Scenariusz lekcji matematyki w klasie V
TEMAT: Rozwiązywanie zadań tekstowych z wykorzystaniem działań na
ułamkach dziesiętnych.
CELE:
OGÓLNY: utrwalenie wykorzystania czterech działań na ułamkach dziesiętnych do
rozwiązywania zadań tekstowych, które uwzględniają standardy
wymagań.
OPERACYJNE:
Uczeń :
Zna podstawowe wiadomości o ułamkach.
Potrafi dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne.
Umie analizować dane.
Potrafi przedstawić dane na diagramie.
Umie odczytywać i interpretować problem.
Potrafi zbierać informacje.
Umie porządkować dane w tabeli.
WYCHOWAWCZY: Rozwijanie zdolności poznawczych, wytrwałości w wysiłku umysłowym, odpowiedzialności za wynik pracy oraz respektowania przyjętych zasad w grupie..
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plansze dla każdego ucznia z treścią zadań (załącznik: nr 1)
Plansze dla grup (załącznik nr 2)
Mapa Polski z odległościami pomiędzy niektórymi miastami.
Papier A-3.
Kolorowe karteczki (załącznik nr 3).
METODA PRACY:
Poszukująca .
Aktywizująca - (aktywność kreatywna).
Eksponująca.
FORMA PRACY :
Indywidualna.
Grupowa.
Zbiorowa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Uczniowie samodzielnie zebrali dane dotyczące ocen semestralnych z matematyki w klasach piątych i przedstawili je odpowiednio porządkując w tabeli.
Sprawy organizacyjne:
Podzieliłam klasę na pięcioosobowe grupy o niewielkim zróżnicowaniu poziomów. Wszystkie grupy miały do rozwiązania te same zadania.
Lekcja właściwa:
Zadanie 1 (załącznik nr 1) dla każdego ucznia.
Zaangażowanie i badanie problemu. Po otrzymaniu zadań uczniowie najpierw indywidualnie zapoznali się z treścią poleceń, przeanalizowali mapkę i rozwiązali zadania. W grupie uzgodnili wyniki poprzez negocjacje.
Prezentacja - przedstawiciele grup dokonali prezentacji, pozostali uczniowie mieli możliwość porównania wyników.
Nauczyciel obserwuje, sprawdza, ile wiadomości wnoszą do pracy uczniowie oraz dokonuje oceny punktowej pracy w grupie.
Zadanie 2 (załącznik nr 2) jeden zestaw na grupę.
Zaangażowanie i badanie problemu. Uczniowie zapoznali się z treścią zadań. Wypracowali wspólną metodę postępowania, każdy uczeń był zaangażowany w rozwiązywanie problemu. Po dokonaniu niezbędnych obliczeń grupy przystępują do tworzenia plakatu - diagramu słupkowego.
Prezentacja - plakaty każdej grupy zostają zawieszone na tablicy. Przedstawiciele grup relacjonują efekty pracy swojej grupy.
Nauczyciel obserwuje, dokonuje oceny punktowej prezentowanych prac oraz zbiorowo z klasą analizuje diagramy słupkowe.
Refleksje, ewentualne uwagi - nauczyciel pyta uczniów:
Które z zadań wydało im się najtrudniejsze;
Jak została zorganizowana praca w ich grupach.
Każdy uczeń miał możliwość ocenić swój udział w grupie (samoocena, poprzez rysunek na kolorowej kartce papieru ) (załącznik nr 3).
Zadanie domowe: zeszyt ćwiczeń „Matematyka wokół nas” ćwiczenie 4 str. 76.
Opracowała
mgr Elżbieta Maciejasz
Załącznik nr 1.
Liczby umieszczone na tej mapie oznaczają odległości drogowe
w kilometrach pomiędzy niektórymi miastami.
Zadanie 1;
Z Gdańska do Warszawy jest …………. km.
Z Krakowa do Warszawy przez Lublin jest …………km.
Zadanie 2.
Podróż Piotrka z Lublina do Koszalina przez Poznań wynosi ………km.
Podróż Ewy z Lublina do Wrocławia przez Kraków wynosi ……………km.
Które z nich odbyło dłuższą podróż………………. i o ile……………. km?
Zadanie 3.
Na stacji benzynowej „BIEDRONKA” za 50 litrów benzyny zapłacono 160 zł. Jaki będzie przybliżony koszt podróży z Warszawy do Wrocławia (najkrótszą trasą) jeżeli samochód osobowy zużywa 6 litrów na 100 km?
Załącznik nr 2.
Tabela przedstawia zestawienie ocen z matematyki klas piątych za I semestr roku szkolnego 2005/2006.
Klasa |
Ilość uczniów |
Celujące |
Bardzo dobre |
Dobre |
Dostateczne |
Dopuszczające |
Niedostateczne |
Średnia ocen |
5a |
25 |
2 |
7 |
6 |
8 |
2 |
0 |
|
5b |
26 |
0 |
9 |
6 |
8 |
3 |
0 |
|
5c |
21 |
0 |
5 |
6 |
8 |
2 |
0 |
|
5d |
24 |
2 |
8 |
10 |
3 |
1 |
0 |
|
5e |
25 |
0 |
6 |
6 |
11 |
2 |
0 |
|
5f |
23 |
1 |
4 |
7 |
8 |
3 |
0 |
|
5g |
26 |
0 |
3 |
5 |
10 |
7 |
1 |
|
Razem |
|
|
|
|
|
|
|
|
Zadanie 1.
Uzupełnij tabele.
Zadanie 2.
Oblicz średnią arytmetyczną ocen każdej klasy z dokładnością do 0,1.
Zadanie 3.
Oblicz średnią arytmetyczną ocen z matematyki na poziomie klas V-tych z dokładnością do 0,01.
Zadanie 4.
Przedstaw wyniki średnich arytmetycznych poszczególnych klas na diagramie słupkowym (tworzenie plakatu).
Załącznik nr 3.
bardzo dobry dobry słaby
Opracowała
mgr Elżbieta Maciejasz
1
223,3 km
442,21 km
253,6 km
247,71 km
168,75 km
305,29 km