zpdn (2)


Scenariusz zajęć

kształcenie zintegrowane z elementami języka angielskiego

data: 19 maja 2005r.

klasa: II b

prowadzący: Halina Olborska - kształcenie zintegrowane,

Joanna Barteczko - język angielski

Temat dnia: „Święto Pluszowego Misia” . Teddies

Rodzaje aktywności: matematyczna, polonistyczna, muzyczna, plastyczna, językowa

Cele główne zajęć:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody: rozmowa kierowana, elementy pedagogiki zabawy, problemowa

Formy pracy: jednostkowa, zespołowa, grupowa

Środki dydaktyczne: prostokąty z działaniami matematycznymi oraz hasłem, „Tarcza aktywności”, karty pracy dla uczniów, tabela wyników, tablice z słownictwem angielskim, nagrody w postaci gwiazdek - naklejek, dyplomiki, pluszowe misie

Przebieg zajęć:

1.Zabawa integracyjna ”Witam Was” - dzieci stoją w kole i śpiewają ilustrując ruchem tekst:

O jak przyjemnie i jak wesoło z Wami tu być, być. Dwa kroki na prawo, dwa kroki na lewo i klaśnij i tupnij i ukłoń się”

2.Zabawa w telefon (scenka minidialogowa)

Nauczyciel przydziela każdemu z dzieci numer:

U 1 - you are number one

U 2 - you are number two

U 3 - you number three

U 4 - you are number four

Nauczyciel przystawia do ucha dłoń, udając, że jest to słuchawka i przywołuje któryś z numerów

N Number four, number four!

U 4 Hallo. This is number four.

N Hallo number four. How are you today?

U 4 I'm OK, thanks. Bye. ( odkładamy słuchawkę)

Nauczyciel wywołuje kolejne numery i przeprowadza krótką rozmowę. Po zakończeniu zabawy dzieci zachowują numerki, ponieważ będą one potrzebne do podziału na grupy w dalszej części zajęć.

3. Co będzie tematem dzisiejszych zajęć dowiecie się , gdy prawidłowo rozwiążecie działania matematyczne.

Na tablicy magnetycznej umieszczone są działania na kolorowych prostokątach

4 : 4 = 1 3 * 5 = 15

27 : 9 = 3 8 * 5 = 40

24 : 6 = 4 7 * 7 = 49

35 : 7 = 5 6 * 6 = 36

21: 3 = 7 36 : 4 = 9

32 : 4 =8 50 : 5 = 10

7 * 4 = 28 3 * 4 = 12

6 * 5 = 30 2 * 9 = 18

3 * 9 = 27 6 * 4 = 24

9 * 5 = 45 9 * 0 = 0

42 : 7 = 6

Po rozwiązaniu działań uczniowie porządkują wyniki od najmniejszego do największego, następnie odwracają kartoniki i otrzymują hasło, które jest tematem zajęć

0 1 3 4 5 6 7 8 9 10 12 15 18 24 27 28 30 36 40 45 49

ŚW I Ę TO P L U S Z O W E G O M I S I A

4. Na pewno znacie jakieś sławne misie z bajek, dobranocek, wierszy

Uczniowie otrzymują eliminatkę z ukrytą nazwą misia, po rozwiązaniu to będzie nazwa grupy (Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Gumisie, Miś Coralgol (zał. nr 1)

MAKUMABUŚMAPUMACHAMATEK

MEMIŚMEUMESZAMETEK

GAGUGAMIGASIE

MOMIŚMOCOMORALMOGOL

Podzielimy się na cztery grupy.

Każda grupa otrzymuje planszę przedstawiającą misia, jest to zarazem tabela wyników dla grupy.

5. Zaprosiliście dzisiaj na zajęcia pluszowe misie, ale czy znacie historię powstania pluszowego misia?

Nauczyciel przedstawia dzieciom „Historię pluszowego misia”(Zał. nr 2)

Przed wysłuchaniem ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej kapturek myśliciela

Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był pewien ilustrator, który narysował to wydarzenie. Jego rysunek ukazał się w gazecie. Pewien właściciel sklepu z zabawkami, wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia. Pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Wtedy to właściciel sklepu zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. Od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

6. Sprawdzimy, która z grup najuważniej słuchała

7.„Parada misiów” - grupy przygotowują się do prezentacji swoich misiów w języku angielskim. Na karcie pracy uczniowie uzupełniają potrzebne do prezentacji słowa. Na tablicy wiszą plansze z kolorami, nazwami jedzenia, nazwami zwierząt

Dzieci przedstawiają się w imieniu misia. Nauczyciel przedstawia jako pierwszy prezentację swojego misia

Hello, my name is ................. .

I'm ………'s (twoje imię) teddy.

I'm a big/small teddy.

I'm ……………..(color)

I'm ………… years old.

My favourite colour is ……………… .

My favourite pet is ………………. .

My favourite food is ……………… .

8.Następuje prezentacja poszczególnych grup, w czasie, gdy jedna grupa prezentuje swoje misie pozostałe uważnie słuchają, gdyż po zakończeniu zadania będą mogły zdobyć dodatkowe punkty za uważnie słuchanie.

Uczeń, który przedstawił swoją maskotkę oddaje ją nauczycielowi.

9. Nauczyciel zadaje pytania:

Grupy za prawidłowe odpowiedzi otrzymują punkt w postaci karteczki.

Po zakończonym konkursie podliczone zostają punkty.

10. „Misiolandia” oglądanie wystawy wybór :

największego, najbardziej puszystego, najbardziej kolorowego, najmniejszego,

11. Zaśpiewamy piosenkę pt. „O kochaniu misia” (zał. nr 3)

Szanujemy swoje zabawki.

12. Dyktando w ruchu (zał. nr 4), jedna osoba z grupy pisze, inne na zmianę dyktują zdania, przy czym kontrolują poprawność ortograficzną

Dzieci kochają pluszowe misie. Swoim wyglądem przypominają one prawdziwe niedźwiadki. Pewnie też nocami śni im się miód.

Szanujmy je i nie zapominajmy o nich.

13. Przedstawienie ciekawostek o niedźwiadkach - plansze przygotowane przez dzieci.

14. Namaluj swojego misia.

15. Podsumowanie zajęć.

Tarcza aktywności. (zał. nr 5) (Uczniowie umieszczają swoje imię na tarczy aktywności, sami oceniają swoją pracę i zaangażowanie w zajęcia)

Ocena zajęć przez grupy (zał. nr 6) (uczniowie wybierają jeden element, charakteryzujący nastrój jaki im towarzyszył podczas zajęć i kolorują obrazek)

zajęcia mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia częściowo mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia mnie nie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

Załącznik nr 1

KARTA PRACY Grupa I

1. Odgadnij nazwę swojej grupy, wykreśl powtarzającą się sylabę

MAKUMABUŚMAPUMACHAMATEK

2. Przygotuj się do prezentacji swojego misia, potrzebne słowa znajdziesz na tablicach

Hello, my name is ................. .

I'm ………'s (twoje imię) teddy.

I'm a big/small teddy.

I'm ……………..(color)

I'm ………… years old.

My favourite colour is ……………… .

My favourite pet is ……………….. .

My favourite food is ……………… .

3. Każdy z grupy musi napisać jedno zdanie, które podyktuje ci kolega

4. Jak oceniasz dzisiejsze zajęcia?

zajęcia mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia częściowo mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia mnie nie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

KARTA PRACY Grupa II

1. Odgadnij nazwę swojej grupy, wykreśl powtarzającą się sylabę

MEMIŚMEUMESZAMETEK

2. Przygotuj się do prezentacji swojego misia, potrzebne słowa znajdziesz na tablicach

Hello, my name is ................. .

I'm ………'s (twoje imię) teddy.

I'm a big/small teddy.

I'm ……………..(color)

I'm ………… years old.

My favourite colour is ……………… .

My favourite pet is ……………….. .

My favourite food is ……………… .

3. Każdy z grupy musi napisać jedno zdanie, które podyktuje ci kolega

4. Jak oceniasz dzisiejsze zajęcia?

zajęcia mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia częściowo mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia mnie nie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

KARTA PRACY Grupa III

1. Odgadnij nazwę swojej grupy, wykreśl powtarzającą się sylabę

GAGUGAMIGASIE

2. Przygotuj się do prezentacji swojego misia, potrzebne słowa znajdziesz na tablicach

Hello, my name is ................. .

I'm ………'s (twoje imię) teddy.

I'm a big/small teddy.

I'm ……………..(color)

I'm ………… years old.

My favourite colour is ……………… .

My favourite pet is ……………….. .

My favourite food is ……………… .

3. Każdy z grupy musi napisać jedno zdanie, które podyktuje ci kolega

4. Jak oceniasz dzisiejsze zajęcia?

zajęcia mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia częściowo mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia mnie nie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

KARTA PRACY Grupa IV

1. Odgadnij nazwę swojej grupy, wykreśl powtarzającą się sylabę

MOMIŚMOCOMORALMOGOL

2. Przygotuj się do prezentacji swojego misia, potrzebne słowa znajdziesz na tablicach

Hello, my name is ................. .

I'm ………'s (twoje imię) teddy.

I'm a big/small teddy.

I'm ……………..(color)

I'm ………… years old.

My favourite colour is ……………… .

My favourite pet is ……………….. .

My favourite food is ……………… .

3. Każdy z grupy musi napisać jedno zdanie, które podyktuje ci kolega

4. Jak oceniasz dzisiejsze zajęcia?

zajęcia mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia częściowo mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia mnie nie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

Załącznik nr 2

Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Pewien człowiek, wykonał rysunek tego wydarzenia i zamieścił go w gazecie.

Właściciel sklepu z zabawkami, wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia. Pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Zwrócono się z prośbą się do prezydenta Stanów Zjednoczonych o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy Bear i tak się je nazywa do tej pory.

Od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

Załącznik nr 3

Piosenka „ O kochaniu misia”

1. Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest.

Żeby było kogo tulić kiedy pada deszcz.

Ref. Miś ma uszy do targania, po to misiem jest.

Żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez (bis)

2. Miś ma wszystko, czego trzeba, żeby misiem być.

By do łóżka go zabierać, żeby o nim śnić.

3. Miś ma łapy bardzo miękkie, po to misiem jest.

Żeby trzymać go na rękach, kiedy tylko chcesz.

Załącznik nr 4

Dyktando w ruchu

Dzieci kochają pluszowe misie.

Swoim wyglądem przypominają one prawdziwe niedźwiadki.

Pewnie też nocami śni im się miód.

Szanujmy je i nie zapominajmy o nich.

Załącznik nr 5

Tarcza aktywności

(Uczniowie umieszczają swoje imię na tarczy aktywności, sami oceniają swoją pracę i zaangażowanie w zajęcia)

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

Załącznik nr 6

Ocena zajęć przez grupy (przyznają punkty, które charakteryzują nastrój jaki im towarzyszył podczas zajęć)

zajęcia mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia częściowo mnie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )

zajęcia mnie nie interesowały ( 1, 2, 3, 4, 5, 6 )


