Scenariusz zajęć z informatyki w klasie V
(wykorzystany do hospitacji diagnozującej)
Temat: Praca w programie Paint - powtórzenie.
Prowadząca: Teresa Sałkowska
Czas: 45min
Forma pracy: indywidualna, w parach
Metoda: ćwiczenia praktyczne, wykorzystywanie wiedzy w praktyce,
Cel: uczeń potrafi właściwie wykorzystywać możliwości programu Paint
Cele operacyjne:
uczeń potrafi wypełniać kolorami obszar zamknięty
uczeń potrafi posługiwać się linią krzywą,
uczeń potrafi posługiwać się linią prostą - również pod kątem 450
uczeń potrafi kopiować elementy rysunku i przemieszczać je w dowolne miejsce,
uczeń potrafi kopiować elementy rysunku i zmieniać ich rozmiary,
uczeń potrafi dodawać tekst do rysunku,
uczeń potrafi zapisywać rysunek we wskazanym folderze na dysku,
uczeń samodzielnie odczytuje i wykonuje zadania zgodnie z instrukcją.
Oczekiwania hospitacyjne:
posługuje się poznanymi terminami informatycznymi do wykonania zadań,
na podstawie karty pracy (instrukcji) wie jak wykorzystać urządzenie techniczne,
zapisuje wyniki swojej pracy,
zna zasady bezpiecznego posługiwania się urządzeniem technicznym.
Środki: komputer, karty pracy (instrukcja).
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Powitanie.
Wprowadzenie do tematu, powtórzenie poznanych narzędzi programu Paint i ich sposobów wykorzystywania.
Rozdanie kart pracy (ZAŁĄCZNIK 1):
przedstawienie zasad wykonania ćwiczenia i jego oceny,
praca według instrukcji,
zapis pracy w postaci pliku we wskazanym folderze.
Sprawdzenie i ocena wykonanego ćwiczenia.
Podsumowanie i omówienie lekcji, ocena pracy, ewaluacja (ZAŁĄCZNIK2).
ZAŁĄCZNIK 1
INSTRUKCJA
UWAGI:
Wszystkie ćwiczenia wykonuj w edytorze grafiki Paint.
Pliki potrzebne do wykonania ćwiczeń znajdziesz na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA, w którym będziesz także zapisywać wszystkie swoje prace.
Lp. |
ZADANIA |
R O Z W I Ą Z A N I A |
1 |
Otwórz plik MOTYL i pokoloruj cały zawarty w nim rysunek, używając przynajmniej trzech kolorów. Zapisz wynik swojej pracy, nie zmieniając nazwy pliku. |
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA
|
|
Otwórz plik KWIATEK. Uzupełnij rysunek, korzystając ze wzoru. Zapisz gotowy rysunek w pliku. |
Wzór:
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA
|
3 |
Otwórz plik KARTON. Sok owocowy powinien się znaleźć w kartonie w kształcie prostopadłościanu. Uzupełnij rysunek kartonu, dorysowując brakujące krawędzie. Zapisz rysunek w pliku pod dowolną nazwą. |
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA
|
4 |
Otwórz plik MIKI. Skorzystaj z załączonego wzoru i wykonaj własny rysunek myszki Miki (aby powtarzające się elementy rysunku były identyczne, musisz je skopiować). Zapisz swoją pracę pod niezmienioną nazwą. |
Wzór:
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA |
5 |
Otwórz plik STAW. Skopiuj rysunek łabędzia dwa razy, pomniejsz jego kopie i umieść je w obrębie stawu. Zapisz rysunek pod niezmienioną nazwą. |
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA |
6 |
Otwórz plik KOT I MYSZ. Dopisz do „chmurek” tekst dialogu między zwierzętami. Zapisz swoją pracę pod niezmienioną nazwą. |
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA |
7 |
Wykonaj kompozycję rysunkową pt. „Wyścigi psich zaprzęgów”. Skorzystaj z elementów przygotowanych w pliku ZAPRZĘG. Twoja kompozycja powinna spełniać następujące warunki:
Pokoloruj rysunek według własnego pomysłu. Zapisz pracę w pliku WYŚCIGI. |
Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA |
ZAŁĄCZNIK 2
KARTA SAMOOCENY UCZNIA
(odpowiednie miejsce zaznacz „X”)
1. Lekcja była - Twoim zdaniem -
interesująca |
|
|
średniointeresująca |
|
|
małointeresująca |
|
Czy dobrze Ci się dzisiaj pracowało?
tak |
|
|
nie |
|
|
tak sobie |
|
Czy miałeś/miałaś trudności z wykonaniem zadań?
tak |
|
|
nie |
|
|
trochę |
|
Dziękuję