Konspekt zajęć z matemtyki dla klasy IV Szkoły Podstawowej
Nauczyciel klasy: p. Bogusława Lempart - Płonka
Prowadząca: Marta Niestrój
Klasa: IVf
Temat dnia: Dzielenie sposobem pisemnym - wprowadzenie.
Liczba godzin: 1
Liczba uczniów: 6
Data: 15.03.2011
Cele zajęć:
W aspekcie kształcącym:
Cele operacyjne:
- Zapoznanie z dzieleniem sposobem pisemnym
- Zwrócenie szczególnej uwagi na dokładne podpisywanie cyfr pod sobą (jednostki, dziesiątki, setki).
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- Zna i wykorzystywać w praktyce dzielenie sposobem pisemnym.
- Wie jaka jest prawidłowa koleśność podpisywania liczb „pod sobą”.
W aspekcie wychowawczym:
Cele ogólne:
- Kształtowanie nawyku kulturalnego wyrażania się,
- kształtowanie nawyku porządkowania swojego stanowiska pracy.
- uwrażliwienie na potrzebę okazywania bezinteresownej pomocy drugiej osobie.
- wdrażanie do życia w grupie.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna i przestrzega zasad kulturalnej rozmowy.
- chętnie pomaga koledze z klasy.
- sprząta swoje przybory po zajęciach.
- bierze aktywny udział w zadaniach grupowych.
W aspekcie rewalidacyjnym:
Cele ogólne:
- usprawnianie motoryki małej.
- usprawnianie narządów mowy.
- usprawnienie odczytywania mowy z ust.
- rozwijanie wrażliwości słuchowej.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.
- prawidłowo odczytuje mowę z ust prowadzącej.
Metody pracy (według Kupisiewicza):
oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych
oparte na obserwacji (oglądowe): metoda pokazu
oparte na posługiwaniu się słowem: pogadanka
Formy pracy (według Kupisiewicza):
Kryteria podziału:
liczba uczniów- zajęcia indywidualne, zbiorowe
miejsce uczenia się- zajęcia szkolne
czas trwania zajęć dydaktycznych- zajęcia lekcyjne
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do matematyki dla klasy IV
Karty pracy
Tablica
Liczydło
Plan zajęć.
Część wprowadzająca
Powitanie uczniów
Przedstawienie się prowadzącej
Przedstawienie się uczniów
Sprawdzenie obecności
Wprowadzenie do tematu zajęć
- działania w pamięci „na rozgrzewkę”
- rozmowa kierowana
f) Prowadząca prosi o przepisanie tematu do zeszytu
Część Zasadnicza
Prowadząca zadaje pytanie:
-Czy ktoś z was wie co to jest „dzielenie”?
- Dziś na uczymy się dzielić sposobem pisemnym?
- Czy ktoś z was wie jak to się robi?
Prowadząca pokazuje uczniom jak wygląda dzielenie sposobem pisemnym.
Rozwiązywanie zadań:
Prowadząca rozdaje uczniom Karty Pracy. Uczniowie rozwiązują zadania wraz z prowadzącą.
Część końcowa.
Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:
- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?
b) Zadanie pracy domowej.
c) Podziękowanie za wspólną pracę.
d) Pożegnanie uczniów.
Czynności nauczyciela
|
Czynności ucznia |
- działania na tablicy Krótkie przykłady (dodawanie, odejmowanie, mnożenie) f) Prowadząca prosi o przepisanie tematu do zeszytu
-Czy ktoś z was wie co to jest „dzielenie”? - Dziś na uczymy się dzielić sposobem pisemnym? - Czy ktoś z was wie jak to się robi? b) Prowadząca pokazuje uczniom jak wygląda dzielenie sposobem pisemnym.
c)Rozwiązywanie zadań: Prowadząca rozdaje uczniom Karty Pracy. Uczniowie rozwiązują zadania wraz z prowadzącą.
- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ? -jaka jest kolejność wykonywania działań? - o czym należy pamiętać przy wykonywaniu działań w nawiasach? b) Zadanie pracy domowej. c) Podziękowanie za wspólną pracę. d) Pożegnanie uczniów.
|
Odpowiadają na pytania.
b) Zadanie pracy domowej. c) Podziękowanie za wspólną pracę. d) Pożegnanie prowadzącej.
|