Scenariusz zajęć zintegrowanych dla III klasy szkoły podstawowej (3 godz.)
Krąg tematyczny: Nasze lektury
Temat: Przeprowadzamy konferencję prasową z Anarukiem bohaterem lektury pt. „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
Cele ogólne:
doskonalenie umiejętności konstruowania i poprawnego zapisywania pytań
kształcenie umiejętności komunikatywnego przeprowadzenia rozmowy
wykorzystanie podczas generowania pytań wiedzy zaczerpniętej z lektury
rozwijanie twórczego myślenia poprzez tworzenie skojarzeń słownych oraz konstruowanie oryginalnych pytań
rozszerzenie umiejętności matematycznych poprzez liczenie sposobem Eskimosów
doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych
rozwijanie zdolności plastycznych poprzez tworzenie pracy zbiorowej na dużym formacie (rolka tapety)
Cele szczegółowe:
Uczeń:
potrafi poprawnie skonstruować i zapisać pytania do Anaruka wykorzystując wiedzę zaczerpniętą z lektury
poprawnie przeprowadza rozmowę (wywiad)
tworzy różnorodne skojarzenia słowne
potrafi wykonać proste obliczenia sposobem Eskimosów
rozwiązuje zadania z treścią
potrafi współpracować w grupie podczas tworzenia pracy plastycznej
Metody: drama, oglądowe, aktywizujące (twórcze rozwiązywanie problemów)
Formy pracy: zbiorowa jednolita, grupowa zróżnicowana
Środki dydaktyczne: Karteczki z wydrukowanymi wyrazami, tekst lektury, akcesoria dla Anaruka np. futrzana czapka, „mikrofon”, zeszyty.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na tworzenie skojarzeń.
Dzieci losują przygotowanie w pudełeczku karteczki, po przeczytaniu tworzą słownie skojarzenia.
Przygotowane wyrazy to: Grenlandia, śnieżyca, igloo, foki, mróz, futro, kry, chłopiec, niedźwiedź, polarny, ryby, sople, polowanie, biel.
Zadaniem dzieci jest stworzenie skojarzenia np. gdy wylosuje wyrazy futro i polowanie, może stworzyć skojarzenie: „Gdy jest zimno na polowanie trzeba zabrać futro” lub „Niekiedy poluje się w celu uzyskania futra”.
2. Burza pytań - tworzenie pytań do Anaruka i zapisanie ich w zeszycie.
3. Konferencja prasowa z Anarukiem.
Jedno dziecko gra rolę dziennikarza a drugie Anaruka. Rozmowa przebiega według przygotowanych pytań.
4. Liczenie sposobem Eskimosów.
Dzieci siadają w kole i nauczycielka zadaje im pytania np. „Jaką liczbę przedstawia drugi palec u nogi pierwszego człowieka”, lub „Ile to będzie trzeci palec u drugiej ręki drugiego człowieka”. Z trzecioklasistami można w ten sposób liczyć do stu.
5. Rozwiązywania zadań tekstowych związanych z tematyką polarną.
6. Rysowanie krajobrazu polarnego na rozwiniętej rolce tapety.
Pracuje cała grupa jednocześnie. Rolka jest rozwinięta na dywanie, dzieci siadają naprzeciwko siebie i tworzą zbiorową kompozycją o dużym formacie.
Do rysowania można wykorzystać: kredki, pisaki, pastele, kredę.
7. Podsumowanie zajęć.
Uwagi własne:
Lekcja ta odbyła się jako kolejna w kręgu tematycznym poświęconym opracowaniu lektury pt.: „Anaruk chłopiec z Grenlandii”. Miała miejsce po zrealizowaniu tematów dotyczących: opisywania krajobrazu Grenlandii, omówieniu ciekawych wydarzeń, ustaleniu odpowiedzi na pytanie: „Jakimi ludźmi są Eskimosi?”
Po przeczytaniu lektury dzieci oceniły ją jako mało ciekawą, lecz zmieniły zdanie po przeprowadzeniu lekcji, która w ciekawy, wręcz zabawowy sposób pozwoliła na zdobycie i poszerzenie informacji o życiu ludzi na Grenlandii.
Krystyna Gąszczyk
Szkoła Podstawowa nr 8 w Policach