Konspekt zajęć wychowania fizycznego w kl. VI z zastosowaniem obwodu ćwiczebnego w pierwszej części lekcji.
Gimnastyka podstawowa. Doskonalenie przewrotu w przód. Nauka skoku zawrotnego przez 3 części skrzyni.
Cele główne lekcji:
Umiejętności: 1. Przewrót w przód ponad przeszkodą.
2. Wymyk do przodu i odmyk o nogach wyprostowanych.
3. Skoki zawrotne przez trzy części skrzyni.
Psychomotoryka: Kształtowanie zwinności, siły i skoczności.
Wiadomości: Zwrócenie uwagi na zmianę oddechu (rytmu) w czasie ćwiczeń ruchowych.
Wychowawcze: Ochrona współćwiczącego przy wykonywaniu ćwiczeń.
Miejsce ćwiczeń: Sala gimnastyczna.
Czas: 45min.
Liczba ćwiczących: 24 uczniów.
Pomoce: piłki gumowe, piłki lekarskie, materace, skrzynia, drążek przyścienny, poprzeczka, przyrząd na drążek gimnastyczny, laska gimnastyczna, lina, magnetofon.
Tok lekcji |
Nazwa i opis zadania |
Dozowanie |
Uwagi metodyczne |
|
Lp. |
|
|
|
|
CZĘŚĆ I WSTĘPNA 15MIN |
Czynności organizacyjno porządkowe.
Zabawa o charakterze ożywiającym. |
Zbiórka, raport, sportowe powitanie, sprawdzenie obecności, ubiorów, podanie tematu oraz głównych zadań lekcji; Skok przez trzy części skrzyni. Doskonalenie przewrotu w przód. Zwisy na drabince. Zeskok z trzech części skrzyni.
Zabawa ożywiająca „Berek z ogonkiem”. |
1,30'
1,30' |
Dwuszereg.
Podział na grupy ćwiczebne po 6 osób. |
|
Obwód ćwiczebny |
Podział na grupy trzy osobowe.
|
1,30'
1,30'
1,30'
1,30'
1,30'
1,30'
1,30'
1,30' |
Każdy zaczyna ćwiczyć po zakończeniu ćwiczenia przez poprzednika, współpraca przy wykonywaniu ćwiczeń, asekuracja wzajemna. |
CZĘŚĆ II GLÓWNA 25MIN. |
Organizacja zajęć. Ćwiczenia zwinnościowe. Ćwiczenia równoważne. Zwisy i podpory. Skoki. Zabawa wg inwencji uczniów. |
Podział Na cztery zespoły oraz przygotowanie pomocy do realizacji zadań lekcji. Stanowisko I. Przysiad w rozkroku na materacu i pchnięcie piłki głową poza siebie między nogami. Wykonanie przewrotu w przód z rozkroku do przysiadu podpartego. Stanowisko II. Przejście po ławeczce z przeniesieniem woreczka na głowie. Stanowisko III. Przejście z jednej drabinki na drugą na wysokości 4 szczebla. Stanowisko IV. Wejście, wyskok dowolny na 3 części skrzyni i zeskok do przysiadu podpartego. Dla chętnych przeskok zawrotny. Zabawy dowolne na wybranych przyrządach. |
4'
4'
4'
4'
4'
5' |
Pokaz prawidłowo wykonanego ćwiczenia na IV stanowisku przez nauczyciela. Asekuracja przez nauczyciela, asekuracja wzajemna. |
CZĘŚĆ III KOŃCOWA 7MIN. |
Organizacja.
Ćw. ramion, oddechowe.
Ćw. nóg. |
Odnoszenie przyrządów i przyborów. Marsz dookoła sali z podrzucaniem szarfy w górę (wdech), chwyt (wydech). Rozłożenie szarfy na podłodze i chód wokół niej w wspięciu na palcach. |
2'
8x
2x |
Poszanowanie sprzętu w czasie przenoszenia. |
|
Zakończenie lekcji |
Zbiórka w siadzie prostym na podłodze. Omówienie zadań lekcji, popełnione błędy. Zadanie domowe: Kontrola własnej postawy ciała przed lustrem. Sprawdzenie stanu ćwiczących, zebranie szarf, pożegnanie. Higiena osobista. |
4' |
|
Opracował na podstawie notatek własnych z zajęć na studiach podyplomowych na Politechnice Opolskiej Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w Opolu, Opole 2000r. mgr Piotr Król
1