SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I
Klasa: I
Temat bloku: Czekamy na Mikołaja.
Temat dnia: Przedstawienie kukiełkowe dla Mikołaja.
Zapis w dzienniku:
Wprowadzenie liter l, L na postawie wiersza Marka Głogowskiego Znaleziona lalka.
Słuchanie scenariusza przedstawienia kukiełkowego Małgorzaty Szyszko Najlepiej jest w domu.
Przygotowanie kukiełek i scenografii do przedstawienia Małgorzaty Szyszko Najlepiej jest w domu..
Zabawy naśladowcze ruchów zwierząt, które są bohaterami przedstawienia Małgorzaty Szyszko Najlepiej jest w domu
Cel ogólny:
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się w małych formach teatralnych
Cele operacyjne:
czyta wyrazy i zdania z poznanymi literami,
pisze wyrazy i zdania z poznanymi literami,
rozróżnia samogłoski i spółgłoski,
umie wyciąć z papieru, zagiąć i uformować pracę plastyczną,
ilustruje ruchem, mimiką, gestem zachowania bohaterów opowiadania,
aktywnie uczestniczy w krótkiej scence nawiązującej do tekstu przedstawienia.
Metody (wg Okonia):
Pogadanka, rozmowa, praca z książką, metoda ekspresyjna.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: tablica demonstracyjna 65, podręcznik s.2-3,sylweta dziewczynki z lalką, sylweta jej mamy, nakrywki:białe zerwone, niebieskie, poznane litery: małe i wielkie, kostka z literami, wycinanki, nożyczki, klej, patyczki, arkusze papieru.
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela:
|
Czynności uczniów: |
Uwagi: |
1. Słuchanie wiersza M. Głogowskiego „Znaleziona lalka” inscenizowanego przez nauczyciela. Nauczyciel ma 2 sylwety: dziewczynkę z lalka i jej mamę. Recytując wiersz, porusza odpowiednio sylwetami.
2. Rozmowa na temat wiersza:
3. Zapoznanie z różnymi rodzajami lalek. Tablica demonstracyjna 65. - Z czego zrobione są lalki? - Niech każde z was wybierze sobie lalkę sposród przedstawionych na tablicy i opowie jak wygląda. Pozostałe dzieci musza odgadnąć, o której lalce mówią.
4. Zabawa „Lalki”.
5. Wyodrębnianie w słowach głoski „l”.
6. Analiza i synteza słuchowa słowa „lala”.
7. Odkrywanie, czy głoska „l” jest samogłoską, czy spółgłoską.
8. Tworzenie sylab: lo, la, le, ly, li.
9. Zabawa „Lalki”. |
1. Słuchanie wiersza M. Głogowskiego „Znaleziona lalka” inscenizowanego przez nauczyciela.
2. Rozmowa na temat wiersza:
3. Zapoznanie z różnymi rodzajami lalek. Dzieci oglądaja różne rodzaje lalek produkowanych dzisiaj i dawniej. Zwracają uwagę na różnice w ich wyglądzie oraz na materiał, z jakiego zostały wykonane.
4. Zabawa „Lalki”. Dzieci przy dźwiękach tamburynu poruszają się jak lalki, chodząc na wyprostowanych nogach, schylając się, podnosząc ręce, skręcając tułów.
5. Wyodrębnianie w słowach głoski „l”.
6. Analiza i synteza słuchowa słowa „lala”. - la-la
- lala
7. Odkrywanie, czy głoska „l” jest samogłoską, czy spółgłoską.
8. Tworzenie sylab: lo, la, le, ly, li.
9. Zabawa „Lalki”. |
EDUKACJA POLONISTYCZNA, ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: ROZMOWA, POGADANKA
|
10. Pokaz liter drukowanych l, L.
11. Zabawa z kostką literową Tworzymy sylaby. Nauczyciel ma dużą kostkę z poznanymi literami - odpowiednikami samogłosek.
12. Pokaz pisania liter l, L. Nauczyciel demonstruje na tablicy sposób pisania liter. Omawia ich kształt i kierunek kreślenia.
13. Praca z podręcznikiem, s. 2-3. s. 2
s.3
15. Słuchanie tekstu przedstawienia kukiełkowego M. Szyszko „Najlepiej w domu”.
16. Rozmowa na temat utworu.
17. Ćwiczenia ortofoniczne- naśladowanie głosów zwierząt podzielone na głoski, a dzieci naśladują ich głosy.
18. Zabawa „Naśladujemy zwierzęta”.
|
10. Pokaz liter drukowanych l, L.
11. Zabawa z kostką literową Tworzymy sylaby. - Dzieci siedzą w dwóch szeregach na wprost siebie. Dzieci z szeregu po lewej stronie od nauczyciela rzucaja kostką i odczytują sylaby powstałe z połączenia litery „l” z literą wskazaną przez kostkę (la, lo, le, ly, li). Dzieci z szeregu po lewej stronie od nauczyciela rzucaja kostką i odczytują sylaby powstałe z połączenia liter wskazanych przez kostkę z literą „l” (ol, al, el, yl, il).
12. Pokaz pisania liter l, L. Dzieci kreślą litery l, L w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegów, kredą na tablicy.
13. Praca z podręcznikiem, s. 2-3
- lala, motyl, lustro
- Laura, Leszek
15. Słuchanie tekstu przedstawienia kukiełkowego.
16. Rozmowa:
17. Ćwiczenia ortofoniczne- Nauczyciel mówi nazwy zwierząt podzielone na głoski, a dzieci w odpowiednich grupach nasladuja ich głosy.
18. Zabawa „Naśladujemy zwirzęta”. Dzieci w grupach naśladują ruchy zwierząt, które brały udział w przedstawieniu. |
EDUKACJA POLONISTYCZNA, ZAJĘCIA NA DYWANIE, METODY: PRACA Z KSIĄŻKĄ
ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH
ZAJĘCIA NA DYWANIE
ZABAWY MUZYCZNO- RUCHOWE |
19. Zapoznanie dzieci z pojęciami: scenografia, scenograf. Scenografia to całościowa koncepcja plastyczna spektaklu teatralnego lub filmowego, na którą składają się zaprojektowane przez scenografa dekoracje, wyposażenie wnetrz, kostiumy, rekwizyty.
20. Wykonanie kukiełek do przedstawienia (wycinanka 16, s. 55-61).
21. Wykonanie w 2 grupach dekoracji do przedstawienia.
22. Przedstawienie w kilku grupach, propozycji krótkiego przedstawienia.
|
19. Zapoznanie dzieci z pojęciami: scenografia, scenograf.
20. Wykonanie kukiełek do przedstawienia (wycinanka 16, s. 55-61).
21. Jedna grupa maluje na arkuszu papieru wiejskie podwórko, a druga- dom z otwartymi drzwiami.
22. Przedstawienie w kilku grupach, propozycji krótkiego przedstawienia. |
EDUKACJA PLASTYCZNA, ZAJĘCIA PRZY STOLIKACH, METODY: EKSPSESYJNA
|