ZATWIERDZAM ................................... D-CA 7 BATERII |
|
PLAN - KONSPEKT |
|
Do przeprowadzenia zajęć ze szkolenia taktycznego w dniu ..................................... z baterią 7 |
|
TEMAT 2: |
SZKOLENIE SAPERSKIE |
CEL: |
w wyniku opanowania treści tematu żołnierz potrafi: - wybrać odpowiednie miejsce w terenie na stanowiska ogniowe, - wykonać pojedynczy okop strzelecki do prowadzenia ognia z kbk AKM, - opisać budowę i zasadę działania podstawowych min przeciwpancernych i przeciwpiechotnych. |
METODA |
Wykład, ćwiczenia praktyczne. |
CZAS I MIEJSCE: |
6 x 45 min PPC, ośrodek szkolenia inż-saperskiego |
ZAGADNIENIA: |
Charakterystyka obiektów fortyfikacyjnych do prowadzenia ognia. Przystosowanie przedmiotów terenowych na stanowiska strzeleckie. Wybór miejsca na pojedynczy okop strzelecki. Okop drużyny i jego elementy. Budowa pojedynczych okopów strzeleckich. Urządzenie stanowiska strzeleckiego w wykopie, budynku, z wykorzystaniem worków z piaskiem, kamieni itp. Przeznaczenie, dane taktyczno-techniczne i budowa podstawowych min przeciwpancernych. Metody i sposoby ustawiania pojedynczych min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych oraz grupy min. Zachowanie się żołnierza podczas ataku lotniczego oraz pod ostrzałem moździerzy i artylerii przeciwnika. Działanie żołnierzy po ogłoszeniu alarmu o użyciu broni masowego rażenia. Prowadzenie rekonesansu. Wykorzystanie broni strzeleckiej do zwalczania celów powietrznych. Zmiana stanowisk ogniowych. Maskowanie okopów ludzi i uzbrojenia . Wybór i urządzenie stanowiska do prowadzenia obserwacji. Prowadzenie obserwacji przedpola. Wykrywanie celów i meldowanie o tym dowódcy. Pokonywanie zapór inżynieryjnych. Działanie szperaczy. Działanie czujki i patrolu w różnych sytuacjach. |
LITERATURA: |
1.” Metodyka szkolenia inż-sap pododdziałów ogólnowojskowych” - inż. 366/73 2. „Podrręcznik saperski dla wszystkich rodzajów wojsk” - inż. 534/89. |
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWE: |
Star 266, łopatki piechoty, broń etatowa ćwiczących, tablice poglądowe (okop, obiekty fortyfikacyjne), obiekty fortyfikacyjne ośrodka szkolenia inż-sap., sznury minerskie, chorągiewki zestawu ZMM. |
ZADANIA NA SAMOKSZTAŁCENIE: |
Uzupełnienie notatek. |
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE |
|
W czasie przygotowania zajęć: 1. Trzy dni przed zajęciami: - zatwierdzić konspekt, - zapoznać dowódców drużyn (instruktorów) z zagadnieniami oraz podać im termin instruktażu. 2. Dwa dni przed zajęciami - przeprowadzić instruktaż z dowódcami drużyn. 3. Dzień przed zajęciami - zatwierdzić plany (karty) pracy dowódcom drużyn (instruktorom). |
|
W toku zajęć: - część wstępną i końcową przeprowadzić z całą baterią, - zagadnienia 1, 2, 3 przeprowadzić metodą ćwiczenia praktycznego, - zagadnienie 3 jest ćwiczeniem cechującym się dużą dynamiką, prowadzone jest metodą musztry bojowej. |
|
PRZEBIEG ZAJĘĆ |
|
CZĘŚĆ WSTĘPNA. 30' - dojazd do rejonu ćwiczeń, przyjęcie meldunku, sprawdzenie obecności; - wpisanie tematu do dziennika, podanie tematu i celu zajęć; - podanie literatury do indywidualnego studiowania przedmiotu; - przygotowanie punktów nauczania (rozłożenie sprzętu). |
|
ZAGADNIENIA |
|
Zajęcia prowadzone są w 5 punktach nauczania. Każda grupa szkolonych żołnierzy liczy od 8 do 10 osób. Poszczególne zagadnienia są prowadzone przez instruktorów (d-ca baterii, d-cy plutonu, d-cy drużyn) zgodnie z wykonanymi przez nich kartami pracy. |
SCHEMAT ORGANIZACYJNY ZAJĘĆ
|
|
ZAGADNIENIE 1 70' |
Okop strzelecki pojedynczego żołnierza i drużyny. - charakterystyka obiektów fortyfikacyjnych do prowadzenia ognia - przystosowanie przedmiotów terenowych na stanowiska strzeleckie - wybór miejsca na pojedynczy okop strzelecki, - budowa pojedynczych okopów strzeleckich, - urządzanie stanowiska strzeleckiego w wykopie, budynku z wykorzystaniem worków z piaskiem, żwirem itp. - okop drużyny i jego elementy, - maskowanie okopów ludzi i uzbrojenia, - prowadzenie obserwacji przedpola. - wykrywanie celów i meldowanie o tym dowódcy. |
ZAGADNIENIE 2 70' |
Miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne. - przeznaczenie, dane takt-techn. i budowa podstawowych min przeciwpiechotnych, - przeznaczenie, dane takt-techn. i budowa podstawowych min przeciwpancernych, - sposób uzbrajania, rozbrajania i maskowania min, - metody i sposoby ustawiania pojedynczych min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych oraz grup min. |
ZAGADNIENIE 3 70' |
Działanie żołnierza w różnych sytuacjach. - zachowanie się żołnierza podczas ataku lotniczego oraz pod ostrzałem moździerzy i artylerii przeciwnika, - działanie żołnierzy po ogłoszeniu alarmu o użyciu broni masowego rażenia, - pokonywanie zapór inżynieryjnych, - działanie szperaczy, - prowadzenie rekonesansu, - prowadzenie rozpoznania w terenie - wzdłuż drogi, w lesie itp. - prowadzenie ognia z marszu, - działanie czujki i patrolu w różnych sytuacjach, |
CZĘŚĆ KOŃCOWA 30' - odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące tematu, - omówienie zajęć, - podanie tematów na naukę własną. |
|
OPRACOWAŁ: ............................................. (stopień, imię i nazwisko) |
ZAGADNIENIE 3 ............................................
Działanie żołnierza w różnych sytuacjach.
Broń etatowa.
ZAGADNIENIE 2 ......................................................
Miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne.
Miny ćwiczebne PSM-1, POMZ-2M, PMD-6, MON-100, TM-62M, MKU
ZAGADNIENIE 1 ......................................................
Okop strzelecki pojedynczego żołnierza i drużyny.
Łopatki piechoty, plansze.