scenariusz1, SZKOŁA - NAUCZANIE ZINTEGROWANE, NIEPOSEGREGOWANE


Scenariusz zajęć w klasie 2a uczestniczącej w programie

„Owoce w szkole".

Termin : 12.10.2010 r.

Czas trwania: 45 min.
Adresat programu: klasa 2a
Temat: „Wolę wodę, bo daje zdrowie i siłę”

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

Formy aktywności uczniów: indywidualna, grupowa

Pomoce dydaktyczne:

„Plakat pragnienia”,

Ilustracje ssaków karmionych przez swoje mamy,

Zdjęcia dzieci gdy były młodsze,

Tablica dydaktyczna „Ważne dla zdrowia”(piramida zdrowego żywienia),

Zeszyty ćwiczeń,

Kartka z bloku rysunkowego,kredki,

Pomoce do zadań: szklanka z wodą, słomka do napojów, 4 dzbanki, szklanki, 4 litry wody, mięta, cytryna, pomarańcze, 3 naczynia z wodą, słomki do napojów dla każdego dziecka

Przebieg zajęć:

Co się stało w ciągu tych kilku lat, kiedy z niemowlaków stały się kilkuletnimi dziećmi?

Co sprawiło, że dzieci zmieniły się i urosły?

Co jest niezbędne, aby organizm mógł się rozwijać?

Dzieci zgłaszają swoje odpowiedzi : pożywienie do jedzenia, woda do picia, powietrze do oddychania, aktywność fizyczna.

Bardzo lubię chipsy, Jem warzywa i owoce,

bardzo lubię colę, nie dla mnie słodycze,

nigdy nie jem warzyw, bo chcę być zdrowy, silny, sprawny.

czekoladę wolę, Tym właśnie się szczycę!

nie mam czasu na śniadanie, Wciąż powtarzam siostrze Oli:

oglądam reklamy i nie słucham mamy. Wypij wodę zamiast coli!

Zosia i Krzyś zapomnieli zabrać z domu drugie śniadanie. Pomóż im dokonać wyboru. Zaznacz produkty, które twoim zdaniem powinni wybrać.

Dzieci zanurzają słomkę w szklance z wodą i dmuchają przez nią, jednocześnie obserwują co się dzieje na powierzchni wody.

Nauczyciel wlewa wodę do czterech dzbanków, dodaje plastry cytryny, pomarańczy, mięty. Zaprasza dzieci do degustacji, wyjaśnia dzieciom, że smak wody można urozmaicić dodając np. owoce.

Nauczyciel dzieli dzieci na trzy pięcioosobowe zespoły. Każde dziecko dostaje rurkę. Dzieci zajmują miejsca wokół naczyń z wodą. Zadaniem uczestników zawodów jest jak najszybsze wypicie wody.

Połącz obrazki z odpowiednimi zdaniami.

Narysuj co jadłeś i piłeś dzisiaj w szkole. Zakreśl produkty, które uważasz za zdrowe.

Na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliście się, że aby być zdrowym i silnym, trzeba pić często wodę oraz prawidłowo się odżywiać. Dzięki temu możecie rosnąć i się rozwijać. Nauczyciel prosi dzieci o przypomnienie, jakie funkcje pełni woda w naszym organizmie

i jakie są zasady zdrowego żywienia.

Podpis prowadzącego zajęcia:

Potwierdzenie realizacji przez dyrektora szkoły:


