Scenariusz zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej z wykorzystaniem twórczej wizualizacji pt. „W krainie złości”
Temat: „W krainie złości”
Cele
Dziecko:
- Kształci nawyk rozluźniania własnych mięśni
- Ćwiczy koncentracje uwagi
- Pozbywa się lęku, buduje wiarę w siebie
Pomoce
Spokojny podkład muzyczny, kartki z piktogramami przedstawiającymi wyrazy twarzy (smutek, złość, zdziwienie), farby, pędzle.
Przebieg zajęć:
Powitanie. Głośne i ciche „Dzień dobry”, „Cześć”. Powitanie gestem bez słów. Uczestnicy siedzą w kole, każdy po kolei przywitać się gestem (machaniem, posłaniem całusa, uśmiechem, skinieniem głowy itp.)
Zabawa muzyczna „Taniec szczęścia”. Dzieci tańczą radośnie do muzyki dyskotekowej.
Ruchy naprzemienne. Ćwiczenie ruchowe wg koncepcji P. Dennisona do podkładu muzycznego
dziecko dotyka prawą ręką uniesionego lewego kolana i na przemian (lewą-prawego kolana)
dziecko dotyka prawym łokciem lewego kolana i na przemian
dziecko dotyka lewą ręką prawej stopy (ręka za plecami, noga zgięta w kolanie) i odwrotnie
Zagadka. „Co wyraża moje ciało”. Nauczyciel przedstawia pantomimiką i mimiką rodzaj emocji. Dzieci odgadują. Następnie pokazują jak one się smucą, dziwią, cieszą, złoszczą
Twórcza wizualizacja pt. „Złość”.
Wyobraź sobie, że jesteś w pustym pokoju, zaczyna ogarniać cię złość: twarz się wykrzywia, ręce się zaciskają, całe ciało jest napięte. Szybko wyjdź z pokoju do ogrodu. Siedzisz na trawce i bawisz się swoją ulubioną maskotką. Sam zobacz jak teraz wygląda twoja twarz, jak rozluźnione jest twoje ciało. Postanów sobie teraz, że ilekroć poczujesz nadchodzącą złość, szybko przerwiesz to, co robisz i wyjdziesz na chwilkę do ogrodu, do swojej ulubionej przytulanki. A teraz przyjrzyj się temu, co cię złościło, ale z ogrodu, a nie z centrum twojego gniewu. Pamiętaj! O ile lepiej czuje się twoje ciało, kiedy nie dopuszczasz do siebie złości.
6. Malowanie uczuć. Dzieci wybierają sobie kartki z piktogramami twarzy (radość, smutek, zdziwienie,
złość) i malują kartkę na kolor, który kojarzy im się z tym uczuciem.
Prezentacja prac
Pożegnanie „Iskierką”
Opracowała mgr D.Droździk