kl.I-od monarchii do demokracji, Testy, sprawdziany, konspekty z historii


kl. I gimnazjum

T: Od monarchii do demokracji.

CELE LEKCJI

Cele ogólne

Cele szczegółowe

* pamięta:

-pojęcia: demokracja, zgromadzenie ludowe, arystokracja, monarchia, tyrania

-postaci: Solon, Perykles

* rozumie:

* potrafi:

MATODY

-POGADANKA

Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji. Uczniowie odpowiadają na postawione prze nauczyciela pytania.

Np. W jaki sposób Grecy czcili bogów?

Ku czci, jakiego boga organizowane były igrzyska?

Wymień dyscypliny wchodzące w skład pięcioboju?

Uczniowie przedstawiają reformy przeprowadzone przez Solona i Peryklesa. Porównują ustrój demokracji ateńskiej z demokracją współczesną..

-PRACA Z TEKSTEAM ŹRÓDŁOWYM

Uczniowie otrzymują tekst źródłowy i na jego podstawie odpowiadają na postawione wcześniej przez nauczyciela pytania.

-PRACA Z MAPĄ

Uczniowie razem z nauczycielem odszukują na mapie ściennej Ateny i Spartę.

-ELEMENTY DRAMY

Dzielimy klasę na grupy i ich zadaniem jest przedstawienie scenek.

MATERIAŁY

TOK LEKCJI

I Wprowadzenie

  1. Uczniowie przypominają wiadomości z poprzedniej lekcji. Odpowiadają na pytania nauczyciela.

Np. W jaki sposób Grecy czcili bogów?

Ku czci, jakiego boga organizowane były igrzyska?

Wymień dyscypliny wchodzące w skład pięcioboju?

  1. Nauczyciel podaje temat lekcji.

  2. Nauczyciel pokazuje na mapie ściennej Ateny i Spartę. Uczniowie odszukują w atlasach.

  3. Uczniowie wyjaśniają pojęcie polis.

II Rozwinięcie

  1. Nauczyciel przedstawia zmiany ustrojowe w Atenach (od monarchii do demokracji).

Informuje również o rządach w Sparcie.

  1. Dzielimy klasę na trzy grupy. Uczniowie na podstawie tekstu źródłowego i w podręczniku

mają za zadanie przedstawić scenki charakterystyczne dla ustroju Aten i Sparty. Sami przydzielają sobie role.

Grupa I- ustrój Aten

Zagadnienia pomocnicze

- przedstawić reformy przeprowadzone przez Solona i Peryklesa / podręcznik/

- obrady zgromadzenia ludowego Załącznik nr 1

-wyjaśnić w jaki sposób obywatele mogli przedstawić ludowi swoje sprawy

-wyjaśnić, jakie sprawy poruszano na zgromadzeniu

Grupa II- ustrój Sparty

Zagadnienia pomocnicze

-kto sprawował władzę w Sparcie

Grupa III- wychowanie spartańskie załącznik nr 2

Zagadnienia pomocnicze

-jak wychowywani byli młodzi Spartanie

- znaczenie zwrotów: mówić lakonicznie, wrócić z tarczą lub na tarczy

  1. Notatka

Ateny

Sparta

Położenie

Attyka

Lakonia- południowa część Półwyspu Peloponeskiego

rządy

-demokracja ateńska

demos -lud kratos -władza

władza ludu

-decyzje dotyczące państwa zapadały na zgromadzeniu ludowym

-urzędnicy wybierani przez lud

-największy rozkwit demokracji

w Atenach za czasów Paryklesa

- dwaj królowie

- rada starszych

- 5 urzędników

-zgromadzenie ludowe

V

IV

III

II

I

I

II

III

IV

V

VI

p.n.e. n.e.

Rozkwit demokracji ateńskiej

III Zakończenie

1.Uczniowie wymieniają różnice między Atenami i Spartą. Pokazują te polis na mapie ściennej. Dokonują porównania demokracji ateńskiej z demokracją panującą w naszym kraju.

2. Praca domowa

Napisz, na czym polegało wychowanie spartańskie.

Załącznik nr 1

Obrady zgromadzenia ludowego w Atenach

Arystoteles, polityka, tłum. L. Piotrowicz, Ossolineum, Wrocław 1953, s.72-78

Natomiast radę pięciuset wybierają przez losowanie po pięćdziesięciu z każdej fyli. (...) Ci, którzy pełnią funkcję prytanów (...) ustalają porządek dzienny zgromadzenia ludowego.

Na pierwszym z nich, zwanym głównym, misi się przeprowadzić głosowanie nad urzędnikami, czy zdaniem ludu dobrze swe czynności spełniają, omówić sprawy zaopatrzenia w zboże, jako też obrony kraju. Chcący wnieść skargę o zdradę stanu, muszą to w tym dniu właśnie uczynić. Wówczas też winny być odczytane spis dóbr skonfiskowanych, jako też wykazy zgłoszeń o przyznanie spadku lub ręki spadkobierczyni, aby niczyjej uwagi nie uszło, że majątek jakiś został bez pana (...).

Drugie zgromadzenie przeznaczone jest na rozpatrzenia próśb. Każdy obywatel wedle woli może na znak prośby złożyć gałązkę i przedstawić ludowi sprawę, jaką zechce, czy to osobistą, czy publiczną. Pozostałe dwa zgromadzenia poświęcone są innym sprawom, a mianowicie prawa wymagają, aby omawiano na nich trzy sprawy religijne, trzy zastrzeżone dla heroldów i posłów i trzy świeckie. (...)

Na zgromadzeniu ludowym odbywają się też wybory strategów, hipparchów /dowódców jazdy/ i innych władz wojskowych w sposób, jaki lud postanowi.

Załącznik nr 2

Wychowanie małych Spartan

Wychowanie dzieci nie bywało w mocy rodziców. Bo jak się tylko dziecię urodziło niesiono je na miejsce zwane Lesche, gdzie najstarsi z pokoleń siadywali. Ci poznawszy, że dziecię zdrowe i mocne, pozwalali je chować i jedną z 9000 części gruntu dla niego przeznaczali. Lecz jeśli je widzieli słabe, niedołężna albo niekształtne, zaraz kazali zrzucić w rozpadlinę z góry Tajgetu, , sądząc, że ani rodzicom, ani ojczyźnie takie dziecko nieprzydatne, któremu z początku natura dobrego kształtu i siły nie dała [...]. Mamki staranie o dzieciach ze sztuką łączą, nie używając ani pieluch, ani powijania, dla wolnego wzrostu członków i całego ciała. Oszczędnie je też karmiono, wzwyczajano do łaknienia, zostawiano je same w ciemności, żeby się niczego nie bały. Zgoła spartańskie dzieci tak się chowały z małości, że nigdy nie było słychać żadnego kwilenia, płaczu, krzyku i niecierpliwości dziecinnej.

Wychowanie młodych Spartan

Lecz skoro syn do siedmiu lat przyszedł, zaraz wzięty do szeregu najmłodszych, na porządki podzielonych. Tam z drugimi razem obcował. Tam się wzajemnie do siebie przyzwyczajali biegając razem i razem się bawiąc. Każdemu porządkowi Likurg wyznaczał takiego naczelnika, który się zdawał roztropniejszy i śmielszy od innych. Z tego inni wzór brali, tego słuchali, i podlegali mu w karaniu nawet, tak dalece, że cała ich edukacja była właściwe, tylko nauką posłuszeństwa[...]. Nie uczyli się nauk, tylko wedle potrzeby. Cała ich nauka do tego szczególnie zmierzała, aby umieli słuchać rozkazów, pracę wytrzymać i w boju zwyciężyć.

Z wiekiem pomnażły się ich ćwiczenia. Strzyżono im włosy, kazano chodzić boso i nago częstokroć na zwyczajne wyprawy. Po skończonym roku dwunastym nie brali już tuniki albo sukienki. Jedną na rok togę, czy płaszcz im dawano, dlatego na sobie dość brudu miewali, ile w pewne dni tylko mając pozwolenie używania kąpieli i namaszczenia. Rówieśnicy razem w jednych izbach sypiali na matach z trzciny [...]. Te dla siebie własnymi rękami wyrwać musiał, odłamszy wierzchołki bez użycia noża. W zimie ze trzciną mieszali puch z główek ostu, że trochę więcej ciepła daje.

Fyla- jednostka administracyjna, okręg w ateńskiej polis.

Prytanowie - urzędnicy należący do rady.

1


