SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH
Temat tygodniowy: Projekt edukacyjny: Humor w literaturze.
Temat dnia: Pan Tydzień.
Data: 02.04.2014r.
Prowadzący:
Cele ogólne:
budzenie zaciekawienia książką, uświadomienie dzieciom, że czytanie może być przyjemne i relaksujące,
utrwalenie znajomości dni tygodnia - wprowadzenie wyrazów do czytania globalnego,
stwarzanie sytuacji doskonalących pamięć, zdolność kojarzenia faktów, umiejętność koncentracji uwagi, odwagę i otwartość sceniczną,
rozwijanie umiejętności inscenizowania utworu,
rozwijanie umiejętności swobodnego wypowiadania się na określony temat oraz układania przebiegu zdarzeń w porządku chronologicznym,
wdrażanie do wykorzystywania zdobytej wiedzy podczas zabaw ruchowych,
usprawnianie motoryki dużej,
rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz współpracy w grupie poprzez zabawy plastyczne,
integrowanie grup poprzez wspólną zabawę i naukę.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
potrafi wymienić dni tygodnia oraz wzrokowo rozpoznać ich nazwy,
potrafi uszeregować nazwy dni tygodnia w odpowiedniej kolejności,
wie, jak zachować się na scenie i podczas oglądania występu,
potrafi ruchem, gestem i mimiką inscenizować treść utworu,
korzysta ze zdobytej wiedzy podczas zabaw plastycznych i ruchowych,
czerpie radość ze wspólnej zabawy i nauki,
potrafi współpracować z rówieśnikami.
Metody wspierania aktywności:
metody podające: pogadanka,
metody praktyczne: praca plastyczna
metody poszukujące: inscenizacja, zabawy muzyczno-ruchowe
metody eksponujące: pokaz ilustracji.
Formy organizacyjne:
indywidualna,
zespołowa,
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
ilustracja przedstawiająca treść utworu J. Brzechwy ,,Tydzień”, napisy z nazwami dni tygodnia, rekwizyty potrzebne do inscenizacji utworu (kot w worku, igła z nitką, sitko, opaski z nazwami dni tygodnia), kredki, flamastry, duże arkusze białego papieru, balony, odtwarzacz i płyta CD z utworem ,,Jedzie pociąg”.
Przebieg zajęć:
Powitanie dzieci, krótkie wprowadzenie w tematykę zajęć, przypomnienie celu spotkania - świętowanie Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, uświadomienie dzieciom, że słowo pisane może być przyjemne, humorystyczne i relaksujące.
,,Pan Tydzień” - wysłuchanie wiersza J. Brzechwy, pogadanka na temat treści wiersza, chronologiczne ustalenie wydarzeń w wierszu, utrwalenie znajomości dni tygodnia.
Zabawa plastyczna ,,Jak wygląda Pan Tydzień?”. Podział dzieci na dwa zespoły, każdy zespół otrzymuje arkusz papieru i kredki. Zadaniem zespołów jest narysowanie sylwety Pana Tygodnia poprzez dorysowywanie poszczególnych elementów przez wszystkie dzieci w zespole. Zwrócenie uwagi, by praca była spójna z treścią wiersza.
Inscenizacja utworu przez dwa zespoły przy wykorzystaniu pomocy przygotowanych przez n-la i plakatu ,,Pana Tygodnia” narysowanego przez dzieci.
Zabawy ruchowe:
,,Pociąg Pana Tygodnia” - dzieci dobierają się w pięć zespołów po siedmiu uczestników. Każde dziecko otrzymuje napis z nazwą dnia tygodnia. Zespoły poruszają się ,,gęsiego” po sali. Na przerwę w muzyce zatrzymują się i wykonują polecenia typu: ,,poniedziałek” idzie na koniec pociągu, ,,wtorek i środa” zamienia się miejscami, ,,niedziela” prowadzi pociąg itp. Na koniec zabawy dzieci ustawiają się w pociągach zgodnie z prawidłową kolejnością dni tygodnia. Zespoły zostają nagrodzone brawami za poprawne wykonanie zadania.
,,Worek Pana Tygodnia” - wybieramy dwoje dzieci, które będą Panem lub Panią Tydzień, każdy z nich otrzymuje worek. Pozostałe dzieci biegają swobodnie po sali i odbijają balony (liczba balonów zgadza się z liczbą dni tygodnia - dzieci przeliczają i sprawdzają). Zadaniem Pana i Pani Tydzień jest złapanie jak najwięcej balonów i schowanie ich do worka.
,,Czarny Poniedziałek” - dzieci swobodnie biegają po sali i odbijają do siebie balony, na sygnał ,,czarny poniedziałek” stoją nieruchomo nie dotykając żadnego balonu.
,,Niedzielny odpoczynek” - ćwiczenia oddechowa, dzieci kładą się na dywanie, regulują oddech, odpoczywają po wysiłku.
Podsumowanie i zakończenie zajęć. Zaproszenie dzieci do dalszej zabawy w salach przy wykorzystaniu materiałów z zajęć.