Jak radzić sobie z agresją, Pedagog, KONSPEKTY PEDAGOGA


TEMAT: Jak radzić sobie z agresją?

Uczestnicy: … klasa gimnazjum

Czas zajęć: 45 minut

Cele:

Metody: metoda zadaniowa

Formy: burza mózgów, techniki decyzji grupowej

Środki: kolorowe karteczki, kartki z gotowymi zdaniami, kartki A4, 2 arkusze szarego papieru, markery, taśma.

TOK ZAJĘĆ:

  1. Przywitanie się z grupą [1 min.]

  2. Identyfikatory [2 min.]

Każdy uczestnik dostaje kolorową karteczkę, na której ma napisać swoje imię. Następnie przykleja karteczkę w widocznym miejscu.

  1. Rundka [2 min.]

Każdy uczestnik po kolei uzupełnia zdanie: Nazywam się………, kiedy jestem wściekła to……………………….

  1. Wprowadzenie do tematu [2 min.]

  2. Łańcuszek skojarzeń [5 min.]

Każdy uczestnik dostaje karteczkę. Jego zadaniem jest napisanie skojarzeń ze słowem agresja, np. bicie, niszczenie, przezwiska, złość, kłótnia itp. Następnie układają swoje karteczki wokół planszy z napisem „agresja”. Później grupa tworzy wspólną definicję agresji. Na koniec ochotnik czyta jej słownikową definicję.

  1. Co we mnie wzbudza agresję [10 min]

Każdy uczestnik dostaje kartkę papieru, na której ma napisać swoje imię (pionowo). Następnie do każdej litery swojego imienia ma przyporządkować sytuację, cechę, rzecz, która wzbudza u niego agresję a zaczyna się na konkretną literę imienia (np. MAGDA M- marudzenie, A- agresja, G- głupota, D- duży bałagan, A- arogancja)

  1. Wściekłe początki zdania [10 min.]

Uczestnicy otrzymują kartki z „wściekłymi” początkami zdań. Każdy z nich uzupełnia je najpierw dla siebie samego. Następnie dokończenia zdań omawiane są w grupie i porównywane.

  1. Sposoby na agresję [10 min]

Uczestnicy odliczają od 1 do 2. Grupa „jedynek” pracuje nad pozytywnymi sposobami radzenia sobie z agresją, natomiast grupa „dwójek” nad negatywnymi. Później przedstawiciele prezentują prace. Następnie wspólnie dyskutujemy, które sposoby są skuteczniejsze. W razie nowych pomysłów dopisujemy inne sposoby.

  1. Informacja zwrotna od grupy i zakończenie zajęć [3 min.]

Każdy uczestnik kończy zdanie: Na dzisiejszych zajęciach podobało/ nie podobało mi się……


