Scenariusz zajęć plastycznych w przedszkolu dla grupy dzieci 6-letnich.
Prowadzący:Monika Rączka
Data zajęć:27.11.2010r
Blok tematyczny:Poznajemy przyrodę-wiosna.
Temat zajęć:Kwiaty wiosenne.
Cel ogólny:Wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się przez sztuki plastyczne.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Rozpoznaje i nazywa niektóre wiosenne kwiaty
Odróżnia kwiaty będące pod ochroną od tych,co rosną w ogrodzie
Potrafi ułożyć obrazek z elementów
Dokładnie i estetycznie wykonuje pracę plastyczną
Metody pracy:
Słowna-wiersz,rozmowa
Czynna-zadania stawiane do wykonania
Aktywizująca-pobudzająca do tworzenia
Formy pracy:
Praca z całą grupą
Praca indywidualna
Praca w grupach
Środki dydaktyczne:
Wiersz Władysława Broniewskiego ,,W ogródku Zosi”,Ilustracje z kwiatami ogrodowymi i będącymi pod ochroną,koperty z puzzlami,szablony kwiatów,kartki z bloku technicznego czarne,bibuła gładka,klej,nożyczki.
Przebieg zajęć
Czynności nauczyciela |
Czynności dzieci |
Uwagi |
1.Zabawa integracyjna „Przyjacielu”.
2.Prezentacja wiersza Władysława Broniewskiego pt „W ogródku Zosi” przy ilustracjach zawieszonych na tablicy.
3.Rozmowa na temat wiersza.
4.Rozpoznawanie i nazywanie kwiatów na ilustracjach.Nauczyciel wiesza obrazki na tablicy.
5.Tłumaczy co oznacza,że kwiaty są pod ochroną,wymienia jakie to kwiaty.
6.„Kwiatowe puzzle.” Nauczyciel dzieli dzieci na grupy. Tłumaczy zasady zabawy.
7.„Wiosenne kwiaty”-nauczyciel tłumaczy na czym polega technika plastyczna witraż.Rozdaje szablony. W niektórych przypadkach pomaga dzieciom.
8.Podsumowanie i podziękowanie za aktywny udział.Wspólna wystawa prac.
|
1.Dzieci ustawiają się w kole i śpiewają z nauczycielem piosenkę.
2.Siedzą na dywanie i słuchają wiersza.
3.Odpowiadają na pytania,czynnie biorą udział w rozmowie.
4. Starają się dobrze nazwać kwiaty.
5.Dzieci odszukują je na obrazkach.
6.Każda grupa wybiera jedną kopertę w której znajdują się puzzle, wspólnie układają,podają jego nazwę,omawiają wygląd.
7.Wykonują pracę.Po zakończeniu sprzątają po sobie.
8.Wspólne oglądanie wszystkich prac.
|
Czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci podczas używania nożyczek. |
Zabawa integracyjna pt.„Przyjacielu.”
Przyjacielu,przyjacielu
Witam cię,witam cię
Baw się rzaem ze mną
Baw się razem z nami.
Wiersz Władysława Broniewskiego pt.„W ogródku Zosi.”
W ogródeczku naszej Zosi śliczna róża grzecznie prosi:
"Wkradł się w grządki pieprz i chmiel,
Zosiu, Zosiu, chwasty piel!"
Narcyz krzyczy: "Ledwiem żywy,
bo ścisnęły mnie pokrzywy!"
A konwalia:"I ja też,
bo dokoła rośnie perz!"
A pokrzywa się rozrosła,
strasznie dumna i wyniosła:
"Niech mnie kto spróbuje tknąć,
będę parzyć, będę ciąć!"
Ale Zosia nie zna strachu,
po pokrzywach ciachu-ciachu,
grabki zmiotą chwasty w kąt:
"A wy brzydkie, precz mi stąd!"
Potem bierze wodę z beczki,
leje, leje z koneweczki…
Znikły chwasty, zniknął kurz,
ślicznym kwiatkom dobrze już.