Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V

Temat: O rodzajach planów filmowych.

Cel głowny:

- zapoznanie uczniów z rodzajami planów filmowych.

Cele operacyjne:

- uczeń zna rodzaje planów filmowych,

- dobiera odpowiednią ilustrację do określonego rodzaju planu filmowego,

- potrafi dopasować jego rodzaj do czytanego fragmentu scenariusza,

- posługuje się słownictwem powiązanym z filmem ( scenariusz, reżyser, western itp.),

- pracuje według instrukcji przygotowanej przez nauczyciela,

- efektywnie współpracuje w grupie.

Metody:

- praca w parach, praca w grupach, programowa ( praca z podręcznikiem), burza mózgów.

Kształcone kompetencje kluczowe:

  1. Planowanie, organizowanie i ocenianie własnego uczenia się.

  2. Skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach.

  3. Efektywne współdziałanie w zespole.

Pomoce dydaktyczne:

Przebieg lekcji :

  1. Zaangażowanie

- krótka rozmowa na temat ulubionych filmów uczniów,

- burza mózgów - kto tworzy film ? ( reżyser, aktorzy, scenarzysta itp.)

- rozwiązanie krzyżówki i wypełnienie diagramu.

  1. Etap główny:

- praca w parach z podręcznikiem - dopasowywanie nazw ujęć do objaśnienia,

- praca w grupach - dopasowanie ujęć do fragmentu scenariusza zawartego w podręczniku

  1. Etap końcowy:

- przedstawienie efektów prac grup i ocena pracy poszczególnych jej członków.

  1. Zadanie domowe: w domu dopiszcie rodzaje planów filmowych, które zastosowalibyście w 3 ostatnich fragmentach scenariusza.

Instrukcja dla grupy ……..

  1. Dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.

  2. Wybierzcie w grupie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę.

  3. Nie przeszkadzajcie w pracy innym grupom.

  4. Na wykonanie zadania macie 10 minut.

  5. W razie wątpliwości możecie poprosić nauczyciela o konsultację.

Zadanie:

Przeczytajcie uważnie ………… fragment scenariusza filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” pt. „Skarb”, a następnie dobierzcie rodzaje planów filmowych do pierwszego fragmentu tekstu. Poszczególne fragmenty są oddzielone ***.

Instrukcja dla grupy …….

  1. Dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.

  2. Wybierzcie w grupie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę.

  3. Nie przeszkadzajcie w pracy innym grupom.

  4. Na wykonanie zadania macie 10 minut.

  5. W razie wątpliwości możecie poprosić nauczyciela o konsultację.

Zadanie:

Przeczytajcie uważnie …….. fragment scenariusza filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” pt. „Skarb”, a następnie dobierzcie rodzaje planów filmowych do pierwszego fragmentu tekstu. Poszczególne fragmenty są oddzielone ***.

Instrukcja dla grupy III

  1. Dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.

  2. Wybierzcie w grupie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę.

  3. Nie przeszkadzajcie w pracy innym grupom.

  4. Na wykonanie zadania macie 10 minut.

  5. W razie wątpliwości możecie poprosić nauczyciela o konsultację.

Zadanie:

Przeczytajcie uważnie trzeci fragment scenariusza filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” pt. „Skarb”, a następnie dobierzcie rodzaje planów filmowych do pierwszego fragmentu tekstu. Poszczególne fragmenty są oddzielone ***.

Instrukcja dla grupy IV

  1. Dokładnie zapoznajcie się z instrukcją.

  2. Wybierzcie w grupie: lidera, sekretarza, sprawozdawcę.

  3. Nie przeszkadzajcie w pracy innym grupom.

  4. Na wykonanie zadania macie 10 minut.

  5. W razie wątpliwości możecie poprosić nauczyciela o konsultację.

Zadanie:

Przeczytajcie uważnie czwarty fragment scenariusza filmu „Pan Samochodzik i Templariusze” pt. „Skarb”, a następnie dobierzcie rodzaje planów filmowych do pierwszego fragmentu tekstu. Poszczególne fragmenty są oddzielone ***.