SCENARIUSZ ZABAWY MIKOŁAJKOWEJ
Zadania edukacyjne:
- Wprowadzenie dzieci w świąteczny nastrój związany z Mikołajem,
- Rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań,
Cele szczegółowe:
- wykonuje zadania zgodnie z podaną instrukcją,
- chętnie dowiaduje się nowych wiadomości,
- przelicza elementy i wstawia w okienko odpowiednią liczbę,
- rozpoznaje ubranie Mikołaja wśród innych ubrań,
- potrafi współdziałać w grupie.
Przebieg zabawy:
Na ścianie wisi sylwetka Mikołaja. W widocznym miejscu jest położony list od Mikołaja ( zaadresowany do dzieci )
W czapce Mikołaja są losy ( od 1 do 7- tyle ile będzie zespołów )
List ( tekst poniżej )
,, Kochane dzieci?
Wczoraj byłem w waszym przedszkolu ale nikogo nie zastałem. Zostawiłem Wam ukrytą niespodziankę. Znacie dobrze swoją salę. Taki znak pokaże Wam gdzie macie jej szukać.
Życzę udanych poszukiwań.
Święty Mikołaj.''
Dzieci po strzałkach idą i odnajdują drugi list, w którym są wskazówki co dalej mają robić.
List ( tekst poniżej )
,, Kochane dzieci.
Brawo! Brawo! Dla tych którzy znaleźli. Ale to nie koniec. Otóż kiedy siedziałem w Waszej sali, pomyślałem, że zostawię kilka zabaw i konkursów dla Was.
Pani ma w tej czapce losy każde z Was wylosuje numerek z liczbą i dzieci z tym samym numerem będą należały do tej samej drużyny.
Ja wszystko widzę i słyszę zza okna, chyba wiecie, że mam dobry wzrok i słuch. Będę widział co się tu dzisiaj dzieje. Mam nadzieje, że będziecie cały dzień dzisiaj grzeczne i będziecie się dobrze bawić z wymyślonymi przeze mnie zabawami.
Słuchajcie we wszystkim pani, a każdy będzie miał okazje wykazać się swoimi wiadomościami i umiejętnościami.
Szkoda, że nie mam czasu spotkać się z wami dzisiaj, bo jestem bardzo zapracowany ale obiecuję, że za kilka dni na pewno się spotkamy. Będę na Was czekał.
Nie mogłem być osobiście ale zostawiam Wam u Pani drobny upominek, który dostaniecie wtedy, kiedy będziecie odchodzić do domu.
Oczywiście musicie być bardzo grzeczni dzisiaj i nie tylko dzisiaj ale zawsze.
Na większy prezent będzie musieli poczekać do Świąt Bożego Narodzenia.
Życzę wesołej zabawy i do zobaczenia.
Święty Mikołaj.''
I- Dzieci siedzą w grupkach ze swoim numerem.
W różnych miejscach sali leżą koperty z numerami ( od 1 do 7 ) W kopertach są ponumerowane elementy Mikołaja ( głowa, czapka, 2 ręce, 2 nogi, tułów ) Na tablicy wisi duży arkusz szarego papieru, z zaznaczonym cyframi od 1 do 7. Losuję numer i z tej drużyny będzie odpowiadało wybrane dziecko na jedno z pytań. Jeżeli dziecko odpowie na pytanie szuka koperty z numerem swojej drużyny. Następnie przyczepia odnaleziony element Mikołaja w miejsce cyfry na szarym papierze. I tak kolejno aż powstanie sylwetka Mikołaja. ( w tym czasie jest nastawiona płyta z piosenką o Mikołaju )
Pytania ,, Co wiemy o Św. Mikołaju?''
Gdzie mieszkają Św. Mikołaje? ( w Laponii )
Kiedy obchodzi imieniny Mikołaj? ( 6 grudnia )
Jaki kolor jest ulubiony przez Mikołaja? ( czerwony )
W czym przynosi prezenty Św. Mikołaj? ( w worku )
Jakim pojazdem porusza się Św. Mikołaj po świecie? ( saniami )
Jakie zwierzęta ciągną sanie Mikołaja? ( renifery )
W jaki sposób podrzuca dzieciom prezenty? ( przez komin )
Kto pomaga Mikołajowi w przygotowaniach prezentów? ( elfy )
Skąd wie co dzieci chcą otrzymać od niego? ( dzieci piszą listy )
Co dostają od Św. Mikołaja niegrzeczne dzieci? ( rózgę )
II- A teraz pobawimy się przy muzyce.
* teraz tańczymy jak wesołe Mikołaje,
* jedziemy sankami i machamy ręką do Mikołaja,
* chodzimy jak Mikołaj, który niesie ciężki worek,
* tańczymy parami jak najładniej aby zobaczył was Mikołaj ,
* tańczymy w dużym kole trzymając się za ramiona.
III- Wzniesiemy teraz okrzyk do Mikołaja może nas usłyszy.
Mikołaju , Mikołaju wszystkie dzieci cię wołają,
Chodź tu do nas z prezentami to zatańczysz razem z nami.
lub
Czy wy wiecie, czy nie wiecie
Mikołaje są na świecie.
Czy wierzycie lub też nie
Mikołaj odwiedzi mnie.
( podczas wykonywania zadań nastawione są piosenki o Mikołaju )
IV- Teraz będzie kolejna zabawa. Każda grupa dostaje kartkę z labiryntem. Zadaniem dzieci będzie doprowadzenie renifera do sań. ( dzieci za wykonane zadanie dostają nalepki ), ( zał. nr. 3 )
V- Następne zadanie do wykonania w grupach. Każda grupa dostaje zadanie liczenie przedmiotów związanych ze świętami ( w miejsce okienek należy wpisać odpowiednią liczbę elementów i pokolorować obrazki. ( dzieci dostają nalepki ), ( zał. nr. 2 )
VI- Kolejne zadanie do wykonania w grupach. Na kartce są ubrania Mikołaja i różne inne ubrania, zadaniem dzieci jest odnalezienie ubrań Mikołaja i pomalowania ich.
( za wykonanie zadania dzieci dostają nalepki ), ( zał. nr. 1 )
Kartki z zadaniami dla dzieci w grupach są narysowane na dużych arkuszach.
Każde z dzieci liczy ile ma naklejek. Na zakończenie śpiewamy wspólnie piosenkę ,, Święty Mikołaj'' ( płyta ,, Wesołych świąt'')
Opracowała:
mgr Wiesława Szaciłowska
Przedszkole Samorządowe Nr. 69
w Białymstoku