Imię i nazwisko studenta: Izabela Talaga

PLAN LEKCJI

Temat: There was a library in the town.

Klasa: V

Cele lekcji: W czasie lekcji uczniowie poznają konstrukcję zdań twierdzących w czasie past Simple, konstrukcję there was/ there were oraz utrwalą słownictwo związane z budynkami mieście.

Nowa struktura gramatyczna: Zdania twierdzące w present Simple, there was, there were

Pomoce i dodatkowe materiały dydaktyczne: Podręcznik i ćwiczenia Steps In English 2, CD, obrazek pokoju

ETAPY LEKCJI

PRZEBIEG LEKCJI

Typ interakcji

Czas

CZYNNOŚCI WSTĘPNE

Powitanie i sprawdzenie obecności

Informacja o celach lekcyjnych

N K

2'

ROZGRZEWKA JĘZYKOWA

Na podstawie mapy w podręczniku i opisu nauczyciela uczniowie odgadują o jaki budynek chodzi.

N K

5'

PREZENTACJA form i struktur gram., słownictwa

1.Nauczyciel zapisuje na tablicy zasady tworzenia zdań twierdzących w czasie Past Simple oraz zapisuje przykłady.

Osoba + czasownik to be w formie przeszłej

Używamy tego czasu kiedy mówimy o przeszłości

Przykłady: I was at the bank yesterday.

He was in the library two days ago.

They were in the school last week.

2. Nauczyciel zapisuje na tablicy konstrukcję zdań z there was/ there were, informuje o zasadach używania oraz zapisuje przykłady

There + czasownik to be w formie przeszłej+ osoba

There was stosujemy jeśli mówimy o jednej rzeczy lub osobie. There were jeśli o dwóch lub więcej.

Przykłady: There was a library in the town.

There were two people in the room.

N K

10'

ĆWICZENIE

poznanych form i struktur gram., słownictwa

Ćwiczenie 1.

Uzupełnienie zdań wpisując was lub were.

Ćwiczenie 2.

Zaznaczenie odpowiedniego czasownika w zależności od osoby w zdaniu.

Ćwiczenie 3.

Wstawienie there was/there were w zależności od kontekstu zdania.

N K

10'

UŻYWANIE poznanych form i struktur gram., słownictwa

Ćwiczenie 1.

Opisanie na podstawie obrazka gdzie były poszczególne osoby wczoraj.

Ćwiczenie 2.

Uzupełnienie treści emaila odpowiednimi formami: was, were, there was, there were.

Ćwiczenie 3.

Napisanie pięciu zdań gdzie byli członkowie rodziny wczoraj.

N K

11'

ROZUMIENIE ZE SŁUCHU:

- przed słuchaniem

- słuchanie

- po wysłuchaniu

Ćwiczenie 1.

-Słuchanie gdzie były poszczególne osoby z obrazków wczoraj.

-Zaznaczenie czy wysłuchane zdania są zgodne z obrazkami czy nie

4'

ZADANIE REZERWOWE:

Nauczyciel prezentuje obrazek przedstawiający pokój. Uczniowie w ciągu 30 sekund mają za zadanie zapamiętać jak największą liczbę szczegółów. Następnie każdy z nich podaje jedną z zapamiętanych rzeczy używając there was/there were, np.there was a book on the table.

3'

UWAGI