Scenariusz zajęć
Klasa 2
Temat: Praca policji, straży pożarnej i pogotowia. Przypomnienie numerów alarmowych.
Cel ogólny:
Utrwalenie wiadomości dotyczących pracy policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, oraz numerów alarmowych.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Wie czym zajmuje się policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe.
Zna numery alarmowe
Wie jakie informacje trzeba podać gdy dzwonimy pod numery alarmowe
Potrafi przyporządkować zdarzenia ze służbami ratowniczymi
Uważnie słucha nauczyciela
Odpowiada na pytania zadawane przez nauczyciela
Metody:
Słowna, oglądowa, problemowa
Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno- porządkowe.
Wprowadzenie do zajęć:
Nauczyciel zadaje zagadki, aby wprowadzić dzieci w temat lekcji:
Kto na skrzyżowaniu bez obawy staje, bo ręką zatrzyma auta i tramwaje. (policjant)
W dzień i w nocy pracuje, leki przypisuje. (lekarz)
Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie, kiedy płonie ogień i woda płynie? (strażak)
Jak nazywa się taki lekarz, którego pacjent głośno szczeka? (weterynarz)
Dzieci uważnie słuchają nauczyciela i odpowiadają na zadane przez niego zagadki.
Nauczyciel zadaje pytania odnośnie pracy służb ratowniczych. Opowiada za co jeszcze odpowiedzialna jest policja, pogotowie ratunkowe i straż pożarna.
Czym zajmuje się policja, za co jest odpowiedzialna, w jakich sytuacjach powinniśmy wezwać policję.
Czym zajmuje się straż pożarna, w jakich sytuacjach powinniśmy ją wezwać.
Czym zajmuje się pogotowie, jakie są jego zadania, za co jest odpowiedzialne.
Nauczyciel losowo zawiesza na tablicy obrazki przedstawiające pojazdy i postacie.
Dzieci mają za zadanie przypasowanie odpowiednich pojazdów do postaci.
Nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki z przedmiotami używanymi przez policjantów, strażaków i lekarzy. Dzieci mają za zadanie odgadnąć co to za przedmiot do czego służy oraz przypasować do odpowiednich postaci - lekarza, policjanta albo strażaka.
Rozmowa na temat numerów alarmowych. Nauczyciel pyta dzieci czy znają numery pod które mogą zadzwonić gdy dzieje się coś niedobrego. Pyta się pod jaki nr dzwonimy gdy:
- mama w domu zasłabła
- pali się mieszkanie sąsiada, spod drzwi wylatuje dym
- gdy widzimy jak starszego pana bije grupka chłopaków
Nauczyciel pokazuje dzieciom numery telefonów o których wcześniej była mowa i wyjaśnia, że razie potrzeby należy ich użyć. Przykleja kartki z numerami przy wcześniej przylepionych tablicach ze służbami ratowniczymi.
Wprowadza też numer alarmowy 112 mówi że jest to numer, który służy do przekazania wiadomości o jakimkolwiek zagrożeniu.
7. Nauczyciel pyta: Czy wiecie jakie informacje trzeba podać przez telefon?
- Trzeba się przedstawić
- Musimy powiedzieć, gdzie jesteśmy, żeby pomoc wiedziała, gdzie musi przyjechać!
- Musimy powiedzieć, co się stało - dlaczego potrzebujemy pomocy.
- Nie można się rozłączać, dopóki dyspozytor nam nie pozwoli. To bardzo ważne, bo może mieć do nas pytania. Może podpowiedzieć, co trzeba zrobić.
8. Dzieci biegają w kółeczku przy muzyce, gdy ucichnie dzieci odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela:
Gdy się pali dzwonimy pod numer? - 998
Gdy ktoś na ulicy leży nieprzytomny dzwonimy pod? - 999
Gdy ktoś nam ukradł plecak dzwonimy pod? - 997
Gdy na jezdni zdarzył się wypadek dzwonimy pod? - 112
Powtórzenie treści poznanych na tej lekcji.
Nauczyciel zadaje pytania, na które dzieci odpowiadają:
- co to jest policja, co robi za co odpowiada, jaki jest numer telefonu
- co to jest pogotowie ratunkowe, co robi, jaki jest telefon alarmowy
- co to jest straż pożarna, za co jest odpowiedzialna, jaki jest telefon alarmowy