KONSPEKT LEKCJI: 1
PROWADZĄCY:
TEMAT: ĆWICZENIA WZMACNIAJĄCE MM RAMION, MM NÓG ORAZ KSZTAŁTOWANIE UMIEJĘTNOŚCI PLYWANIA STYLEM KLASYCZNYM
KLASA/PŁEĆ: II GIM./ DZIEWCZYNY
ILOŚĆ UCZNIÓW: 15
MIEJSCE ĆWICZEŃ: BASEN KRYTY.
CZAS: 45'
PRZYBORY: DESKI.
CELE GŁOWNE LEKCJI:
UMIEJĘTNOŚCI: UCZEŃ POTRAFI PŁYWAĆ.
MOTORYKA: WYTRZYMAŁOŚĆ, KOORDYNACJA RUCHOWA.
WIADOMOŚCI: PRZYPOMNIENIE JAK WZMACNIAĆ MIĘŚNIE RAMION I MIĘŚNIE NÓG, JAK PRAWIDŁOWO WYKONYWAĆ RUCHY W WODZIE W STYLU KLASYCZNYM.
AKCENTY WYCHOWAWCZE: UMIEJĘTNOŚĆ WYKONYWANIA RUCHU W PRAWIDŁOWYM ZAKRESIE, ODPOWIEDNIE TEMPO WYKONYWANIA ĆWICZEŃ, SAMODYSCYPLINA.
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOWANIE |
UWAGI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE |
CZĘŚĆ I |
|||
1. ZORGANIZOWANIE GRUPY I SPRAWDZENIE GOTOWOŚCI DO ZAJĘĆ |
1.Zbiórka. 2.Przywitanie sportowe. 3.Sprawdzenie obecności. |
2' |
zBIÓRKA W SZEREGU. NAUCZYCIEL SPRAWDZA STRÓJ UCZNIÓW. |
|
Podanie tematu ORAZ CELU ZAJĘĆ
|
2' |
|
|
1. Przejście pod natryski. 2. Przypomnienie zasad korzystania z natrysków. |
2' |
|
ĆWICZENIA ODDECHOWE.
|
Zabawa w „Berka”- uczniowie poruszają się w wodzie. Jeden z uczniów jest „berkiem” i ma za zadanie złapać jak najwięcej osób. Ten kto zostanie złapany staje w pozycji rozkrocznej. Osoba złapana może zostać wybawiona przez resztę uczniów, gdy jeden z nich opłynie złapanego dookoła.
1.P.w. rozkroczna, RUCH: WZNOS KKG bokiem do góry, wspięcie na palcach, powrót do p.w.
2. P.w. rozkroczna, KKG na poręczy basenu, głęboki wdech nad powierzchnią wody, a wydech uczniowie wykonują do wody, trzymając się poręczy, powrót do p.w.
|
8'
4 razy
4 razy
|
Uczniowie stają w „rozsypce” W czasie wznosu KKG bokiem do góry- wdech, w czasie opustu KKG- wydech. Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonanie ćwiczenia oddechowego. |
CZEŚĆ II |
|||
5. ĆWICZENIA KKG
ĆWICZENIA T
ĆWICZENIA KKD
KSZTAŁTOWANIE UMIEJĘTNOŚCI |
1. P.W. ROZKROCZNA, KKG WZDŁUŻ T. rUCH: Krążenia KKG w przód, powrót do p.w.
2. P.W. ROZKROCZNA, KKG WZDŁUŻ T. rUCH: Krążenia kkG w tył, powrót do p.w.
3. P.W.ROZKROCZNA, KKG WZDŁUŻ T. rUCH: naprzemianSTRONNE KRĄŻENIA KKG W PRZÓD.
4. P.W. ROZKROCZNA, KKG WZDŁUŻ T. rUCH: NAPRZEMIANSTRONNE KRĄŻENIA KKG W TYŁ.
5. P.W. ROZKROCZNA, KKG ZGIĘTE W STAWACH ŁOKCIOWYCH, RĘCE W SKURCZU POZIOMYM NA WYSOKOŚCI KLATKI PIERSIOWEJ. rUCH: 1,2,3- WYMACHY kkg DO TYŁU, 4- WYMACH KKG Z POGŁĘBIENIEM (kkg WYPROSTOWANE W ST.ŁOKCIOWYCH)
1. P.W. ROZKROCZNA, KKG OPARTE NA BIODRACH. rUCH: KRĄŻENIA BIODER W PRAWĄ STRONĘ.
2. P.W. STOJĄC, KKG WYPROSTOWANE W PRZÓD. rUCH: 1-SKŁON T W PRZÓD, 2- POGŁĘBIENIE SKŁONU T W PRZÓD, 3- POWRÓT DO P.W.
3. P.W. ROZKROCZNA, KKG W BOK. ruCH: 1- OPAD T W PRZÓD Z KKG W BOK, 2- SKŁON T W PRZÓD Z DOTKNIĘCIEM KKG DNA BASENU, 3- WYPROST T
1. P.w. rozkroczna prawym bokiem do brzegu basenu, kgp chwytamy za poręcz, kgl ułożona na biodrze. Ruch: wymach kdl w przód, powrót do p.w.
2. P.w. rozkroczna prawym bokiem do brzegu basenu, kgp chwytamy za poręcz, kgl ułożona na biodrze. Ruch: wymach kdl w TYŁ, powrót do p.w.
3 P.w. STOJĄC PRAWYM BOKIEM DO BRZEGU basenu, KGP chwytamy za poręcz, KGL ułożona na biodrze, KDL w odwiedzeniu. Ruch: przywodzenie KDL do KDP podporowej.
4. P.w. ROZKROCZNA przodem do brzegu basenu, KKG chwytamy poręczy. Ruch: naprzemienne wymachy KKD do tyłu.
5. Skoki obunóż w wodzie.
1. P.w. leżenie tyłem, KKG trzymają deskę na wysokości miednicy. Ruch: wahadłowe ruchy KKD.
2. P.w. leżenie przodem, KKG wyprostowane trzymają deskę W PRZÓD. Ruch: wahadłowe ruchy KKD.
3. P.w. leżenie przodem, deska włożona między uda, KKG wykonują ruch do stylu klasycznego
4. P.w. leżenie przodem, KKG wyprostowane trzymają deskę przed siebie, KKD wykonują ruch do stylu klasycznego.
5. P.w. leżenie przodem, KKG i KKD wykonują ruchy do stylu klasycznego.
|
25' 6 razy
6 razy
6 razy
6 razy
6 razy
6 RAZY
6 RAZY
6 razy
6 RAZY
6 razy
6 razy
6 RAZY
|
Ćwiczenia wykonywane są na płytkiej wodzie.
NASTĘPNIE ZMIANA: KRĄŻENIA BIODER W LEWĄ STRONĘ.
Po wykonaniu zmiana STRON I ĆWICZENIE WYKONUJEMY na drugą nogę.
Po wykonaniu zmiana STRON I ĆWICZENIE WYKONUJEMY na drugą nogę.
Po wykonaniu zmiana STRON I ĆWICZENIE WYKONUJEMY na drugą nogę.
Uczniowie płyną w szerz basenu i POWRÓT (X 2).
Nauczyciel zwraca uwagę na symetrię ciała oraz prawidłowe wykonanie ruchu KKG.
Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe wykonanie ruchu KKD.
Przy podkurczaniu nóg wykonuje się oburęczny wymach boczny rąk, przy wykopie nóg ręce są prostowane do przodu. |
5. USPOKOJENIE ORGANIZMU |
P.W. LEŻENIE TYŁEM, KKG W BOK.
|
2' |
UCZNIOWIE LEŻĄ SWOBODNIE NA WODZIE, CIAŁO JEST LUŹNO UŁOŻONE.
|
6. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE I WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE |
1.Podsumowanie zajęć 2.Zabranie sprzętu |
2' |
|
7. NASTAWIENIE DO SAMODZIELNEJ PRACY |
1.Zbiórka 2.Zachęcenie do udziału w zajęciach dodatkowych 3.Pożegnanie sportowe |
2' |
Dwuszereg |
UWAGI O LEKCJI
|
|