PLAN METODYCZNY2, edukacja wczesnoszkolna


PLAN METODYCZNY- KONSPEKT LEKCJI

Przedmiot nauczania: Nauczanie zintegrowane

Klasa: II

Liczba godzin: 2

Temat lekcji: Jestem bezpieczny na drodze

WSTĘPNE OSIĄGNIECIA UCZNIA:

Poziom A rozróżnia i rozpoznaje pojęcia związane z ruchem ulicznym

Poziom B nazywa wybrane znaki drogowe, pamięta ich kształt, wyróżnia kolory

Poziom C potrafi opisać swoją drogę do szkoły

CELE OGÓLNE NAUCZANIA:

1. Utrwalenie zasad bezpiecznego przechodzenia przez ulicę

2. Zrozumienie pojęcia „własne bezpieczeństwo”

3. Wyrabianie nawyku prawidłowego zachowania się na ulicy

CELE OPERACYJNE - ZAMIERZONE CZYNNOŚCI UCZNIA:

Uczeń:

Poziom A poznaje i stosuje pojęcia: droga, chodnik, ulica, przejście dla pieszych, sygnalizacja świetlna; zna 5 zasad prawidłowego przechodzenia przez jezdnię

Poziom B potrafi rozróżniać podstawowe znaki drogowe

Poziom C wskazuje miejsca bezpieczne i niebezpieczne oraz właściwe i niewłaściwe zachowania w drodze do szkoły;

Poziom D wnioskuje na podstawie omawianych zasad o zagrożeniach w ruchu ulicznym

METODA słowna (rozmowa kierowana) , poglądowa (pokaz, obserwacja), zajęć praktycznych, ćwiczeniowo zadaniowa

FORMA zbiorowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE obrazki sytuacji drogowych przedstawiające prawidłowe i nieprawidłowe sytuacje w ruchu ulicznym, okrągłe tarcze w kolorach zielonym, pomarańczowym i czerwonym; plansze przedstawiające znaki drogowe; wiersz pt. „Ruch uliczny”, piosenka „Tak Nie- Ruch drogowy”, plakietki odblaskowe

PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Wprowadzenie:

Przywitanie się z dziećmi; zabawa integracyjna przy piosence

  1. Realizacja

Swobodne wypowiedzi uczniów nt. bezpiecznej drogi do szkoły na podstawie wycieczki, ilustracji oraz własnych doświadczeń. Głośne przeczytanie tekstu „Ruch drogowy”. Wyjaśnienie i praktyczne stosowanie pięciu zasad przechodzenia przez ulicę. Malowanie według wzoru wybranych znaków drogowych oraz odpowiednich sytuacji na drodze.

Próba oceny poprawnego zachowania się w danej sytuacji drogowej.

  1. Podsumowanie

Pożegnanie dzieci, rozdanie plakietek odblaskowych



