dane:  | 
 
 OBLICZANIE WYTRZYMAŁOŚCIOWE OSI KRĄŻNIKA 
 OBLICZANIE REAKCJI B -szerokość taśmy, vt -prędkość taśmy FN- wypadkowe obciążenie normalne krążnika, Lh -wymagana trwałość krążnika lo- długość krążnika, l1-odległość między podporami, Dk -szerokość płaszcza krążnika,  -współczynnik tarcia między taśmą a krążnikiem, l- odległość między osiami dwóch łożysk, a-odległość między osią łożyska a podporą, Va- reakcja w punkcie A (patrz rys. 1), Vb- reakcja w punkcie B (patrz rys. 1), Fa- siła działająca na łożysko A, Fb- siła działająca na łożysko B, Fs- siła osiowa, przyjmujemy, że jest przejmowana przez jedno z łożysk, H- reakcja pozioma, 
 Fa= Fb= FN /2=1400 N/2=700N Fs= *FN=0,25*1400N=350N 
  Pix=0 Fs-H=0 H=Fs=350N 
  Ma=0 Fa*a+Fb*(l+a)-Vb*l1=0 a=(l1-l)/2=(0,720-0,603)/2=0,0585m l=0,9*lo=0,9*0,670=0,603m 
 700*(0,720-0,603)/2+700*(0,603+((0,720-0,603)/2)-Vb*0,720=0 
 Vb=700N 
  Piy=0 Va-Fa-Fb+Vb=0 Va=700N+700N-700N Va=700 N  | 
wynik:  | 
B=1,8 m vt=7,2 m/s Fn=1400 N Lh=80 kh lo=0,670 m l1=0,720 m Dk=194 mm , a=(l1-l)/2 l=0,9*lo  | 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Fa=700N Fb=700N Fs=350N H=350N a=0,0585m l=0,603m Vb=700N Va=700N 
  | 
Va=700N a=0,0585m l=0,603m Fa=700N  | 
 OBLICZENIE MOMENTÓW GNĄCYCH Va- reakcja w punkcie A (patrz rys. 1), a-odległość między osią łożyska a podporą, l- odległość między osiami dwóch łożysk, Fa- siła działająca na łożysko A, Mg- moment gnący, 
 
 0<x1<a Mg=Va*x1=700N*x1 Mg(0)=0 Mg(a)=700N*a= 40,95Nm a<x2<a+l Mg=Va*x2-Fa(x2-a)=700Nx2-700N[x2 -0,0585]=40,95Nm 
 0<x3<a Mg=Vb*x3 Mg(0)=0 Mg(a)=700*0,0585= 40,95Nm 
 MAKSYMALNY MOMENT GNĄCY WYNOSI: Mgmax=40,95Nm 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Mgmax=40,95Nm  | 
Vb=700N Va=700N a=0,0585m  | 
OBLICZANIE SIŁ TNĄCYCH 
 Vb- reakcja w punkcie B (patrz rys. 1), Va- reakcja w punkcie A (patrz rys. 1), a-odległość między osią łożyska a podporą, Tmax- maksymalna siła tnąca, 
 0<x1<a 
 T=dMg/dx 
 T(x1)'=Va=700N a<x2<a+l 
 T(x2)=(40,95)'=0 
 0<x3<a 
 T(x3)=-(Vbx3)'=-Vb=-700N 
 MASYMALNA SIŁA TNĄCA: 
 
 Tmax=700N 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Tmax=700N 
  | 
Mgmax=40,95Nm Kg=0,53 Rc Rc=200Mpa 
 
  | 
 
 Obliczanie średnicy osi krążnika z warunku na zginanie 
 Mg- moment gnący, kg- graniczna wytrzymałość na zginanie, Rc -wytrzymałość na ściskanie, σg- naprężenia zginające, Wg - wskażnik na zginanie, d- średnica wewnętrzna łożyska, średnica ośki, 
 σg=Mgmax/Wg<kg 
 kg=0,53*Rc=0,53*200=106Mpa 
 Wg=(d3)/32 
 Mgmax/((d3)/32)<kg 
 
 d>((32* Mgmax)/ ( kg))1/3 
 d>0,0157m=15,7mm  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 d>15,7 mm  | 
  | 
  | 
  | 
Tmax=700N kt=0,27Rc Rc=200Mpa  | 
 
 Obliczanie średnicy osi krążnika z warunku NA ŚCINANIE 
 Tmax- maksymalna siła tnąca, kt- graniczna wytrzymałość na ścinanie, Rc -wytrzymałość na ściskanie, d- średnica wewnętrzna łożyska, średnica ośki, max- naprężenia tnące, 
 
 max=8Tmax/(3d2)<kt 
 
 kt=0,27Rc=0,27*200=54Mpa 
 d>(8 Tmax/(3kt))1/2 
 
 
 d>0,00331m=3,31mm 
 
 
 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 d>3,31mm  | 
d=17mm D=62mm B=17mm Dk=194 mm 
  | 
 
 OBLICZENIA ŁOŻYSKA KRĄŻNIKA 
 d-średnica wewnętrzna łożyska, D- średnica zewnętrzna łożyska, B -szerokość łożyska, Dk - średnica płaszcza krążnika, 
 PRZYJMUJĘ ŚREDNICĘ OŚKI RÓWNĄ d=17mm. NA PODSTAWIE OTRZYMANEJ ŚREDNICY DOBIERAM ŁOŻYSKO KULKOWE ZWYKŁE O WYMIARACH GŁÓWNYCH 
 d=17mm,D=62mm,B=17mm. 
 ZAŁOŻENIA: 1. D/Dk=0,56-0,67 2. d/Dk=0,25-0,30 
 W PRZYPADKU MOJEGO ŁOŻYSKA: 
 D/Dk=62/194=0,319 d/Dk=17/194=0,087 
 WYMIARY ŁOŻYSKA NIE SPEŁNIAJĄ DWÓCH POWYŻSZYCH WARUNKÓW, PRZYJMUJĘ WIĘC WIĘKSZE ŁOŻYSKO KULKOWE ZWYKŁE O WYMIARACH GŁÓWNYCH 
 
 d=50mm, D=110mm, B=27mm, oraz zwiększam średnicę ośki do 50mm. 
 Sprawdzam ponownie założenia 1 i 2. 
 D/Dk=110/194=0,567 d/Dk=50/194=0,257 
 
 
 czyli założenia się zgadzają. 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 d=50mm D=110mm B=27mm 
  | 
Vk=2 m/s rś=0,04m 
  | 
 
 
 
 OBLICZENIE OBROTÓW ŁOŻYSKA 
 
 Vk -prędkość kulki [obliczam graficznie z rysunku 2], n- prędkość obrotowa [obr/min], -prędkość kątowa, rś- odległość od środka kulki ,do osi łożyska, 
 
 Vk=*rś 
 2*n/60 
 Vk=(2*n/60)*rś 
 n=60Vk/(2* rś) 
 
 n=477,70[obr/min]  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 n=477,70[obr/min] 
 
 
 
 
 
  | 
-22mm2/s fo-1.8 d=50mm D=110mm dm=[d+D]/2 dm=80mm  | 
 WYZNACZENIE MOMENTU TARCIA W ŁOŻYSKU 
 M=Mo=M1 
 
 
 Mo- moment tarcia nie zależny od obciążenia M1-moment tarcia zależny od obciążenia -lepkość kinetyczna oleju [mm2/s] n- prędkość obrotowa [obr/min] dm- średnica podziałowa łożyska [mm] 
 dm=[d+D]/2 
 dm=80mm 
 
 
 Mo=fo*10-7*[*n]2/3*dm3 
 
 Mo=1,8*10-7*[22*477,70]2/3*803 
 
 Mo=44,21Nmm 
 
 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Mo=44,21Nmm  | 
 FA=Fs=350N Fr=Fa=700N Co=35000N dm=80mm 
  | 
 
 
 OBLICZENIE RÓWNOWAŻNEGO OBCIĄŻENIA SPOCZYNKOWEGO 
 
 
 M1-moment tarcia zależny od obciążenia, Fs- siła osiowa, przyjmujemy, że jest przejmowana przez jedno z łożysk, Fa- siła działająca na łożysko A, Co- nominalna nośność statyczna,  -współczynnik tarcia, dm- średnica podziałowa łożyska [mm] 
 
 M1=*f1*Po*dm/2 1=0,002*[Po/Co]1/2 
 
 
 Fa=Fs=350N 
 Fr=Fn=700N 
 Co=35000N 
 Fa/Fr=350/700=0,5<0,8 
 Więc Po=Fr=700N 
 1=0,002*[700/35000]1/2=0,000282 Fa/Fr>e Fa/Co=0,11 Y=1,45 Fa/Po=350/700>0,5/Y czyli f1=[3Y-1]*Fa/Po+0,5/Y-0,5=1,51 
 M1=*f1*Po*dm/2 
 M1=0,000282*1*700*40=7,896Nmm 
 
 M=Mo+M1 
 M=44,21+7,89=52,1Nmm 
 
 
 
 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 M1=7,89Nmm 
 M=52,1Nmm  | 
 FA=Fs=350N Fr=Fa=700N e=0,30 X=0,56 Y=1,45 
  | 
 TRWAŁOŚĆ ŁOŻYSKA 
 
 
 
 C- nośność dynamiczna, X- współczynnik przeliczeniowy obciążenia promieniowego, Y - współczynnik przeliczeniowy obciążenia osiowego, Fs- siła osiowa, przyjmujemy, że jest przejmowana przez jedno z łożysk, Fa- siła działająca na łożysko A, P- równoważne obciążenie dynamiczne, 
 
 
 
 WYZNACZENIE RÓWNOWAZNEGO OBCIĄŻENIA DYNAMICZNEGO 
 
 P=x*Fr+Y*FA 
 FA/Co=350/35000=0,01 
 czyli e=0,30 
 FA/Fr=0,5>e=0,30 
 X=0,56 
 Y=1,45 
 P=0,56*700+1,45*350=899,5N 
 
 
 
 
 RÓWNOWAŻNE OBCIĄŻENIE DYNAMICZNE WYNOSI 899,5 N  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 P=899,5N 
  | 
C=62000N P=899,5N p=3 n=477,70[obr/min]  | 
 OKREŚLENIE TRWAŁOŚCI ŁOŻYSKA 
 L- trwałość, Lh- trwałość w godzinach, n- prędkość obrotowa [obr/min], 
 
 
 L= [C/P]p=[62000/899,5]3=327470,03mln obr. 
 
 Lh=[L*106]/[n*60] 
 
 
 Lh= 114252332 godz. 
  | 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 L=327470mln obr. Lh=114252332 godz.  | 
1
2