8239


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 09.10.2008 - czwartek

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Jesień w sadzie i na działce.

Temat dziennego ośrodka pracy: Warzywa w jesiennym ogrodzie.

Czas zajęć: 3 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, wiersz J. Brzechwy pt. ,, Na straganie” , obrazki przedstawiające warzywa i etykiety z ich nazwami, rozsypanka wyrazowa zdania, obrazek konturowy przedstawiający warzywa.

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne.

  2. Rozmowa z dziećmi na temat okazów warzyw (ilustracje warzyw)

- jakiego są koloru, który jest duży, który mały?
- jakie smaki maja te warzywa?
- omówienie kształtu warzyw, okrągły, podłużny, mniejszy, większy,
- w czym są one podobne, które się różnią,

  1. Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania:

Warzywa w jesiennym ogrodzie.

  1. Praca z tekstem wiersza J. Brzechwy pt „Na straganie”

  1. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.

  2. Rozmowa na temat różnic między sadem a ogrodem poparta ilustracjami.

- Co to jest sad?

- Co to jest ogród?

- Czym się różnią warzywa od owoców?

- Na czym polega praca ogrodnika?

- W jaki sposób przechowuje się warzywa i owoce?

  1. Dobieranie etykiet z nazwami warzyw do ilustracji, wklejenie ich do zeszytu i pokolorowanie.

  2. Wyodrębnianie nazw warzyw w zdaniach.

  3. Utrwalenie zasad spożywania warzyw

  1. Ćwiczenia matematyczne:

III Ekspresja

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.

  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

  4. Pożegnanie z dziećmi.

Na straganie

Na straganie w dzień targowy

Takie słyszy się rozmowy

- Może pan się o mnie oprze,

Pan tak więdnie, panie koprze

- Cóż się dziwić, mój szczypiorku,

Leżę tutaj już od wtorku!

Rzecze na to kalarepka:

- Spójrz na Rzepę - ta jest krzepka!

Groch po brzuszku Rzepę klepie:

-Jak tam, Rzepo? Coraz lepiej?

-Dzięki, dzięki ,panie Grochu,

Jakoś żyje się po trochu,

Lecz Pietruszka- z ta jest gorzej:

Blada ,chuda, spać nie może.

- A to feler-

Westchnął Seler.

Burak stroni od Cebuli,

A Cebula doń się czuli:

-Mój Buraku, mój czerwony,

Czybyś nie chciał takiej żony?

Burak tylko nos zatyka:

- Niech no pani prędzej zmyka,

Ja chcę żonę mieć buraczą,

Bo przy pani wszyscy płaczą.

- a to feler- westchnął Seler.

Naraz słychać głos Fasoli:

- Gdzie się pani tu gramoli?!

- Nie bądź dla mnie taka wielka!

Odpowiada jej Brukselka.

- Widzieliście jaka krewka!

Zaperzyła się Marchewka.

- Niech rozsądzi nas Kapusta!

- Co, Kapusta?! Głowa pusta?!

A Kapusta rzecze smutnie:

- Moi drodzy, po co kłótnie,

Po co wasze swary głupie,

Wnet i tak zginiemy w zupie!

- A to feler-

Westchnął Seler.


0x01 graphic


