Scenariusz zajęć w klasie 2a uczestniczącej w programie
„Owoce w szkole".
Termin : 12.10.2010 r.
Czas trwania: 45 min.
Adresat programu: klasa 2a
Temat: „Wolę wodę, bo daje zdrowie i siłę”
Cel ogólny:
Zdobywanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia (zdrowego odżywiania się, aktywnego trybu życia)
Cele szczegółowe:
Poznanie znaczenia picia niegazowanej wody dla organizmu człowieka
Uczenie się odpowiedzialności za wybory tego, co dzieci jedzą i piją
Uświadomienie funkcji wody w organizmie
Kształtowanie nawyków zdrowego żywienia
Formy aktywności uczniów: indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne:
„Plakat pragnienia”,
Ilustracje ssaków karmionych przez swoje mamy,
Zdjęcia dzieci gdy były młodsze,
Tablica dydaktyczna „Ważne dla zdrowia”(piramida zdrowego żywienia),
Zeszyty ćwiczeń,
Kartka z bloku rysunkowego,kredki,
Pomoce do zadań: szklanka z wodą, słomka do napojów, 4 dzbanki, szklanki, 4 litry wody, mięta, cytryna, pomarańcze, 3 naczynia z wodą, słomki do napojów dla każdego dziecka
Przebieg zajęć:
Na „Plakacie pragnienia” nauczyciel zaznacza pionowymi kreskami przy nazwisku każdego dziecka ile szklanek niegazowanej wody wypił w ubiegłym dniu.
Pokazując zdjęcia małych ssaków karmionych przez swoje mamy (również zdjęcie niemowlaka z mamą), nauczyciel zwraca uwagę, że jednym z pierwszych odruchów ssaka jest odruch ssania, a potrzebą - jedzenie.
Nauczyciel prosi dzieci aby porównały przyniesione swoje zdjęcia sprzed kilku lat z tym, jak wyglądają obecnie.
Nauczyciel prowadzi rozmowę na temat:
Co się stało w ciągu tych kilku lat, kiedy z niemowlaków stały się kilkuletnimi dziećmi?
Co sprawiło, że dzieci zmieniły się i urosły?
Co jest niezbędne, aby organizm mógł się rozwijać?
Dzieci zgłaszają swoje odpowiedzi : pożywienie do jedzenia, woda do picia, powietrze do oddychania, aktywność fizyczna.
Nauczyciel pyta dzieci, czy wiedzą, co trzeba robić, aby być zdrowym i silnym. Podsumowuje wypowiedzi dzieci: właściwie się odżywiać, pić wodę, prowadzić aktywny tryb życia.
Nauczyciel czyta dwa wierszyki:
Bardzo lubię chipsy, Jem warzywa i owoce,
bardzo lubię colę, nie dla mnie słodycze,
nigdy nie jem warzyw, bo chcę być zdrowy, silny, sprawny.
czekoladę wolę, Tym właśnie się szczycę!
nie mam czasu na śniadanie, Wciąż powtarzam siostrze Oli:
oglądam reklamy i nie słucham mamy. Wypij wodę zamiast coli!
Dzieci mówią, który sposób odżywiania się uważają za słuszny, a następnie uzasadniają wypowiedź. Nauczyciel pyta uczniów o ich zwyczaje żywieniowe.
Następnie nauczyciel prezentuje tablicę dydaktyczną „Ważne dla zdrowia” (piramida zdrowego odżywiania się). Na jej podstawie omawia zdrowy sposób odżywiania się oraz właściwe formy spędzania wolnego czasu.
Wykonanie ćwiczenia 1.
Zosia i Krzyś zapomnieli zabrać z domu drugie śniadanie. Pomóż im dokonać wyboru. Zaznacz produkty, które twoim zdaniem powinni wybrać.
Eksperyment 1.
Dzieci zanurzają słomkę w szklance z wodą i dmuchają przez nią, jednocześnie obserwują co się dzieje na powierzchni wody.
Eksperyment 2.
Nauczyciel wlewa wodę do czterech dzbanków, dodaje plastry cytryny, pomarańczy, mięty. Zaprasza dzieci do degustacji, wyjaśnia dzieciom, że smak wody można urozmaicić dodając np. owoce.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że woda jest bardzo ważna dla organizmu człowieka, ponieważ pełni w nim wiele różnych funkcji. Bez wody organizm nie mógłby funkcjonować.
Konkurs „Wodne smoki”.
Nauczyciel dzieli dzieci na trzy pięcioosobowe zespoły. Każde dziecko dostaje rurkę. Dzieci zajmują miejsca wokół naczyń z wodą. Zadaniem uczestników zawodów jest jak najszybsze wypicie wody.
Wykonanie ćwiczenia 2.
Połącz obrazki z odpowiednimi zdaniami.
Wykonanie ćwiczenia 3.
Narysuj co jadłeś i piłeś dzisiaj w szkole. Zakreśl produkty, które uważasz za zdrowe.
Podsumowanie zajęć:
Na dzisiejszych zajęciach dowiedzieliście się, że aby być zdrowym i silnym, trzeba pić często wodę oraz prawidłowo się odżywiać. Dzięki temu możecie rosnąć i się rozwijać. Nauczyciel prosi dzieci o przypomnienie, jakie funkcje pełni woda w naszym organizmie
i jakie są zasady zdrowego żywienia.
Podpis prowadzącego zajęcia:
Potwierdzenie realizacji przez dyrektora szkoły: