Konspekt zajęcia prowadzonego wg programu E. Gruszczyk- Kolczyńskiej: Dziecięca matematyka, w w grupie dzieci 6- letnich.
Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami
Temat: Matematyka jest ciekawa- zabawy w dodawanie i odejmowanie.
Cele ogólne:
Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania od manipulowania przedmiotami, przez rachowania na palcach i innych zbiorach zastępczych
Liczenie w możliwie szerokim zakresie wsłuchiwanie się w regularność układu pozycyjnego.
Kształtowanie odporności emocjonalnej dzieci i zdolności do wysiłku intelektualnego.
Cele szczegółowe. Dziecko:
- dziecko liczy na miarę swoich możliwości,
- liczy w przód i w tył,
- rozumie pojęcie para,
- potrafi zamienić liczebniki główne na porządkowe,
- potrafi wskazać liczbę następną i porządkową,
- dolicza i odlicza,
- dodaje i odejmuje różnymi sposobami- od liczenia na palcach, na innych zbiorach zastępczych do liczenia w pamięci
- układa działania matematyczne, pisze liczby i znaki matematyczne,
- podejmuje działania mimo przeżywanych napięć emocjonalnych,
- współdziała z nauczycielką i dziećmi.
Metoda: czynna- zadań stawianych dziecku do wykonania
Forma: zbiorowa, indywidualna, w grupach.
Pomoce:
- ponumerowane krzesełko dla każdego dziecka,
- arkusz szarego papieru z plątaniną literową,
- kartoniki z cyframi i na odwrocie z literą(1-m, 2-a, 3-t, 4-e, 5-m, 6-a, 7-t, 8-y, 9-k, 10-a,11-j,12-e, 13-s, 14-t, 15-c, 16-i, 17-e, 18-k, 19-a, 20-w, 21-a)
- kartonowe kwadraty z różną ilością kropek,
- liczmany, klocki i figury
- cyfry i znaki matematyczne,
-klamerki, paski kartonu, trójkąty, kwadraty
- tablica z zapisanymi działaniami do wykonania,
- 4 plansze z zaznaczonymi 110 polami i 4 kostki z liczbami 4, 7, 9, 10, 12, 16 i 4 pionkami.
- koszyk
Przebieg zajęcia:
Wprowadzenie do tematu- zabawa dydaktyczna ,, Plątaninka literowa”.
Rozwiązaniem są Zabawy z matematyką. Rozmowa na temat: Do czego potrzebna jest ludziom matematyka?, ,, Gdzie możemy znaleźć matematykę”
2.,, Witamy swoje paluszki”- przeliczanie palców obu rąk poprzez dotyk o policzek, z jednoczesnym nazywaniem ich: mały, serdeczny, środkowy, wskazujący, kciuk: 1,2,3…A potem wspak: 10,9,8…
3.Szacowanie: Kto wie ile jest dzisiaj dzieci w grupie?- dzieci szacują i podają przypuszczalną liczę dzieci w grupie.
4.Liczenie - Jak to sprawdzić, ile jest dzieci? Dzieci ustawione w szeregu kolejno odliczają dotykając ramienia sąsiada i ustalają liczbę obecnych
5.Liczenie w parach- Ustawienie się dzieci w parach. Dzieci odliczają kolejno pary, w których stoją a następnie ustalają czy dzieci jest parzyście czy nie( wnioskują to na podstawie własnego ustawienia).
6. Ustawienie krzesełek według kolejności od 1…..
7.,, Znajdź swoje miejsce”- dzieci stoją w rozsypce na dywanie nauczycielka poleca:- wykonajcie 5 podskoków na lewej nodze, 5 na prawej , a potem wróćcie na swoje miejsce. Sprawdzimy czy nikt się nie pomylił.
8.,, Odczytaj i znajdź”- dzieci na rozłożonych na stolikach kartonikach odczytują wybraną cyfrę. Krzesełka, na których przyklejone są kartoniki z cyframi stoją wokół dywanu. Dzieci podchodzą do krzesełek, odszukują swoją cyfrę, ustawiają krzesełka według wzrastającej liczebności( od 1-21) siadają.
9.,, Układanie i odczytywanie hasła”- nauczycielka, która ma kartonik z cyfrą 1 mówi ,, mam liczbę 1, jestem pierwsza, mam literę m”. Dzieci postępują według wzoru. Każdy odczytany poprawnie kartonik umieszczany jest na tablicy. Litery utworzą hasło.
M |
a |
t |
e |
m |
a |
t |
y |
k |
a |
j |
e |
s |
t |
c |
i |
e |
k |
a |
w |
a |
10.Liczenie naprzemienne- nauczyciel- dzieci. Nauczyciel rozpoczyna mówiąc 1, dzieci mówią2, N-3, dz—4, N- 5……………….
11.Liczenie z dowolnego miejsca wskazanego przez nauczyciela lub według liczby na krzesełku w przód i w tył np.:
Nauczyciel mówi 26, a dzieci kontynuują 27, 28, 29……
N- 62, dz- 63,64, 65……………………………………..
N- 34 dz- 33,32,31 ……………………………………
12.Dodawanie kropek zgromadzonych na polach kwadratu.
Nauczyciel trzyma koszyk, w którym znajdują się kwadraty z różną ilością kropek (1-6), wskazane dziecko podchodzi do nauczyciela, wyjmuje dwa kartoniki i podaje sumę kropek z dwóch kartoników.
Powyższe zadanie dzieci wykonują z użyciem kartoników zawierających większą liczbę kropek.
13.Dodawanie i odejmowanie do 10, ustalenie stałej liczby.
Każde dziecko zabiera z pojemnika 10 klocków i dzieląc je na dwie części (np.7 i 3) chowa w dłoniach za plecami. Na polecenie nauczyciela wystawia przed siebie jedną dłoń i pokazuje nauczycielowi ile ma w niej klocków. Nauczyciel odgaduje ile dziecko ma klocków w drugiej dłoni, a dziecko zastanawia się jak nauczyciel to obliczył i podaje sposób.
14.Zabawa ,, Maszyna matematyczna”
Nauczyciel pokazuje dzieciom np. 5 klocków, wkłada je do maszyny włącza i wyjmuje 7 klocków. Pyta dzieci co się zmieniło?
Zadanie dziecka polega na ustalaniu zmian jakie zachodzą w maszynie i nazwaniu ich( przybyło, ubyło, maszyna dodała……..)
Zabawę powtarzamy kilkakrotnie dodając i odejmując klocki
15.Dodawanie i odejmowanie z wykorzystaniem klamerek
Nauczyciel mówi:
Teraz będziemy liczyć na klamerkach. Rachujemy każdy liczy samodzielnie.
- przypnij sześć klamerek i jeszcze cztery klamerki…Pokaż…Policz…Ile masz razem?
-masz dziesięć przypiętych klamerek, zdejmij dwie…Ile pozostało?
-do paska przypiąłeś dziesięć klamerek, ma ci zostać pięć…Ile zdjąłeś?
16. Dodawanie po kilka i odejmowanie po kilka- po dwie , po trzy, po pięć
Będziemy przypinać klamerki… Najpierw dwie potem dwie, potem jeszcze dwie. Proszę przypiąć klamerki i policzyć ile jest razem…Odejmujemy. Jest sześć klamerek. Odjąć dwie.. Ile zostało?...Odjąć dwie ile zostało?.. Odjąć dwie ile zostało?
16.Obliczanie działań na dodawanie i odejmowanie.
Wskazane przez nauczyciela dziecko zapisuje na tablicy wyniki dodawania lub odejmowania np. 26-7=, 8+4= , 12-4= itp.
17. Układanie i rozwiązywanie zadań matematycznych.
Autobusem jechało 8 pasażerów, wsiadło 6. Ilu pasażerów jedzie autobusem?
Po morzu pływało 12 statków, do portu wróciło 7 statków. Ile statków pływa dalej?
18. Gra,, Kto pierwszy dojdzie do 110”
Nauczycielka dzieli dzieci na 4 drużyny i każdej daje plansze, na której jest 110 pół. Zadanie dzieci polega na jak najszybszym dodarciu do ostatniego pola, poprzez wyrzucanie nietypowej kostki, na której jest 4,7,9,10,12,16 oczek.
19. Zakończenie -,,Wędrujący koszyk”-
,, Jak to milo i wesoło kiedy
koszyk krąży w koło,
Koszyk tu koszyk tam,
Koszyk krąży tu i tam.”
Dzieci losują cukierki z zadaniami matematycznymi np.
- zacznij liczyć od 17 dalej.
- licz od 20 w tył.
- masz 12 cukierków , dam tobie jeszcze 6. ile cukierków będziesz miał razem?
-dodaj kropki na kartonika itd.
Marzenna Jonak
Przedszkole Publiczne nr 65
,, Zatoczka” w Szczecinie