Zabrze 25.01.2012
Prowadząca: Angelika Misiewicz
Scenariusz uroczystości
„Dzień Babci i Dziadka”
(oddiał V 3-4-latki)
Cele ogólne:
poszerzenie doświadczeń dzieci poprzez występ
wzmocnienie więzi uczuciowej z rodziną
integracja przedszkola z domem rodzinnym
Cele operacyjne
Dziecko:
recytuje tekst, śpiewa piosenki, ilustruje ruchem treść piosenki
pokonuje tremę podczas występu
okazuje miłość i szacunek swoim bliskim
Metody: czynna- zadań stawianych dziecku, słowna- recytacja.
Środki: kolorowanki wykonane przez dzieci, prezent dla dziadka i babci wykonane przez dzieci, płyta CD, pianino, papierowe serca.
Przebieg spotkania
Wejście dzieci na salę przy akompaniamencie muzycznym- ustawienie jeden za drugim.
Przywitanie gości przez nauczyciela.
Ilustracja ruchowa piosenki „Tak się zachmurzyło” (akompaniament)
Tak się zachmurzyło (ustawienie w kole)
Słonko się ukryło (przysiad)
Pada, pada śnieżek biały, dawno go nie było (naśladowanie rękami
spadającego śniegu)
Chodźmy na saneczki
Chłopcy i dzieweczki (ustawienie za nauczycielem jeden za drugim)
Pojedziemy wszyscy razem z wysokiej góreczki (naśladowanie jazdy sankami)
Słowo nauczyciela. Śpiew piosenki „Babcia w kapciach” (płyta CD)
Babcia, babcia nasza babcia
Wciąż po domu chodzi w kapciach
Ref: Kapcie klapią klap, klap, klap
Już o szóstej budzą nas/ x2
Poprosimy dzisiaj babcię,
aby zdjęła wreszcie kapcie
Ref: Kapcie klapią klap, klap, klap
Już o szóstej budzą nas/ x2
Choć kochamy naszą babvię
Ukryjemy jej gdzieś kapcie
Niech nie klapią klap, klap, klap
I nie budzą więcej nas/ x2
Słowo nauczyciela. Opowieść dzieci z użyciem rekwizytów (kolorowanki) „Kiedy babcia była mała”
Kiedy babcia była mała to sukienkę i fartuszek krótki miała.
Małe nóżki chude rączki i lubiła jeść cukierki oraz pączki.
I co że babcia nam urosła,
że lat ma trochę więcej niż ja i brat i siostra.
I co to ważne że mam babcię,
że bardzo kocham ją i śpiewać lubię z nią.
A gdy dziadek był malutki, to nie nosił adidasów tylko butki.
Nie miał wąsów ani brody, no i nie chciał jeść marchewki tylko lody!
I co, że dziadek urósł trochę,
że lat ma trochę więcej niż dwa plus trzy plus osiem.
I co, że trochę nam urośli,
Że nie są dzieciakami, że ważni z nich dorośli,
I co, to ważne że są z nami,
Niech żyją długi czas i zawsze lubią nas.
Słowo nauczyciela. Piosenka ilustrowana ruchem „Buziaki” (akompaniament)
Babuniu, babuniu
Popatrz na mnie (ukłon)
Jak ja, jak ja ładnie tańczę (obrót wokół własnej osi)
Ref: Nóżki, nóżki tak tańcują (wysunięcie nóg prawa i lewa)
A serduszka się radują (wskazanie ruchem rąk serca)
Dziadziuniu, dziadziuniu
Popatrz na mnie
Jaka ja, jak ja ładnie tańczę
Ref: Nóżki, nóżki tak tańcują
A serduszka się radują
Piosenka ilustrowana ruchem „Kłaniamy się” (akompaniament)
Kłaniamy się do ziemi
Tupiemy, klaszczemy, grozimy palcem, tańczymy x2
Odśpiewanie tradycyjnego „Sto lat” (akompaniament)
Zaproszenie dziadków po kolei po odbiór prezentu od dziecka oraz wspólne przejście do sali na słodki poczęstunek.