Rozwiązania zadań - temat 11

30*/83

mstop = 5,24 g, p[%]Ag = 90,0% Ag; MAg = 107,870 g/mol

3 Ag + 4 HNO3 = 3 AgNO3 + NO↑ + 2 H2O (1)

Liczności przereagowanego srebra n*Ag i powstałego azotanu(V) srebra n*AgNO3
w stosunku 1:1.

VAgNO3 = 250 cm3, cAgNO3 = 0,155 mol/dm3

Liczność srebra w stopie:

mAg = mstop · p[%]Ag/100 = 4,716 g

noAg = mAg/MAg = 4,716/107,870 =0,04372 mol

Liczność azotanu(V) srebra w roztworze:

n*AgNO3 =n*Ag = VAgNO3 · cAgNO3 = 0,250 · 0,155 = 0,03875 mol

Wydajność reakcji roztwarzania srebra:

η = 100(n*Ag/noAg) = 100·0,03875/0,04372 = 88,6% (trzy cyfry znaczące)

31*/83

K2Cr2O7 → 2 KCr(SO4)2 · 12H2O (1)

Zgodnie ze schematem (1), liczności dichromianu(VI) potasu i ałunu pozostają
w stosunku
stechiometrycznym 1:2.

n*K2Cr2O7 = ½ n*ałun

małun = 50 kg, Małun = 499.42 g/mol

n*ałun = 100 mol

n*K2Cr2O7 = 50,0 mol

Wydajność procesu: η = 72%

η = 100(n*K2Cr2O7/noK2CrO7)

noK2CrO7 = 100 · n*K2Cr2O7/η = 100·50,0/72 = 69,4 mol

MK2Cr2O7 = 294,21 g/mol

mK2Cr2O7 = noK2CrO7 · MK2Cr2O7 = 69,4·294,21 =20,4 kg

mK2Cr2O7 = 20 kg (dwie cyfry znaczące)

41*/92

5 As2O3 + 4 KMnO4 + 6 H2SO4 + 9 H2O = 10 H3AsO4 + 4 MnSO4 + 2 K2SO4 (1)

Zgodnie z równaniem reakcji, arszenik i manganian(VII) potasu reaguja w stosunku molowym n*arszenik : n*manganian = 5 : 4, zatem

n*arszenik = 1,25 n*manganian

marszenik = 0,1122 g As2O3, Marszenik = 197,82 g/mol

n*arszenik = marszenik/Marszenik = 0,1122/197,82 = 5,6718·10-4 mol

n*manganian = 5,6718·10-4/1,25 = 4,5374·10-4 mol

Vmanganian = 27,35 cm3

cmanganian = n*manganian/Vmanganian = = 4,5374·10-4/0,02735 = 0,01659 mol/dm3 (cztery cyfry znaczące)

18*/82

Fe + H2SO4 = FeSO4 + H2↑ (1)

Fe2O3 + 3 H2SO4 = Fe2(SO4)2 + 3 H2O (2)

Wodór jest produktem tylko reakcji (1). Zgodnie ze stechiometrią mamy

n*Fe : n*H2 = 1:1.

mmieszanina = 5,60 g

VH2(gaz) = 1,50 dm3, T = 298 K, p = 100 kPa

pVH2 = n*H2RT

n*H2 = pVH2/RT = (100·103·1,50·10-3)/(8,1314·298) = 0,06054 mol

n*Fe = 0,06054 mol, MFe = 55,847 g/mol

mFe = n*Fe· MFe = 0,06054·55,847 = 3,381 g

p[%]Fe = 100 mFe/mmieszanina = 100·3,381/5,60 = 60,4% (trzy cyfry znaczące)

19*/82

MgCO3 = MgO + CO2↑ (1)

MgO - bez zmian w trakcie prażenia

Zgodnie z równaniem (1) liczności węglanu magnezu i ditlenku węgla pozostają
w stosunku
n*węglan : ntlenek = 1:1.

mmieszanina ≡ 100 g

Ubytek masy mieszaniny w wyniku prażenia:

Δm = mCO2 = 5,00 g, MCO2 = 44,01 g/mol

n*tlenek = mCO2/MCO2 = 5,00/44,01 = 0,1136 mol

n*węglan = 0,1136 mol, MMgCO3 = 84,33 g/mol

mwęglan = n*węglan · MMgCO3 = 0,1136·84,33 = 9,580 g

p[%]glan = 9,58% (trzy cyfry znaczące)

p[%]tlenek = 100 - 9,58 = 90,42%

12/112

Al + 3HCl = AlCl3 + 3/2H2

n*HCl : n*Al = 3 : 1

V = 250,0 cm3, p[%] = 15,0% HCl, d = 1,060 g/cm3

pcHk = 0,349, [H+]k = 10-0,349·co = 0,4477 mol/dm3 cHCl, k = 0,4477 mol/dm3

MHCl = 36,453 g/mol; MAl = 26,982 g/mol

noHCl = (V·d·p[%])/100·MHCl = (250·15,0·1,050)/100·36,453 = 1,090 mol

nHCl = V· cHCl, k = 0,2500·0,4477 = 0,1119 mol

n*HCl = noHCl - nHCl = 1,090 - 0,1119 = 0,9781 mol

noAl = n*Al = n*HCl/3 = 0,9781/3 = 0,3260 mol

mAl = noAl ·MAl = 0,3260·26,982 = 8,80 g Al

18/112

2H2S + H2SO3 = 3S + 3H2O (1)

mS = 0,06412g, nS = 0,06412/32,06 = 2,000∙10-3 mol

p[%]H2SO3 = 1,50%, d = 1,00 g/cm3, V = ?

MS = 32,06 g/mol

MH2SO3 = 82,08 g/mol

nH2SO3 : nS = 1:3

nH2SO3 = nS/3 = 6,667∙10-4 mol

η = 90,0% → η = 0,900

n'H2SO3 = nH2SO3/η =7,407∙10-4 mol

mH2SO3 = n'H2SO3 MH2SO3 = 0,06088 g

V = 100∙ mH2SO3/p[%]∙d = 6,088/1,50 = 4,05 cm3