KONSPEKT LEKCJI HISTORII
W KLASIE II GIMNAZJUM
TEMAT LEKCJI:
Wojny Polski ze Szwecją, Rosją i Turcją w XVII w.
CEL OGÓLNY:
utrwalenie wiadomości dotyczących wojen polsko- tureckich, polsko- szwedzkich, polsko - rosyjskich w XVII wieku
CELE OPERACYJNE:
Uczeń pamięta:
- miejsca i daty bitew w wojnach Rzeczypospolitej w XVII w.
- nazwiska wodzów polskich i władców Polski,
- warunki traktatów pokojowych kończących wojny Polski z Turcją, Rosją, Szwecją,
Uczeń rozumie:
pojęcia: husaria, wojsko kwarciane, buława, walka partyzancka, odsiecz Wiednia, potop szwedzki, przeor, elektor, sanktuarium
Uczeń potrafi: /stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych /
- wskazać przyczyny wojen i ich skutki społeczne, gospodarcze, polityczne,
- umiejscowić na mapie miejsca głównych wydarzeń
- omówić charakter działań wojennych, rodzaj wojska i broni,
- wyciągnąć wnioski z przegranych wojen,
- wskazać przyczyny niekorzystnych traktatów pokojowych, ocenić dokonania hetmanów i władców,
Uczeń potrafi: / stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych /
- posługiwać się różnymi źródłami historycznymi
- dokonać porównania informacji pochodzących z różnych źródeł / podręcznika, filmu, literatury, ilustracji /
- pracować zespołowo
Postawy i wartości:
Uczeń potrafi wskazać przykłady niegodnych zachowań Polaków podczas wojen /np. w czasie potopu szwedzkiego / oraz bohaterskich, patriotycznych czynów/ np. w bitwie pod Cecorą/.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
podręcznik „ Polska i świat w dobie królów elekcyjnych XVI-XVIIIw.”
mapa „Rzeczpospolita w XVIII wieku”,
Słownik pojęć i terminów historycznych,
ilustracje przedstawiające wodzów i królów z epoki oraz bitwy z XVII wieku,
fragmenty filmów: „ Pan Wołodyjowski”, „ Potop”, „Ogniem i mieczem”
METODY PRACY:
- „burza mózgów”
- praca z mapą
- dyskusja
- praca z filmem
FORMY PRACY:
zbiorowa
praca w grupach
PRZEBIEG LEKCJI:
OGNIWO LEKCJI |
TOK LEKCJI |
CZYNNOŚCI UCZNIA I NAUCZYCIELA |
UWAGI |
Część główna |
Zapoznanie uczniów z tematem , celami i głównymi zagadnieniami lekcji. 1.Wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny wojen w XVII wieku. 2. Kalendarium ważnych wydarzeń podczas wojen Polski ze Szwecją, Rosją, Turcją. 3. Skutki wojen: - terytorialne - gospodarcze - polityczne - kulturalne - inne |
Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszycie przedmiotowym. Nauczyciel zapisuje temat i zagadnienia na tablicy. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wymieniają przyczyny wojen Polski z sąsiadami , dzieląc je na - wewnętrzne i zewnętrzne. Uczniowie w pięciu zespołach sporządzają tabelę: data*wydarzenie*władca Polski Omawiając kalendarium wydarzeń wieku XVII, uczniowie pokazują na mapie miejsca ważnych bitew, traktatów, zwartych porozumień. Nauczyciel pokazuje ilustracje z epoki. Wykorzystując Słownik pojęć i terminów historycznych, uczniowie wyjaśniają pojęcia. Omawiając obronę Jasnej Góry, Kamieńca Podolskiego, Zbaraża uczniowie oglądają fragmenty filmów. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela wymieniają skutki wojen, dzieląc je na terytorialne, kulturalne, gospodarcze, polityczne, inne. |
„burza mózgów” praca w grupach praca z mapą 1605,1610, 1620,1621, 1627,1634, 1648,1649, 1654,1655 1657,1660, 1667,1672, 1673,1683; portrety wodzów, królów Polski, obrazy bitew; fragmenty filmów burza mózgów |
PODSUMOWANIE |
1.Czy można było uniknąć wojen w XVII wieku? 2. Jak można było zapobiec negatywnym skutkom wojen? 3. Jak oceniamy postawy i zachowania Polaków podczas konfliktów zbrojnych? 4. Czy władcy Polski prowadzili w XVII w. właściwą politykę zagraniczną?
|
Uczniowie odpowiadają na pytania. W zeszycie przedmiotowym zapisują odpowiedź na pytanie: Jak oceniam politykę zagraniczną Polski w XVII wieku? Nauczyciel ocenia aktywność uczniów podczas lekcji. |
dyskusja
uzasadnia oceny |
Praca domowa |
Praca w grupach: Przygotuj grę planszową związaną tematycznie z wojnami z Rosją, Turcją , Szwecją, jakie Polska prowadziła w XVII wieku.
|
|
|
opr. EWA MROZIEWSKA
Oceń wypisane niżej cechy zaznaczając wysokość "rtęci" na termometrze: im bardziej jesteś z czegoś zadowolony tym wyżej postawisz kreskę.
|
|
|
|
czułem się bezpiecznie |
rozumiałem. co się stało |
byłem uważny i aktywny |
dużo się nauczyłem |