Poznań, dnia 26.01.2015r.
ZATWIERDZAM
dowódca 3 kompani szkolnej OSP
kpt. Krzysztof CYDZIK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z SERE
z 31,32 grupą 3 kompanii szkolnej OSP w dniu 31.01.2015r.
TEMAT 4: Unikanie oraz sytuacja zakładnicza.
CELE ZAJĘĆ:
Zapoznać:
z podstawowymi zasadami, metodami i formami ochrony własnej przy wykorzystaniu technik maskowania i kamuflażu oraz scharakteryzować sposoby skrytego poruszania się w terenie;
z uwarunkowaniami kontaktów z ludnością miejscową oraz sposoby mylenia sił tropiących;
z aspektami rządowego i pozarządowego uwięzienia oraz omówić różnice pomiędzy statusem jeńca i zakładnika;
z podstawowymi etapami schwytania oraz sposobami zachowania się w sytuacji zakładniczej;
z uwarunkowaniami i skutkami związanymi z ucieczką.
FORMA: zajęcia teoretyczne.
CZAS: 2 x 45 min.
MIEJSCE: blok 22 sala 210.
ZAGADNIENIA:
Podstawowe sposoby maskowania i kamuflażu.
Skryte poruszanie się w terenie w obliczu sił tropiących.
Kontakty z ludnością miejscową.
Sytuacja zakładnicza , jej etapy i psychologiczne aspekty.
Zachowanie się i przeciwdziałanie wykorzystaniu sytuacji zakładniczek i jeńca wojennego.
Ucieczka i jej uwarunkowania.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan - konspekt;
zajęcia prowadzić w oparciu o prezentację multimedialną;
odpowiednio wcześniej pobrać rzutnik multimedialny oraz klucze do sali wykładowej;
dopilnować zachowania porządku i dyscypliny szkoleniowej w czasie zajęć;
przestrzegać zasad nauczania zgodnie z instrukcją o działalności szkoleniowo- metodycznej;
po przeprowadzeniu każdego zagadnienia sprawdzić stopień jego opanowania za pomocą pytań śródlekcyjnych;
dokonać podsumowania i oceny zajęć.
LITERATURA:
„SERE - Poziom A”, CSWLąd . wewn. 66/2011;
„Podręcznik przetrwania dla Sił Specjalnych”, Chris McNab. wyd. Bellona;
„Metody działania elitarnych jednostek wybranych państw świata”, Combat - Cacuft L;
„Survival techniki przetrwania”, Aleksander Stilwell, wyd. Bellona;
„Odzyskiwanie Izolowanego Personelu” DD/3.3.9;
„Szkoła przetrwania” , kultowy poradnik survivalowy, Bear Grylls;
„Kurs DVD Survival Sztuka przetrwania”;
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” - Szkol. 886/2013;
„Instrukcja o działalności szkoleniowo - metodycznej” - Szkol. 816/2009.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Laptop - 1szt.
rzutnik multimedialny - 1szt.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
wykład informacyjny.
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Kategorycznie zabraniam:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i zgody prowadzącego zajęcia.
INNE (DODATKOWE):
Nie dotyczy.
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy.
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku;
sprawdzenie obecności;
podanie tematu, celu zajęć oraz zagadnień;
zadanie pytań sprawdzających z poprzednich zajęć:
Co jest niezbędne do przetrwania?;
Ekwipunek, Wiedza, Wola przetrwania;
Co jest największym wrogiem radzenia sobie w sytuacjach trudnych?;
Stres Zdarzenie - Fakty - Myśl o zdarzeniu - Emocje - Zachowania ,działania;
Wymień etapy niewoli:
Pojmanie, transport, niewola, uwolnienie, reintegracja, dekompresja
CZĘŚĆ GŁÓWNA (80 min.)
ZAGADNIENIE 1- (10 min.)
Podstawowe sposoby maskowania i kamuflażu;
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 2- (10 min.)
Skryte poruszanie się w terenie w obliczu sił tropiących.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 3- (10 min.)
Kontakty z miejscową ludnością.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 4- (20 min.)
Sytuacja zakładnicza, jej etapy i psychologiczne aspekty.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 5- (20 min.)
Zachowanie się i przeciwdziałanie wykorzystaniu w sytuacji zakładniczej i jeńca wojennego.
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
ZAGADNIENIE 6- (10 min.)
Ucieczka i jej uwarunkowania
-ZAGADNIENIE PROWADZĘ ZA POMOCĄ PREZENTACJI MULTIMEDIALNEJ.
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min.)
Zakończenie zajęć:
zadaję pytania kontrolne;
omawiam przebieg zajęć i osiągnięcie ich celu;
postawienie zadań na naukę własną;
podaję temat następnych zajęć
Temat 5: Odzyskiwanie personelu.
OPRACOWAŁ
dowódca 2 plutonu
mł. chor. Jarosław SAWICKI