KONSPEKT Z LEKCJI FIZYKI
Imię i nazwisko: DUSZA DAWID
Klasa: 6b
Opiekun: mgr JERZY PIĘCIAK
Czas trwania: 45 minut
Data: 2000-09-15
Temat lekcji: Ciało fizyczne i substancja. Zmienność przyrody.
Cele lekcji:
-uczeń umie podać przykłady ciał fizycznych
-uczeń umie podać przykłady substancji z jakich wykonane jest ciało fizyczne
-uczeń umie wskazać przykłady zjawisk fizycznych
-uczeń umie wskazać przykłady procesów fizycznych
Zadania |
Warunki |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Wnioski |
Powitanie |
Dziennik |
Sprawdzenie obecności |
Powitanie nauczyciela oraz zgłoszenie się po wyczytaniu swojego imienia i nazwiska |
|
Podanie tematu lekcji |
|
Nauczyciel pisze temat lekcji na tablicy „Ciał fizyczne i substancje. Zmienność przyrody.” |
Uczniowie notują temat lekcji |
|
wprowadzenie |
|
Nauczyciel wygłasza wprowadzenie następującej treści: W tym roku szkolnym zaczynacie uczyć się fizyki. Musicie więc dowiedzieć się czym ona się zajmuje. Nie jest to wcale łatwo powiedzieć to prostymi słowami. Dla innych znanych wam przedmiotów nauczania było to łatwiej określić. Wiecie że biologia to nauka o organizmach żywych, a geografia zajmuje się opisywaniem ziemi. Fizyka zajmuje się wszystkim co nas otacza, całym światem materialnym. Dlatego dla fizyka wszystko może być interesujące: długopis, bateria, słońce. Fizycy starają się odpowiedzieć na pytania: -dlaczego żarówka świeci? -dlaczego świeci słońce skoro nie płynie przez nie go prąd elektryczny? -dlaczego robaczki świętojańskie świecą skoro ich temperatura ciała mało różni się od temperatury pokojowej? -co wprawia ciało w ruch? -czy dane ciało jest w spoczynku czy w ruchu? Fizycy starają odpowiedzieć się na takie właśnie pytania, oraz na wiele innych. Mówimy że fizycy starają się odkryć podstawowe prawa przyrody. Na początku będziemy się uczyć o rzeczach najprostszych a stopniowo dalej o rzeczach trudniejszych. Spróbujmy sobie odpowiedzieć: -co to jest za nauka? -czym ona się charakteryzuje? Z jakimi innymi naukami jest związana. |
|
|
Nauczyciel stawia pytanie |
|
Właśnie z jakimi innymi naukami fizyka jest związana? |
Oczekiwana odpowiedz: Fizyka jest związana z: -biologią -chemią -technika matematyką |
|
Nauczyciel stawia pytanie |
|
A co to jest za nauka? |
Oczekiwana odpowiedz: Jest to nauka przyrodnicza, ścisła. |
|
Nauczyciel dyktuję notatkę |
|
Fizyka jest to nauka przyrodnicza badająca ogólne własności materii i zjawiska w niej zachodzące. Najbardziej charakterystyczne dla fizyki są badania: -najmniejszych elementów z jakich zbudowana jest materia -sił działających między ciałami i ich skutki -procesów przekazywania energii |
|
|
Nauczyciel stawia pytanie |
|
Czy znacie nazwę którą moglibyście wspólnie określić: but, samochód, paproć, wiewiórkę czy człowieka? |
Oczekiwana odpowiedz: Wszystkie te przedmioty będziemy nazywać ciała fizyczne. |
|
Nauczyciel podsumowuje |
|
W fizyce potrzebujemy takiej nazwy bo mamy się zajmować prawie wszystkim co nas otacza. A więc but samochód wiewiórka czy człowiek to ciała fizyczne. |
|
|
Nauczyciel mówi |
|
Zastanówmy się teraz nad innym problemem: Czy rower to jeden przedmiot, czy wiele przedmiotów. Czy jedno ciało fizyczne czy wiele ciał fizycznych. Rower przecież składa się z ramy, kół, kierownicy itp. W życiu codziennym nie mielibyśmy z tym problemu. Kiedy mówimy rower myślimy o nim jako o całości. W fizyce jest inaczej. Jeżeli rower to ciało fizyczne, czym więc będzie rama, kierownica, koła? |
|
|
Nauczyciel pyta uczniów |
|
Kto mi odpowie na pytanie? |
Oczekiwana odpowiedz: Części roweru to substancje. |
|
Nauczyciel dyktuje notatkę |
|
Ciało fizyczne to wszystko co nas otacza: but, drzewo, paproć, wiewiórka, słońce, człowiek.
Substancja jest to materiał bądź element z jakiego wykonane jest ciało fizyczne |
Uczniowie notują do zeszytów. |
|
Nauczyciel przeprowadza pokaz |
Długopis |
Powiedzcie mi czym jest długopis?
A co to będzie wkład obudowa zatyczka? |
Oczekiwana odpowiedz: Długopis jest ciałem fizycznym.
Będą to substancje |
Długopis to ciało fizyczne a elementy z których jest wykonany to substancje. |
Nauczyciel mówi |
|
Drugą częścią tematu będzie zmienność przyrody inaczej zjawiska i procesy fizyczne. Jedną z podstawowych cech otaczających nasz świat jest jego nieustanna zmienność. Możemy tu powiedzieć o: -spadaniu ciał -fruwaniu ptaków -ruch pojazdów mechanicznych. Wszystkie te rzeczy są to zjawiska fizyczne |
Uczniowie słuchają |
|
Nauczyciel dyktuje |
|
Zjawiskiem fizycznym nazywamy fakt doświadczalny będący przedmiotem badań fizyki (np. ruch, odkształcenia) |
Uczniowie notują do zeszytu |
|
Doświadczenie |
Urządzenie do demonstracji wyładowań elektrycznych |
Nauczyciel demonstruje doświadczenie mające na celu pokazanie wyładowań elektrycznych. Te wyładowania elektryczne to proces fizyczny |
Uczniowie obserwują doświadczenie i próbują wysunąć wnioski |
|
Nauczyciel dyktuje |
|
Przebieg postępujących po sobie zjawisk fizycznych to proces fizyczny |
Uczniowie notują do zeszytu |
|
Podsumowanie |
|
Nauczyciel zadaje uczniom pytania o dzisiejszej lekcji: Ile nowych pojęć poznaliśmy na dzisiejszej lekcji? Co to jest ciało fizyczne i substancja? Co to jest zjawisko i proces fizyczny? |
Uczniowie odpowiadają na zadane pytania |
|
Nauczyciel dyktuje zadanie domowe |
|
Z jakich substancji są zbudowane: rower, zegarek na rękę, termometr, buty ubranie? |
Uczniowie notują zadanie domowe do zeszytów. |
|