lekcji w jednostce metodycznej.

1.Temat lekcji poprzedniej: Przyczyny wypadków drogowych z udziałem pieszych i

rowerzystów.

2.Temat lekcji prowadzonej: Zasady korzystania z publicznych środków komunikacji.

3.Temat.lelcji następnej: Tworzywa sztuczne.

4.Czas trwania lekcji: 1×45 minut.

III. Cele operacyjne lekcji.

A .Operacyjne cele instrumentalne.

1.Wiadomości.

1.1 Wiadomości do zapamiętania.

- uczeń potrafi poprawnie wymienić środki transportu pasażerów,

- uczeń potrafi zdefiniować pojęcie : środek komunikacji publicznej,

    1. Wiadomości do zrozumienia.

-uczeń potrafi omówić sposób wsiadania i wysiadania z pojazdów,

- uczeń potrafi wyjaśnić zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania na

przystankach,

2.Umiejętności.

    1. Umiejętności intelektualne.

- uczeń potrafi zachować się w środkach masowego transportu,

2.2 Umiejętności stosowania wiadomości w sytuacjach typowych.

- uczeń sprawnie dostosowuje się do zasad obowiązujących podczas

oczekiwania na środek transportu np. autobus,

3. Zdolności poznawcze.

3.1 Myślenie techniczne: pojęciowe

- uczeń własnymi słowami wyjaśni, który z publicznych

środków komunikacji jest najbezpieczniejszy,

- uczeń potrafi wymienić jeden ze środków transportu osobowego i

podać krótką notatkę,

B. Operacyjne cele kierunkowe.

a. uczeń będzie umiał poprawnie wyjaśnić różnicę pomiędzy różnymi

rodzajami środków transportu tj:

- lądowy,

- powietrzny,

- morski,

IV. Metody nauczania.

- wykład, pogadanka, dyskusja,

V. Faza nauczania.

- praca indywidualna i zbiorowa,

VI. Środki dydaktyczne.

- tablica, zeszyt ćwiczeń, podręcznik do techniki,

VII. Przebieg lekcji.

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

0-10'

Czynności organizacyjne

1. Sprawdzenie obecności.

2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji. Poproszenie ucznia do odpowiedzi (sprawdzenie opanowania materiału).

Odpowiedź ucznia.

10-15'

Nauczyciel podaje i zapisuje temat lekcji na tablicy.

Uczniowie zapisują temat.

15-25'

Nauczyciel rozpoczyna wykład, dzięki któremu wzbudza w śród uczniów zainteresowanie.

Uczniowie słuchają wykładu.

25-35'

Nauczyciel prowadzi dyskusje na temat zachowania podczas podróży.

Uczniowie uczestniczą w dyskusji.

35-40'

Nauczyciel wydaje polecenie aby otworzyć zeszyt ćwiczeń i rozwiązać ćwiczenia:1,2,3.

Uczniowie rozwiązują ćwiczenia.

40-45'

Nauczyciel podsumowuje lekcję i zadaje zadanie domowe.

Uczniowie zapisują do zeszytu pracę domową.

Uwagi i wnioski: