SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Z JĘZYKA POLSKIEGO

Z ELEMENTAMI GRUPOWEJ TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

I Klasa - V szkoły podstawowej

II Typ zajęć - lekcja języka polskiego, jednostka 2-godzinna (2x45 minut)

III Temat - „Jak słyszymy zimę? - dźwiękonaśladownictwo w poezji i w codziennym

języku”.

IV Cele:

V Metoda - ćwiczeń logopedycznych, oddechowych, sprawności narządów artykulacyjnych,

słuchu fonematycznego, ćwiczeń ortograficznych, praca z tekstem

VI Forma organizacyjna lekcji - praca grupowa, praca jednostkowa

VII Pomoce dydaktyczne - dzwonki, płytki plastykowe, klucze, szkło, tablice ortograficzne,

kredki, kulki waty - śnieżynki

VIII Przebieg zajęć:

CZĘŚĆ WSTĘPNA

0x08 graphic

0x08 graphic
Julian Tuwim „Mróz”

W ostry mróz chłopek wiózł

Z lasu chrust na wozie.

Skrzypi coś, oś nie oś,

Trzaska chrust na mrozie.

Tężał mróz, wicher rósł,

0x08 graphic
Pędząc jak w sto koni,

Trzeszczy wóz, trzeszczy mróz,

Chłop zębami dzwoni.

Szkapa: brr! Chłop jej: prr!-

0x08 graphic
A podwozie zgrzyta,

Gwiżdże wiatr, śwista bat,

Stukają kopyta.

Chrzęst i brzęk, zgrzyt i stęk,

Hałas jak w fabryce!

Mniejszy mróz. Lżejszy wóz

Przy takiej muzyce.

CZĘŚĆ ZASADNICZA:

(skrzypienie, trzask, trzeszczenie, dzwonienie, chrzęst, brzęk, zgrzyt, stęk, świst, gwizd itp.)

języku.”

CZĘŚĆ KOŃCOWA:

Spis pomocnych pozycji:

  1. B.Toczyska „Elementarne ćwiczenia dykcji”

  2. E.Skorek „Reranie”

  3. E.Spałek, C.Piechowicz-Kułakowska „Jak pomóc dziecku z wadą wymowy”

  4. E.Stecko „Zaburzenia mowy dzieci”