Scenariusz zabawy andrzejkowej dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr5 przygotowany przez wychowawców świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr1 w Pabianicach.
Termin realizacji: 25. XI. 2009.
Czas trwania: 2 godziny.
Organizatorzy: Anna Gajzler, Katarzyna Szczepaniak.
Cele:
Integracja dzieci ze Szkół Podstawowych nr5 i nr1.
Uświadomienie dzieciom kreatywnej funkcji wyobraźni w życiu człowieka.
Kształtowanie postawy otwartości i życzliwości.
Kształcenie poczucia akceptacji, przynależności do grupy rówieśniczej.
Wdrażanie do wspólnej aktywności i zabawy.
Zaspokojenie potrzeby kontaktów interpersonalnych.
Metody:
zabawy ruchowe, puzzle, pogadanka, opowiadanie, wizualizacja.
Formy:
grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
pudełko, puzzle, karty pracy, kostka do gry, serduszka z czerwonego kartonu, spodeczki, buty, kolorowe kartki, butelka, cukierki.
Przebieg zajęć:
Serdeczne przywitanie gości oraz wszystkich uczestników zabawy.
Zabawa integracyjna „ Iskierka”.
Wprowadzenie do tematu. Przekazanie dzieciom informacji o obrzędach i zwyczajach związanych z wigilią św. Andrzeja.
Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory dłuższe, następował okres wróżb i zalotów, ale dniem szczególnym był 29 listopada - wigilia św. Andrzeja. Dzień ten rozpoczynał niegdyś długą uroczystość - okres najkrótszych dni i najdłuższych nocy w roku. Kończył się tu pewien okres - stary rok, a rozpoczynał tajemniczy i nieodgadniony jeszcze rok nowy. Z takimi przełomowymi momentami w naturze łączyła się w czasach pogańskich wiara w zjawiska nadprzyrodzone, w obecność wszelkiego rodzaju duchów i dusz zmarłych, w złe moce, które w dniach swojego święta przybywając na Ziemię , mogą odsłonić żywym ich przyszłość. Wróżby te pochodzą prawdopodobnie ze starożytnej Grecji. Grecka nazwa męża ( czy mężczyzny) „ aner”, w drugim przypadku „andres”, sprawiła, że zaczęto Andrzeja uznawać za rozdawcę mężów, a dzień jego pamięci poświęcono dziewczęcym wróżbom. Prawdopodobnie przez analogię do wróżb w wigilię św. Andrzeja, który miał zapewnić dziewczętom dobrych mężów, wigilia św. Katarzyny - 24 listopada stała się porą wróżb dla chłopców.
Zaproszenie uczniów do wspólnej zabawy:
Tajny list. Uczestnicy mają za zadanie znaleźć tajny list, a następnie przeczytać zawartą w nim dziwną treść: „ Nikt do lasu nam nie wejdzie prędzej słupem soli będzie. Gdy warunek zaś spełnicie nas u siebie zobaczycie. Każda wiedźma Wam wywróży dużo szczęścia i podróży. Treść tego warunku zaś znajdziecie, gdy w cztery strony świata pójdziecie”.
Zadanie z Ciemnej Strony Lasu. Każdy uczeń szuka po całej sali kartki z tajemniczym warunkiem. Następnie odnajdują fragmenty tekstu i składają go razem: „ Gdy atmosferę tajemnicy stworzycie, wiedźmy i trolle u siebie
zobaczycie”.
Skrzyneczka marzeń. Gdy wszystko jest gotowe i uczestnicy czekają na przybyszów z Ciemnej Strony Lasu, do sali wpada wiedźma. Zostawia skrzyneczkę marzeń ( kolorowo obklejone pudełko) z poleceniem, aby ją wypełnić marzeniami. Podaje także treść rymowanki, którą Leśni Ludzie mają przywołać inne wiedźmy. Dzieci zapisują na kolorowych karteczkach swoje marzenia i wrzucają je do skrzynki, którą później odkładają na bok. Następnie wszyscy razem wypowiadają słowa rymowanki: „ Nasze marzenia duże i maleńkie, na pewno przyniosą nam szczęścia kropelkę”.
Wróżenie z butów. Wszyscy uczestnicy zabawa zdejmują po prawym bucie i ustawiają jeden przed drugim. Osoba, której but pierwszy znajdzie się za drzwiami, w najbliższym czasie dostanie pochwałę.
Wróżba z imionami. Na planszach w kształcie serc piszemy imiona dziewczynek i imiona chłopców na drugiej. Serca odwrócone są tak, aby dzieci nie widziały napisanych tam imion. Dziewczynki nakłuwają serduszko z imionami chłopców, a chłopcy z imionami dziewczynek. Koniecznie muszą zapamiętać imię na które trafili, bo na pewno w przyszłości odegra ważną rolę w ich życiu.
Losowanie kolorów. Dzieci siedzą w kręgu i losują karteczki w sześciu kolorach. Następnie wstają uczniowie, którzy wylosowali dany kolor, a prowadzący czyta, o jakich przestrogach na przyszłość mówią dzieciom wylosowane kolory. CZERWONY - Jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć, bo w przyszłości będziesz musiał być częstym gościem u dentysty. ZIELONY - Bądź ostrożny w drodze do szkoły. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu przez ulicę. ŻÓŁTY - Bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. NIEBIESKI - Zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. BIAŁY - Pijesz za mało mleka. Jedz więcej nabiału, a nie tylko chrupki i wafelki. CZARNY - Unikaj nieporozumień, a wszystko będzie wokół ciebie bardziej kolorowe.
Wróżba z butelką. Uczestnicy stoją w kole. W środku, na obrzeżu
mniejszego koła, wróżka układa karteczki z napisami:
- Czeka Cię miła niespodzianka.
- Dostaniesz piękny prezent.
- Zaprzyjaźnisz się z nową osobą.
- Wygrasz nagrodę pieniężną.
- Czeka Cię niespodziewany wyjazd.
- Czeka Cię miłe spotkanie.
- Zagrasz główną rolę w serialu telewizyjnym.
- Zostaniesz dyrektorem naszej szkoły
.
- Wybudujesz piękny dom z basenem.
- Weźmiesz udział w pokazie mody.
- Zatańczysz z miss Polonią.
- Wkrótce pojedziesz na zagraniczną wycieczkę.
- Pokonasz Adama Małysza w skokach narciarskich.
- Spełnią się Twoje marzenia.
Bawiący się wprawiają w ruch pustą butelkę. Wróżbą jest napis, na który wskaże po zatrzymaniu się szyjka butelki.
Numerologia. Numerologia jest najstarszą wiedzą magiczną; z daty urodzenia można odczytać cechę charakteru ( gdy data urodzenia składa się z dwóch cyfr to je sumujemy, n p. 29 czyli 2+9=11=1+1=2).
ZNACZENIE CYFR:
JEDYNKA jest symbolem Słońca i wszelkiego początku. Urodzeni pod tą cyfrą są ambitni i pewni siebie. Kojarzy się ze wszystkim, co twórcze, pełne indywidualności, naturalne. „ Jedynki” są osobami upartymi, wytrwałymi w dążeniu do celu, godnymi zaufania, ale lubiącymi dominować. Często są to urodzeni wodzowie. Wśród „Jedynek” spotkać można wielu ambitnych badaczy, odkrywców, techników, ale także poetów i filozofów. Ich kolory to żółty, złoty, pomarańczowy. Szczęśliwe kamienie - topaz i bursztyn.
DWÓJKA jest symbolem Księżyca. „Dwójki” tworzą harmonijne pary z „ Jedynkami”, bo przecież Księżyc i Słońce uzupełniają się nawzajem. Osoby spod znaku „Dwójki” są łagodne i wrażliwe, mają wiele fantazji, są uzdolnione artystycznie. Wiele jest wśród nich romantyków i idealistów, ale z zamiłowaniem do techniki. Są skłonne do melancholii i nadmiernego przewrażliwienia, zwłaszcza gdy czują się niezrozumiane. Szczęśliwymi kolorami są odcienie zieleni i cała gama barw od jasnożółtej aż do bieli. Pomyślność przynosi im perła.
TRÓJKA jest symbolem Jowisza. Osoby spod tej cyfry są dynamiczne i godne zaufania. Szczególnie korzystne są ich związki z „Szóstkami” i „ Dziewiątkami”. „Trójki” są bardzo ambitne, czują się pokrzywdzone, gdy muszą się komuś podporządkować, mają na szczęście talent do przystosowywania się. Są odpowiedzialne za to, co mówią i robią. Mają duże poczucie odpowiedzialności. Wysokie stanowiska w administracji państwowej , ale także takie zawody , jak prawnik czy przedstawiciel placówki handlowej, są dla nich stworzone. Jeśli nie udaje im się w życiu znaleźć pola do działania, stają się zgorzkniałe i nietolerancyjne. Szczęśliwe kolory to fiolet oraz wszystkie odcienie głębokiego błękitu i czerwieni. Kamienie, które przynoszą im szczęście to - ametyst i lapis lazulit.
CZWÓRKA jest związana z Uranem. Urodzeni pod znakiem „Czwórki” są uparci i sentymentalni, chętnie płyną pod prąd, a swoje - na ogół zmienne poglądy - wypowiadają w sposób niesłychanie zaangażowany, pełen emocji. Mają duże poczucie sprawiedliwości. Są godnymi zaufania, wiernymi przyjaciółmi. Mimo rodzimego nastawienia bywa, że ostatecznie ciężko znosi towarzystwo „Czwórki” przez jej zbyt gwałtowne wybuchy i upór. Szczęśliwe kolory to jasny błękit, odcienie szarości i szarosrebrzystości. Kamienie - szafir i opal.
PIĄTKA jest symbolem Merkurego. Ludzie spod znaku „Piątki” są pogodni, impulsywni, żywotni, inteligentni, mają wrodzoną zdolność kojarzenia, talent do bezbłędnego oceniania ludzi. Ich wszechstronność, towarzyskość, bystrość, a do tego zdolność łatwego, lecz niestety często bezkrytycznego zawierania przyjaźni sprawiają, że są to ludzie szczególnie powołani do kierowania stanowisk w przedsiębiorstwach, tam gdzie są bezpośrednie kontakty z ludźmi. Szczęśliwe kolory: biały i wszystkie jasne odcienie różnych barw. Kamień - diament.
SZÓSTKA jest symbolem planety Wenus ( planety miłości). „Szóstki” są serdeczne, spokojne, towarzyski, wspaniałomyślne. Ponieważ unikają spięć i sytuacji konfliktowych, niektórzy uważają je za chwiejne i niezdecydowane. Szczęśliwymi kamieniami są - turkusy, a kolorami - wszystkie odcienie niebieskiego, fioletu i czerwonego.
SIUDEMKA to symbol Neptuna spokrewnionego z Księżycem, stąd pewne wspólne cechy między „Siódemkami” a „Dwójkami” szczególnie w sferze emocjonalnej. „Siódemki” to romantyczne, niespokojne duchy, mają skłonności do filozofowania i mistycznego oceniania życia. Tęsknią za odmianą, za wszelką przygodą nie tylko w odległych krajach, ale i w dziedzinie przeżyć duchowych. Artyści, uczeni, pedagodzy to często „ Siudemki”. Niestety są trudnymi partnerami. Szczęśliwe kolory to wszystkie odcienie zieleni, a kamienie - opal i agat.
ÓSEMKA jest symbolem Saturna, a planeta ta nie daje łatwego życia. „Ósemki” są zamknięte w sobie i przez to często niedocenione. Niektóre „Ósemki” kapitulują wobec trudności. Te, którym udało się przez nie przebrnąć - dochodzą do sukcesów i zaszczytów. Kolory: ciemnozielony, ciemnoniebieski, purpurowy, czarny. Szczęśliwe kamienie: czarny onyks i granatowy szafir.
DZIEWIĄTKA jest symbolem Marsa. „Dziewiątki” są niezależne i pełne pasji. To natury wojownicze, nie bojące się konfliktów. W młodości walczą z trudnościami, które same sobie stwarzają. Potem dążą do samodzielności i niezależności za wszelką cenę, wybierając odpowiednie do swoich predyspozycji zawody. Skłonność do lekkomyślności naraża je na pewne zagrożenia zarówno w miejscu pracy, w ruchu ulicznym, w sporcie, jak i w rodzinie. „Dziewiątka” ma na szczęście umiejętność samokontroli, opanowywania się. Szczęśliwe kolory to wszystkie odcienie czerwieni. Kamienie - rubin, granat, koral.
Rzucanie kośćmi. Mieszamy kostki w dłoni i wyrzucamy na zaznaczone pole. Następnie odczytujemy swoje przeznaczenie. 3 - szczęście 4 - przykrości 5 - spełnienie marzeń 6 - coś zgubisz 7 - kłopoty w szkole 8 - coś wisi w powietrzu 9 - poznasz nowego przyjaciela 10 - będziesz mieć rodzeństwo 11 - złapiesz katar 12 - dobre wieści 13 - smutek 14 - możesz liczyć na pomoc 15 - potrzebujesz opieki 16 - podróż 17 - zmiana planów 18 - wielki sukces
Spodeczki. Pod trzema spodeczkami należy schować: obrączkę, monetę, listek. Czwarty spodeczek należy pozostawić pusty. Następnie należy spodeczki zamienić miejscami oraz wybrać jeden z nich. Jeżeli trafimy na obrączkę - czeka nas miłość, listek - ślub, monetę - pieniądze. Natomiast pusty spodeczek oznacza, że nowy rok nie przyniesie nic nowego w życiu.
Wróżenie z gwiazd - kim będę w przyszłości? Dzieci wybierają po jednej gwiazdce, sprawdzają na rysunku na odwrocie gwiazdki, jaki zawód będą w przyszłości wykonywać.
Wróżba ankietowa. Składa się z 6 kart zawierających zestaw 15 danych o przyszłym mężu lub żonie. Dziewczynka lub chłopiec wymienia 6 dowolnych liczb z przedziału od 1 do 15, a wróżka odczytuje z kart cechy wybranka lub wybranki.
Dla chłopców: Dla dziewcząt
Imię Imię
Kasia 1. Robert
Ola 2. Artur
Zosia 3. Tomek
Asia 4. Radek
Sylwia 5. Piotrek
Magda 6. Daniel
Basia 7. Paweł
Milena 8. Damian
Czesia 9. Andrzej
Paulina 10. Przemek
Marysia 11. Wojtek
Agnieszka 12. Marcin
Małgosia 13. Konrad
Krysia 14. Kamil
Alina 15. Krzysiek
Na oko Na oko
Ładna 1. Wysoki brunet
Zgrabna 2. Łysy
Szpetna 3. Gruby
Wysoka 4. Niski
Gruba 5. W okularach
Garbata 6. Ostrzyżony na jeża
Niska 7. Nosi wąsy
Szczupła 8. Taki sobie
Zezowata 9. Elegancki
Piękna 10. Przystojny
Z długimi włosami 11. Ma odstające uszy
Z pięknymi niebieskimi oczami 12. Nosi brodę
Z długimi nogami 13. Ma zadarty nos
Blondynka 14. Jest zezowaty
Ma zadarty nos 15. Ma kręcone włosy
Zawód Zawód
Pielęgniarka 1. Lekarz
Fryzjerka 2. Stolarz
Kucharka 3. Górnik
Bez zawodu 4. Kucharz
Lekarka 5.Adwokat
Adwokat 6. Urzędnik
Nauczycielka 7. Rolnik
Sprzątaczka 8. Taksówkarz
Księgowa 9. Fryzjer
Kelnerka 10. Rzemieślnik
Urzędniczka 11. Inżynier
Dziennikarka 12. Malarz pokojowy
Dentystka 13. Nauczyciel
Fotograf 14. Księgowy
Sprzedawczyni 15. Żołnierz
Jest Jest
Miła 1. Dowcipny
Sympatyczna 2. Przedsiębiorczy
Kłótliwa 3. Okropny nudziarz
Skromna 4. Złośliwiec
Złośliwa 5. Inteligentny
Pracowita 6. Łagodny
Plotkarka 7. Chory na żołądek
Inteligentna 8. Pracowity
Rozrzutna 9. Lekkomyślny
Idealna żona 10. Pantoflarz
Pogodna 11. Awanturnik
Uśmiechnięta 12. Pogodny optymista
Serdeczna 13. Idealny mąż
Zazdrosna 14. Serdeczny
Okropna nudziara 15. Rozrzutny
Lubi Lubi
Modne ubrania 1. Eleganckie kobiety
Wydawać pieniądze 2.Kotlety schabowe
Plotkować z sąsiadami 3. Wąchać kwiaty
Podróżować 4. Ładne ubrania
Robić zakupy 5. Modne krawaty
Dawać innym prezenty 6. Marchewkę z groszkiem
Dużo dzieci 7. Długo spać
Sałatki warzywne 8. Oglądać telewizję
Długo spać 9. Pieniądze
Czytać książki 10. Dalekie spacery
Gotować obiady 11. Wyjazdy w góry
Czerwone spódnice 12. Krzyżówki
Oglądać telewizję 13. Czytać gazety
Sprzątać i prać 14. Dużo dzieci
Chodzić na dyskoteki 15. Niebieski kolor
W uczuciach W uczuciach
1. Kochająca 1. Niestały
2. Niewierna 2. Wierny
3. Wymagająca 3. Niespokojny duch
4. Uczciwa 4. Wymagający
5. Romantyczna 5. Czuły
6. Porywcza 6. Kochający
7. Szalona 7. Niewierny
8. Naturalna 8. Romantyczny
9. Kłótliwa 9. Porywczy
10. Uczuciowa 10. Szalony
11. Chłodna 11. Zmysłowy
12. Zmysłowa 12. Chłodny
13. Czuła 13. Naturalny
14. Wierna 14. Opiekuńczy
15. Niestała 15. Konfliktowy
ł) Czary nad skrzyneczką. Wiedźmy razem z dziećmi mówią rymowankę: „ Nasze marzenia duże i maleńkie, na pewno przyniosą nam szczęścia kropelkę” wykonując przy tym dziwne gesty nad skrzyneczką marzeń wypełnioną wcześniej przez uczestników karteczkami z ich marzeniami. Obracają ją kilkakrotnie i po chwili wyjmują z niej cukierki, które rozdają uczestnikom.
Podsumowanie zajęć - krótka rozmowa dziećmi. Zaproszenie wszystkich dzieci na słodki poczęstunek.
Potwierdzam zorganizowanie zabawy andrzejkowej przez p. Katarzynę Szczepaniak i p. Annę Gajzler - wychowawców świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr1, w dniu 25.11.2009r dla dzieci ze świetlicy ze Szkoły Podstawowej nr5.