Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V
Temat: O rodzajach planów filmowych.
Cel głowny:
- zapoznanie uczniów z rodzajami planów filmowych.
Cele operacyjne:
- uczeń zna rodzaje planów filmowych,
- dobiera odpowiednią ilustrację do określonego rodzaju planu filmowego,
- potrafi dopasować jego rodzaj do czytanego fragmentu scenariusza,
- posługuje się słownictwem powiązanym z filmem ( scenariusz, reżyser, western itp.),
- pracuje według instrukcji przygotowanej przez nauczyciela,
- efektywnie współpracuje w grupie.
Metody:
- praca w parach, praca w grupach, programowa ( praca z podręcznikiem), burza mózgów.
Kształcone kompetencje kluczowe:
Planowanie, organizowanie i ocenianie własnego uczenia się.
Skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach.
Efektywne współdziałanie w zespole.
Pomoce dydaktyczne:
Krzyżówka dotycząca wiedzy o filmie.
Diagram z nazwami planów filmowych.
Ksero z nazwami planów i ich objaśnieniami.
Instrukcje prac dla grup.
Przebieg lekcji :
Zaangażowanie
- krótka rozmowa na temat ulubionych filmów uczniów,
- burza mózgów - kto tworzy film ? ( reżyser, aktorzy, scenarzysta itp.)
- rozwiązanie krzyżówki i wypełnienie diagramu.
Etap główny:
- praca w parach z podręcznikiem - dopasowywanie nazw ujęć do objaśnienia,
- praca w grupach - dopasowanie ujęć do fragmentu scenariusza zawartego w podręczniku
Etap końcowy:
- przedstawienie efektów prac grup i ocena pracy poszczególnych jej członków.
Zadanie domowe: w domu dopiszcie rodzaje planów filmowych, które zastosowalibyście w 3 ostatnich fragmentach scenariusza.
Instrukcja dla grupy ……..
Dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.
Wybierzcie w grupie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę.
Nie przeszkadzajcie w pracy innym grupom.
Na wykonanie zadania macie 10 minut.
W razie wątpliwości możecie poprosić nauczyciela o konsultację.
Zadanie:
Przeczytajcie uważnie ………… fragment scenariusza filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” pt. „Skarb”, a następnie dobierzcie rodzaje planów filmowych do pierwszego fragmentu tekstu. Poszczególne fragmenty są oddzielone ***.
Instrukcja dla grupy …….
Dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.
Wybierzcie w grupie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę.
Nie przeszkadzajcie w pracy innym grupom.
Na wykonanie zadania macie 10 minut.
W razie wątpliwości możecie poprosić nauczyciela o konsultację.
Zadanie:
Przeczytajcie uważnie …….. fragment scenariusza filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” pt. „Skarb”, a następnie dobierzcie rodzaje planów filmowych do pierwszego fragmentu tekstu. Poszczególne fragmenty są oddzielone ***.
Instrukcja dla grupy III
Dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.
Wybierzcie w grupie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę.
Nie przeszkadzajcie w pracy innym grupom.
Na wykonanie zadania macie 10 minut.
W razie wątpliwości możecie poprosić nauczyciela o konsultację.
Zadanie:
Przeczytajcie uważnie trzeci fragment scenariusza filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” pt. „Skarb”, a następnie dobierzcie rodzaje planów filmowych do pierwszego fragmentu tekstu. Poszczególne fragmenty są oddzielone ***.
Instrukcja dla grupy IV
Dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.
Wybierzcie w grupie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę.
Nie przeszkadzajcie w pracy innym grupom.
Na wykonanie zadania macie 10 minut.
W razie wątpliwości możecie poprosić nauczyciela o konsultację.
Zadanie:
Przeczytajcie uważnie czwarty fragment scenariusza filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” pt. „Skarb”, a następnie dobierzcie rodzaje planów filmowych do pierwszego fragmentu tekstu. Poszczególne fragmenty są oddzielone ***.