KONSPEKT
Temat: Książka moim przyjacielem.
Klasa : III Szkoły Podstawowej
Czas trwania lekcji: 45 min.
Prowadząca:
Cel główny:
- utrwalenie tytułów książek, głównych bohaterów
Cele operacyjne:
- uczeń rozumie potrzebę czytania, piękno literatury dziecięcej
- potrafi zapamiętać tytuły, szczegóły związane z książką
- wyjaśnia potrzebę poszanowania książki
- kojarzy fakty
- przyporządkowuje bohatera do danej książki
- doskonali technikę czytania
- prezentuje posiadaną wiedzę
- ocenia wygląd książki
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Metody: pogadanka, zadań stawianych do wykonania, pokaz, podróż w wyobraźni
Przebieg zajęć:
Nauczyciel wita dzieci i dzieli je na 4 grupy poprzez losowanie karteczek, które należy nakleić na ubrania. Członkowie grup zajmują miejsca obok siebie, żeby móc współpracować.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i celami.
Rozmowa z grupą:
- Z czym kojarzy się wam biblioteka?
- Proszę określić, jaką rolę w waszym życiu pełni książka?
- Kogo możemy nazwać przyjacielem?
- Jakimi cechami charakteryzuje się przyjaciel?
- Czy możemy powiedzieć, że książka jest naszym przyjacielem?
Odczytanie (chętny uczeń) z tablicy zalet książki - zwrócenie uwagi na ładne czytanie.
Porównanie wyglądu książki nowej i bardzo zniszczonej. (Określenie różnic między książkami)
Ćwiczenie „Rozdarta kartka”. Nauczyciel prosi uczniów o zamknięcie oczu i wsłuchanie się w swoje odczucia w trakcie wykonywania ćwiczenia. Następnie powoli drze kartkę papieru. Prosi uczniów o opisanie swoich przeżyć.
- Jak myślicie, jakie prośby do dzieci mogą mieć książki?
(uczniowie redagują prośby książki)
Rozwiązywanie zagadek
- Gdy potarł lampę zakurzoną
Od razu miał rzecz wymarzoną (ALADYN)
- Na podwórku je tępiono
Gdy dorosło, łabędzie przyjęły je jak swego (BRZYDKIE KACZĄTKO)
- Z płatka róży kołderka a kołyska z orzeszka.
Taka mała drobinka, tyle przygód ją czeka. (CALINECZKA)
- Chociaż kłopoty z wilkiem miała,
Wyszła z opresji zdrowa i cała. (CZERWONY KAPTUREK)
- Jakie imiona maja braciszek i siostrzyczka,
Którzy w lesie spotykają chatkę zrobiona z pierniczka (JAŚ I MAŁGOSIA)
- Jaka to dziewczynka ma roboty wiele
A na pięknym balu gubi pantofelek (KOPCIUSZEK)
- Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspomnicie.
Chodziłem tam w butach, miałem lżejsze życie (KOT W BUTACH)
- Bardzo wiele przygód miał drewniany chłopczyna,
Zanim z ojcem się spotkał w brzuszku rekina (PINOKIO)
- Rzadko komu tyle przygód niezwykłych się zdarza,
Więc na pewno znacie imię sławnego żeglarza (SINDBAD)
- Każda królewna a tym bardziej ona,
Uważać winna na wrzeciona. (ŚPIĄCA KRÓLEWNA)
Odczytanie przez uczniów fragmentu książki i odgadnięcie jej tytułu („Plastusiowy pamiętnik”, „O psie, który jeździł koleją”, „Jacek, Wacek i Pankracek”, „Kopciuszek”).
Rozsypanka - przyporządkowanie do tytułu, autora, bohatera.
(piórnik, kije - samobije, złoty pantofelek, beczka miodu, król Błystek, „Plastusiowy pamiętnik”, „Kajtkowe przygody”, „Kopciuszek”, „Kubuś Puchatek”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, Maria Kownacka, Maria Kownacka, Charles Perrault, Alan Aleksander Milne, Maria Konopnicka)
Nauczyciel dziękuje za udział w spotkaniu i zaprasza do korzystania ze zbiorów biblioteki.
Załącznik 1.
Zalety książki:
Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo.
Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, przyrodzie, technice, historii, tym wszystkim, o czym chcielibyśmy się dowiedzieć się czegoś więcej.
Książka dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszać lub zasmucić. Może pocieszać i wskazywać nowe możliwości.
Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z rożnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do własnych odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczać za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
Dobra książka dla dzieci, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.
Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
Źródło:
Opracowanie własne na podstawie: Siedemnaście zalet książki dla dzieci. Biblioteka w Szkole 2000 nr 2 s. 22