Konspekt zajęć z języka polskiego 14.03.11, Pedagogika, Konspekty lekcji


Konspekt zajęć z języka polskiego dla klasy VI Szkoły Podstawowej

Nauczyciel klasy: p.

Prowadząca: Marta Niestrój

Klasa: VI e

Temat dnia: Motywy wędrowne w baśni Zofii Staneckiej.

Liczba godzin: 1

Cele zajęć:

Cele ogólne:

- Wprowadzenie nowego pojęcia „motyw wędrowny”

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- Rozumie pojęcie „ motyw wędrowny”

- Potrafi odszukać w tekście utworu zdania wskazujące „motyw wędrowny”

Cele operacyjne:

- Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumienie.

- Doskonalenie umiejętności analizy tekstu.

- Doskonalenie umiejętności zamykania myśli w granicach zdania.

- Doskonalenie umiejętności wyrażania własnej opinii na dany temat.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- Czyta ze zrozumieniem tekst utworu Zofii Staneckiej „Królewna na ziarnku grochu”.

- Analizuje tekst i wyszukuje fragmenty według polecenia prowadzącej.

- Wypowiada się pełnym zdaniem.

- Potrafi formułować i wyrażać własną opinię na zadany przez prowadzącą temat.

Cele ogólne:

- Kształtowanie nawyku kulturalnego wyrażania własnej opinii.

- kształtowanie nawyku porządkowania swojego stanowiska pracy.

- uwrażliwienie na potrzebę okazywania bezinteresownej pomocy drugiej osobie.

- wdrażanie do życia w grupie.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- zna i przestrzega zasad kulturalnej rozmowy i wyrażania własnej opinii.

- chętnie pomaga koledze z klasy.

- sprząta swoje przybory po zajęciach.

- bierze aktywny udział w zadaniach grupowych.

Cele ogólne:

- usprawnianie motoryki małej.

- usprawnianie narządów mowy.

- kształtowanie poprawnej artykulacji.

- usprawnienie odczytywania mowy z ust.

- rozwijanie wrażliwości słuchowej.

- kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- poprawnie artykułuje poznane wyrazy

- doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.

- prawidłowo odczytuje mowę z ust prowadzącej.

- prawidłowo wypowiada się pełnym zdaniem.

Metody pracy (według Kupisiewicza):

Formy pracy (według Kupisiewicza):

Kryteria podziału:

Środki dydaktyczne:

Plan zajęć.

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć - Pytania.

  1. Część Zasadnicza

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

- Czy ktoś wie lub domyśla się co oznacza zwrot „motyw wędrowny?”

  1. Prowadząca tłumaczy zwrot „motyw wędrowny”

  2. Prowadząca Prosi o przepisanie definicji do zeszytu.

  3. Prowadząca Prosi uczniów o odszukanie motywu wędrownego w utworze „Królewna na ziarnku grochu”.

  4. Prowadząca wraz z uczniami zapisuje wymienione motywy wędrowne znalezione w utworze.

  5. Prowadząca zadaje pytanie:

- Czy pamiętacie taką baśni jak „Księżniczka na ziarnku grochu” H.Ch. Andersena?

- Czy przeczytany przez nas utwór Zofii Staneckiej jest podobny do baśni H.Ch. Andersena?

- Prowadząca rysuje na tablicy tabelkę i uzupełnia wraz z uczniami:

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

- Czy w utwór „Królewna na ziarnku grochu” Z. Staneckiej żartobliwie naśladuje baśń H.Ch. Andersena ?

- Czy podoba ci się takie żartobliwe naśladowanie baśni? (Dlaczego?)

- Czy już gdzieś spotkaliście się z takim żartobliwym naśladowaniem cudzych utworów np. w wierszu lub filmie?

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?

- co to jest motyw wędrowny?

b) Zadanie pracy domowej.

c) Podziękowanie za wspólną pracę.

d) Pożegnanie uczniów.

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć:

-Jaką czytankę mieliście przeczytać w domu?

-Czy wszyscy przeczytali czytankę?

-Czy wszyscy zrozumieli o czym była mowa w czytance?

  1. Część Zasadnicza

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

- Czy ktoś wie lub domyśla się co oznacza zwrot „motyw wędrowny?”

  1. Prowadząca tłumaczy zwrot „motyw wędrowny”

Motyw wędrowny to powtarzające się w różnych dziełach zdarzenia, przedmioty, sytuacje, myśli, przeżycia. Możemy je znaleźć m.in. w baśniach, bajkach, balladach i powieściach kryminalnych.

Przykładowe motywy wędrowne:

- artysty i sztuki

- cierpienia

- domu i rodziny

- miłości

- podróży

- przyjaźni

- samotności

  1. Prowadząca Prosi o przepisanie definicji do zeszytu.

  2. Prowadząca Prosi uczniów o odszukanie motywu wędrownego w utworze „Królewna na ziarnku grochu”.

  3. Prowadząca wraz z uczniami zapisuje wymienione motywy wędrowne znalezione w utworze.

  4. Prowadząca zadaje pytanie:

- Czy pamiętacie taką baśni jak „Księżniczka na ziarnku grochu” H.Ch. Andersena?

- Czy przeczytany przez nas utwór Zofii Staneckiej jest podobny do baśni H.Ch. Andersena?

- Prowadząca rysuje na tablicy tabelkę:

Zwroty i sformułowania które nie pojawiają się w typowej baśni.

Zwroty i sformułowania typowe dla baśni.

- Prowadząca wraz z uczniami uzupełniają tabelkę zwrotami z utworu.- zadaniem uczniów jest ułożenie odpowiedników do sformułowań nietypowych.

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

- Czy w utwór „Królewna na ziarnku grochu” Z. Staneckiej żartobliwie naśladuje baśń H.Ch. Andersena ?

- Czy podoba ci się takie żartobliwe naśladowanie baśni? (Dlaczego?)

- Czy już gdzieś spotkaliście się z takim żartobliwym naśladowaniem cudzych utworów np. w wierszu lub filmie?

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?

- co to jest motyw wędrowny?

  1. Zadanie pracy domowej.

Napisz krótko w zeszycie odpowiedź na pytanie:

Czy podoba cię się żartobliwe naśladowanie baśni zaprezentowane w utworze Zofii Staneckiej „Królewna na ziarnku grochu” - uzasadnij swoją odpowiedź.

  1. Podziękowanie za wspólną pracę.

  2. Pożegnanie uczniów.

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie nauczyciela

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć:

Odpowiadają na zadawane pytania.

  1. Część Zasadnicza

  1. Odpowiadają na zadane pytanie.

  1. Prowadząca tłumaczy zwrot „motyw wędrowny” - słuchają.

  1. Przepisują.

  1. Wykonują polecenie.

  1. Prowadząca wraz z uczniami zapisuje wymienione motywy wędrowne znalezione w utworze.

  2. Prowadząca zadaje pytanie:

Odpowiadają na pytanie i wykonują zadanie.

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

Odpowiadają na pytania.

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

Odpowiadają na pytania.

  1. Zadanie pracy domowej.

Napisz krótko w zeszycie odpowiedź na pytanie:

Czy podoba cię się żartobliwe naśladowanie baśni zaprezentowane w utworze Zofii Staneckiej „Królewna na ziarnku grochu” - uzasadnij swoją odpowiedź. - zapisują

  1. Podziękowanie za wspólną pracę.

  2. Pożegnanie uczniów.


