17.02.2010
KONSPEKT
Temat: Ja i dźwięki. Ciało i przestrzeń - brzuch, plecy, pośladki.
Cele:
Kształtowanie percepcji słuchowej
Stymulowanie aktywnej świadomości poszczególnych części ciała w różnorodnych warunkach i sytuacjach
Uświadamianie dzieciom istnienia i nazewnictwa przestrzeni oraz znajdujących się w sali przedmiotów; kojarzenie dźwięku z określonym elementem przestrzeni
Uświadomienie położenie własnego ciała w relacji do przestrzeni, jak również poruszania się w niej
Wyrabianie płynności ruchów rąk; usprawnianie manualne
Kształtowanie umiejętności poruszania się w przestrzeni w określony sposób
Formy:
Grupowa
Indywidualna
zespołowa
Metody:
elementy metod: Kniess'ów, P. Dennisona, W Sherborne, F. Affolter, stymulacji polisensorycznej
zabawowo - naśladowcza, pokaz, relaksacja
Środki dydaktyczne:
płyta z muzyką, odtwarzacz CD, piłka rehabilitacyjna, klocki rehabilitacyjne, dla każdego dziecka: grzechotki, koce, płyty CD, plastikowy talerzyk - tacka, średnie miski (jedna dla dwójki dzieci), wata, fasola (lub groch), ilustracja zimowego krajobrazu, biała płachta.
Przebieg:
Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.
„Grająca przestrzeń” - przy piosence dzieci uderzają dłońmi w określone elementy sali: podłogę, ścianę, parapet, drzwi, okna.
„Jak grają...?” - przy piosence dzieci uderzają dłońmi w określone przedmioty: ławeczkę gimnastyczna, piłkę rehabilitacyjną, klocki rehabilitacyjne.
„Gdzie jest...?” - przy piosence dzieci tańczą, poruszają się swobodnie. Na pauzę nauczyciel zadaje pytanie, np.: „gdzie jest Igor?”; za każdym razem pyta o inna osobę, która dzieci musza pokazać.
„Tańczące ręce” - dzieci trzymają grzechotki w każdej ręce, siedzą oparte o rodzica. Na hasło potrząsają grzechotkami do rytmu.
„Ręce w kąpieli” - dzieci siedzą przy miskach z wodą. Rodzice trzymają swoje dłonie na dłoniach dzieci. Kierują dłońmi dzieci na hasło: „ręce pływają” - płynny ruch w wodzie, „ręce odpoczywają” - zanurzenie dłoni, „ręce chlapią” - uderzanie dłońmi w powierzchnię wody.
„Rybka” - dzieci wskazują swój brzuch. Kładziemy dzieci na kocu na brzuchu. Rodzice ciągną koc po całej sali.
„Samochód” - dzieci wskazują plecy; „jazda” na plecach na kocu.
„Spacer na pupie” - dzieci przesuwają się na pośladkach samodzielnie odpychając się rękami lub rodzice ciągną koc.
„Bąk na pupie” - „karuzela” na kocu.
„Bąk wokół dziecka” - dziecko siedzi lub stoi na złożonym w kostkę kocu, a rodzic trzymając je za rękę lub za biodra spaceruje wokół dziecka. Tak trzymane dzieci obracają się wokół własnej osi.
„Skaczące fasolki” - dziecko i rodzic dostają tackę z fasolkami. Rodzic cały czas trzyma swoje dłonie na dłoniach dziecka. Przy spokojnej muzyce przechylają tacki na boki, sprawiając, że fasolki zsuwają się raz w jedna, raz w drugą stronę. Przy szybszym akompaniamencie podrzucają fasolki tak, by podskakiwały na tackach. Po skończonej zabawie dzieci wspólnie zbierają fasolki do miski.
„Śnieg” - dzieci oglądają ilustrację z krajobrazem zimowym. Następnie spacerują wokół białej płachty przy muzyce. Na pauzę kładą się na płachtę i udają śpiące niedźwiadki.
„Wirujące płatki śniegu” - dziecko zdmuchuje puszek waty z dłoni rodzica, następnie podnosi watę.
„Dziadek mróz” - dziecko chucha na płytę CD. Obserwuje zmieniająca się powierzchnię; można palcem rysować na zaparowanej powierzchni różne wzory.
„Kołysanka” - przy muzyce rodzice kołyszą swoje dzieci na boki siedząc za nimi; głaszczą je po głowie, po rękach.
„Śpiące misie” - dzieci kładą się na podłodze. Przy muzyce rodzice kołyszą nad nimi białą płachtą.