KONSPEKT nr 10
I. METRYCZKA.
Prowadzący - Krzysztof Kawalec
Temat lekcji prowadzonej - Konwersja liczb dziesiętnych na binarne i heksadecymalne.
Klasa - I„c”
Szkoła - Zespół Szkół nr 1 w Rzeszowie.
Czas trwania - 45 min.
Miejsce realizacji - pracownia informatyczna.
Data realizacji - 29.09.1999 r., 01.10.1999r.
II. CELE LEKCJI.
poznawczy - uczeń powinien znać sposób zapisu i przeliczania liczb dziesiętnych w innych systemach,
kształcący - uczeń powinien umieć sprawnie przeliczać liczby dziesiętne na binarne i heksadecymalne i na odwrót,
wychowawczy - uczeń powinien wykazać się dokładnością, starannością i biegłością w wykonywaniu obliczeń,
III. METODY NAUCZANIA.
sprawdzająca,
ćwiczeń praktycznych,
IV. FORMA NAUCZANIA.
praca indywidualna,
V. ŚRODKI DYDAKTYCZNE.
tablica,
tabela z przedstawionym systemem zapisu liczb w systemie szesnastkowym i dwójkowym,
VI. PRZEBIEG LEKCJI.
Czynności organizacyjno-porządkowe:
powitanie,
sprawdzenie obecności,
sprawdzenie stanu technicznego pracowni,
Powtórzenie materiału z poprzedniej lekcji.
Uświadomienie celów lekcji.
sposób zapisu znaków w systemie dwójkowym i szesnastkowym oraz konieczność stosowania w komputerach,
Podanie nowego materiału.
sposób konwersji liczb na inne systemy zapisu,
Ćwiczenia praktyczne uczniów.
samodzielna praca ucznia :
a). przeliczanie liczb binarnych na dziesiętne,
b). przeliczanie liczb dziesiętnych na binarne,
c). przeliczanie liczb binarnych na heksadecymalne,
Podsumowanie wiadomości i zakończenie lekcji.
charakterystyka osiągnięć uczniów i zdobytej wiedzy, ocena tych, którym udało się prawidłowo zrealizować wszystkie zadania,
porządkowanie stanowisk i opuszczenie pracowni.