PORANNY KRĄG CZYLI STYMULACJA POLISENSORYCZNA WEDŁUG PÓR ROKU
Podczas układania scenariusza uwzględnij działania wielozmysłowe takie jak: dotyk, smak, zapach, słuch. Proponowane oddziaływania na zmysły mają nie tylko aktywizować dziecko do działania i badania środowiska ale również zmuszać do obserwacji zachodzących zmian w przyrodzie na przestrzeni pór roku. Dziecko powinno kojarzyć porę roku, umieć ją rozpoznać za pomocą wprowadzonych umownych symboli, najbardziej zbliżonych do cech pory roku
Opracowały:
Teresa Wróbel, Jolanta Rzetelska i Małgorzata Szymańska
ZIMA
KOLOR - biały lub niebieski
SMAK - mięta
ŻYWIOŁ - woda i jej stany skupienia
INSTRUMENT - trójkąt
ZAPACH - miętowy
TEMAT: Z wizytą w pałacu u Królowej Śniegu
CELE GŁÓWNE:
Wprowadzenie w świat symboli charakterystycznych dla danej pory roku
Budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa
Stwarzanie ciepłego i pogodnego nastroju
CELE OPERACYJNE - dziecko:
Nawiązuje kontakt z kolegą w trakcie zabaw integracyjnych
Kończy zdanie używając przymiotników
Pokonuje wytyczoną trasę
Gniecie gazetę formując kulę i rzuca nią do celu
Układa puzzle
Rozwiązuje labirynt
Gra na trójkącie wg kodu
FORMY ORGANIZACYJNE wg Więckowskiego:
Indywidualna
Zbiorowa
METODY:
Samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania (wg Kwiatowskiej), metoda „Dobrego Startu”, elementy kinezjologii edukacyjnej Denisona, pedagogika zabawy, techniki twórcze - lista atrybutów, program Poranny Krąg, gra na instrumentach - metoda Orffa
POMOCE:
Ilustracje, baśń Andersena „Królowa Śniegu”, lampka zapachowa, płyty z nagraniami, kostki lodu, ręczniki papierowe, niebieskie balony, folia bąbelkowa, gazety, tarcza do rzutów, torebki foliowe, karty pracy - labirynt i puzzle, trójkąty, butelki z wodą, kod piosenki, herbata miętowa, cukierki miętowe, biały papier, kalka techniczna, klej, lusterka, mazaki,
PRZYGOTOWANIE SALI:
Dekoracja w kolorach białym i niebieskim,
Lp. |
Przebieg |
Sposób realizacji |
Powitanie |
|
|
Śpiewanie powitalnej piosenki |
„Jeśli nie znasz mnie, to przedstawię się Powiem imię swe i przykleję się.
Zabawę powtarzamy kilka razy |
|
Krótkie opowiadanie o porze roku (dowolna forma) |
Dzieci siedzą w kręgu - rozmowa przy ilustracji na temat baśni Andersena „Królowa śniegu”:
|
|
Spotkanie z żywiołem (zabawy badawcze, eksperymentowanie) |
Aby odnaleźć Kaja dzieci muszą wykonać różne zadania zapisane i ukryte w balonach:
|
|
Demonstracja instrumentu (piosenka, metody twórcze, wspierające) |
|
|
Wykorzystanie instrumentu (gra, bezpośredni kontakt) |
Występują przed Królową Śniegu
|
|
Zastosowanie efektów smakowych |
|
|
Zakończenie (różne propozycje) |
|