Andrzej Jakubowski
KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI
KLASA V
METRYCZKA KONSPEKTU.
Szkoła Podstawowa Nr 23 im. Jana Pawła II w Rzeszowie.
Klasa Va.
Przedmiot: Informatyka.
Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej:
temat lekcji poprzedniej: „Bezpieczna i higieniczna praca z komputerem”.
temat lekcji prowadzonej: „Prawa użytkownika”.
temat lekcji następnej: „Poznajemy zastosowania komputera”.
Czas trwania lekcji: 45min.
Miejsce lekcji: pracownia informatyczna.
OPERACYJNE CELE LEKCJI:
A. Operacyjne cele instrumentalne
Wiadomości:
Wiadomości do zapamiętania: po lekcji uczniowie będą poprawnie posługiwali się nazwami: licencja, prawo autorskie.
Wiadomości do zrozumienia: uczniowie po lekcji potrafią opisać, co to jest piractwo komputerowe i wiedzą, jakie prawa obowiązują przy korzystaniu ze stanowiska komputerowego w szkolnej pracowni .
Umiejętności ogólnotechniczne:
Umiejętności intelektualne: rozpoznawanie i nazywanie programów, z których korzystamy bezpłatnie, za niewielką opłatą wnoszoną po próbnym okresie użytkowania oraz programów płatnych.
Umiejętności praktyczne: porównanie i wyodrębnianie programów, z których korzystamy bezpłatnie, za niewielką opłatą wnoszoną po próbnym okresie użytkowania oraz programów płatnych.
Zdolności poznawcze:
Rozwijanie spostrzegawczości: brak.
Wyobraźnia techniczna: brak.
Myślenie techniczne:
graficzne: brak.
wyobrażeniowe: rozstrzyganie o prawidłowości nie niszczenia nie swoich prac istniejących na dysku twardym.
pojęciowe: podkreślanie istoty pojęcia prawo autorskie oraz licencja.
Rozwijanie mowy: wzbogacanie i utrwalanie słownika informatycznego ucznia o pojęcia: piractwo komputerowe, wirus, prawo autorskie, licencja, freeware, shareware oraz demo.
Procesy pamięci: rozwijanie procesów rozpoznawczych, ćwiczenia gotowości i wierności pamięci logicznej.
Procesy uwagi: rozwijanie koncentracji i znajomości rozumienia tekstu czytanego.
B. Operacyjne cele kierunkowe
Rozwijanie przekonania uczniów o znaczeniu wiedzy informatycznej dla potrzeb racjonalnych działań człowieka.
Kształtowanie postaw interpersonalnych poprzez samokontrolę.
METODY I ŚRODKI DZIAŁANIA DYDAKTYCZNEGO:
Strategia lekcji: podająca.
Dominujące metody pracy: pogadanka, pokaz przy komputerze.
Środki dydaktyczne: zestaw komputerowy, przykładowe programy komputerowe.
Formy organizacyjne: parowa praca uczniów.
STRUKTURA LEKCJI:
Lp. |
Czynności dydaktyczne |
Czas trwania |
1. |
Czynności organizacyjne. |
3 min |
2. |
Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki. |
8 min |
3. |
Wprowadzenie pojęć - piractwo komputerowe, wirus, prawo autorskie oraz licencja. |
10 min |
4. |
Omówienie praw obowiązujących przy korzystaniu ze stanowiska komputerowego w szkolnej pracowni. |
5 min |
5. |
Uruchomienie komputerów oraz zapoznanie z przykładowymi programami bezpłatnymi, za niewielką opłatą wnoszoną po próbnym okresie użytkowania oraz programami płatnymi. |
12 min |
6. |
Podsumowanie lekcji. Uogólnienie wniosków. |
5 min |
7. |
Czynności organizacyjne przy zakończeniu lekcji. Wyłączenie komputerów i pozostawienie porządku na swoim stanowisku komputerowym. |
2 min |
PRZEBIEG LEKCJI:
Lp. |
Struktura lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
1. |
Czynności organizacyjne. |
Sprawdzenie obecności i wpisanie tematu lekcji do dziennika. |
Przygotowanie do lekcji. |
2. |
Podyktowanie do zeszytu tematu lekcji oraz krótkiej notatki. |
Podanie uczniom tematu lekcji oraz podyktowanie krótkiej notatki na temat nielegalnego kopiowania programów. |
Zapisanie tematu lekcji oraz notatki do zeszytu przedmiotowego. |
3. |
Wprowadzenie pojęć - piractwo komputerowe, wirus, prawo autorskie oraz licencja. |
Omówienie i analiza pojęć piractwo komputerowe, wirus, prawo autorskie oraz licencja. |
Skoncentrowanie i skupienie uwagi na tym co mówi nauczyciel. |
4. |
Omówienie praw obowiązujących przy korzystaniu ze stanowiska komputerowego w szkolnej pracowni. |
Omówienie praw obowiązujących przy korzystaniu ze stanowiska komputerowego w szkolnej pracowni. |
Skoncentrowanie i skupienie uwagi na tym, co mówi nauczyciel. |
5. |
Uruchomienie komputerów oraz zapoznanie z przykładowymi programami bezpłatnymi, za niewielką opłatą wnoszoną po próbnym okresie użytkowania oraz programami płatnymi. |
Nadzorowanie nad czynnościami wykonywanymi przez uczniów. Wskazanie miejsca na dysku twardym, gdzie umieszczone są potrzebne programy. |
Uruchamianie komputera, wyszukanie za pomocą nauczyciela programów, z których korzystamy bezpłatnie, za niewielką opłatą wnoszoną po próbnym okresie oraz programów płatnych. |
6. |
Podsumowanie lekcji. Uogólnienie wniosków. |
Nauczyciel podsumowuje lekcje oraz wyjaśnia uczniom, co wykonywali niepoprawnie. |
Wskazanie trudności w czasie wyszukiwania programów. |
7. |
Czynności organizacyjne przy zakończeniu lekcji. Wyłączenie komputerów i pozostawienie porządku na swoim stanowisku komputerowym. |
Nadzór przy wyłączaniu komputerów oraz sprawdzenie porządku przy stanowiskach komputerowych. |
Wyłączenie komputerów i uporządkowanie swojego stanowiska komputerowego. |
UWAGI PO REALIZACJI LEKCJI:
Celem lekcji było uświadomienie uczniom, co to jest prawo autorskie. Zamierzone cele lekcji zostały zrealizowane nie tylko w odniesieniu do programów komputerowych, ale szczególny nacisk położony był na poszanowania własności intelektualnej innych ludzi we wszystkich dziedzinach życia. Po tej lekcji uczniowie powinni wiedzieć, jakie prawa obowiązują przy korzystaniu ze stanowiska komputerowego w szkolnej pracowni oraz znać miejsce na dysku twardym, gdzie mogą zapisywać swoje prace.
3