Konspekt do lekcji przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 130 im. Jana Brzechwy w Krakowie, dnia 13.03.2012r. w kl. 4 a
Temat lekcji : Sporządzamy przepis na baśń.
Prowadząca : Klaudia Kuźma
Cele lekcji
Cel ogólny : Usystematyzowanie, powtórzenie i utrwalenie wszystkich wiadomości na temat baśni potrzebnych do pracy klasowej.
Cele operacyjne:
poziom wiadomości :
Uczeń wie, co to jest baśń i jakie ma cechy.
Uczeń wie, co to jest przepis i jaką ma formę.
poziom umiejętności :
Uczeń potrafi tworzyć przepis.
Uczeń potrafi wykorzystać wiedzę stosowaną w życiu codziennym na lekcji języka polskiego.
Uczeń tworzy kreatywny i oryginalny przepis na baśń.
Uczeń wykorzystuje swoją wyobraźnię w tworzeniu przepisu.
poziom postaw:
Uczeń dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach.
Uczeń rozwija swoją wyobraźnię i koncentrację.
Metody kształcenia:
Metody asymilacji wiedzy :
- pogadanka wstępna.
Metody praktyczne:
- metoda ćwiczebna.
Metody problemowe:
- „burza mózgów”.
Formy organizacji pracy:
Praca indywidualna.
Praca zbiorowa.
Bibliografia:
Metodyczna:
Okoń W., Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej, Warszawa 1995.
Polański E., Orłowa K., Kształcenie językowe w klasach 4-8. Poradnik metodyczny, Warszawa 1993.
Nagajowa M., Nauka o języku dla nauki języka, Kielce 1994.
Merytoryczna:
Dobrowolska H. Jutro pójdę w świat. Podręcznik do kształcenia literackiego, kulturowego i językowego dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Warszawa 2006.
Dobrowolska H. Język polski, klasa 4, Jutro pójdę w świat przewodnik dla nauczyciela, Warszawa 2006.
Budowa lekcji |
Przebieg lekcji |
Uwagi |
Wprowadzenie |
- co to jest przepis? - w jakiej postaci możemy go zapisać ? (bezokoliczniki, rozkazy) - na co może być przepis? ( na ciasto, na sałatkę, na danie itp.)
Sporządzamy przepis na baśń. |
5 minut
5 minut
2 minuta (notatka) |
Opracowanie |
Czasowniki : przygotuj, dodaj, wymieszaj,zmiksuj itp.
Rzeczowniki : smoki, czarodzieje, duchy, krainy, zaklęcia itp.
Przymiotniki : magiczne, kolorowe, nieprawdopodobne, fantastyczne, straszne itp.
|
10 minut
(notatka)
20 minut
|
Utrwalenie |
Przygotuję się do pisania własnej baśni na jutrzejszej lekcji języka polskiego. |
2 minuty |
2